in

Leptin Direnci Nedir? Leptin Direncinin Önüne Nasıl Geçilir?

Leptin Direnci Nedir?
Leptin Direnci Nedir?

Leptin direnci nedir? İştahınız hep açık, daha çok yemek istiyorsunuz ve sürekli atıştırmak gibi kötü huylarınız mı var? Fazla kilolu musunuz?  Hazır yemeklerden, tatlılardan veya abur cuburdan vazgeçemiyor ve çok fazla tüketiyorsanız leptin direncine sahip olabilirsiniz.

Leptin direnci nedir?

Özellikle geceleri daha fazla yemek yiyip ve karbonhidratlı besinleri daha fazla tüketiyor olabilirsiniz. Duygusal gel gitleriniz varsa, sürekli stres yaşıyorsanız ya da hep yorgunsanız size kötü haberimiz var. Çünkü bu belirtiler, leptin direncine sahip olduğunuzun göstergesi olabilir.

Leptin, sizin açlık ve tokluk hissinizi kontrol eder. Yani vücudunuzun ana hormonudur; Leptinin; enerji metabolizmasında, endokrin sistemde, inflamasyonda, immün sistemde etkin rol aldığı düşünülmektedir. Leptin, vücudunuzun yağ dokusu tarafından salgılanan bir hormondur; genelleme yapmamız doğru olmamakla birlikte, eğer ki çok kilonuz varsa, vücudunuzda o kadar çok leptin seviyeniz yüksektir, diyebiliriz. Leptin hormonunun salınımı, vücudunuzdaki yüksek yağ miktarı ile orantılıdır.

Unutmayın!

Yağ hücreleri, vücut yağ seviyeleri ile eş değer olarak leptin üretirler: Unutmayın! Vücudunuzda yağ oranı ne kadar fazlaysa , leptin o kadar çok olur. Ama bununla birlikte leptin direnciniz ortaya çıkar ve artık beyine doyduğunuz sinyalleri çok daha az gider. Dolaşım sisteminiz aracılığıyla kan dolaşımına girer.

Leptin, beyine, enerji dengesini sağlamak için sinyal gönderir ve metabolizmanın hızın artmasını sağlar. Ve ayrıca leptin size ne zaman yemeniz gerektiğini de söyler. Vücut yağınız daha az olduğunda, leptin beyine daha az  sinyal yollar ve “Ben açım!” mesajını gönderir. Bu durumda sürekli açlık hissetmezsiniz. Bir süre sonra leptin, yemek yeme uyarı sinyallerini görmezden gelirse leptin direnci oluşur. Ve sonuç olarak vücutta nelere neden olur öğrenelim;

Leptin Direnci Nedir? Vücuttaki yağ oranı

Yağ oranınız yüksek mi?

Vücudunuzda yağ oranı olması gerektiğinden çok yüksek ise, aşırı yeme isteği, açlık oluşur. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki  yüksek miktarlarda hazır yiyecek (içlerinde mısır şurubu vardır) tükettiğinizde ve sinir strese maruz kalındığında da leptin direncinin oluşabileceği bulgularına ulaşılmış; bununla birlikte leptin direncinin olması kilo almayı hızlandırdığı görüşü savunuluyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına bağlı olarak, kilo alımı leptin seviyeleri ile ilişkilendiriliyor. Ve şunu belirtmemiz lazım leptin, insülin seviyelerine doğrudan bağlıdır ve bugün birçok kişi, leptine dirençliliği vardır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yüksek leptin seviyelerinin yani leptin direncinin olmasıyla birlikte yüksek tansiyon, obezite, kalp hastalığı ve felç riskini çok fazla arttırdığını göstermektedir.

Hızlı Yemek Yaşam Süresini Azaltıyor

Obezite hastalarında ve çok kilolu olanlarda, leptin direnci söz konusudur. Leptin direnci tıpkı insülin direncine benzer, bir şekilde bu kişilerin kan dolaşımındaki leptin seviyesi yüksektir. Leptin hormonu beyine sürekli sinyal gönderdiği için bir müddet sonra vücut bunu göz ardı etmeyi öğrenir ve beyine sinyal gitmez. O yüzden kişiler her zaman aç olma, metabolik hızın yavaşlaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalır.

Leptin direnci ne yapar?

Leptin, beyine , vücutta yeterli miktarda yağ bulunduğu ve daha fazla yağ depolanmasına gerek olmadığı sinyalini verir. Bu durum, aşırı yemeyi engeller. “O zaman şöyle düşünebilirsiniz kilolu olan insanların leptin seviyelerinin yüksek olması iyi bir şey değil mi, problem ne?” diyebilirsiniz. Aslında sorun olan leptin üretiminde değildir; kilo vermekte zorlanan kilolu kişilerin bir çoğunun, leptin direncine sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Obezite hastalarında artmış yağ dokusundan, fazlaca leptin salgılanmaktadır. Fakat bu fazla artan yağ dokuları beyinde, iştah merkezindeki hücrelerdeki leptin algılayıcı reseptörlerin azalmasına neden olmaktadır. Yani vücutta  fazla leptin olmasına rağmen, leptinin yağ yakıcı ve iştahı kapatıcı sinyali hücrelere ulaşamamaktadır. Bu duruma da “leptin direnci” denmektedir.

Leptin Direnci Nedir? Tiroid

Leptin ve tiroid ilişkisi

Vücut, leptin direncini genellikle açlık olarak algılar, bu sebep ile vücutta biriken aşırı yağ depolarını  yakmak yerine yağ depolarını artırmak için birden fazla mekanizma harekete geçirilir. Bu yüzden vücut daha fazla yap depolamaya başlar. Leptin ve tiroidin çok tehlikeli ama çok anlamlı bir ilişkisi vardır.

Tiroidinizin yavaş çalışması leptin direnciyle alakalıdır. Tiroidiniz büyümeyi, gelişmeyi ve metabolizmanızı etkileyen, vücudunuzda hareket eden hormonları salgılar. Tiroidin yavaş çalışması sizin kilo almanıza sebep olur. Yani leptin direnci aynı zamanda tiroid hormonunun metabolizma üzerindeki etkilerine engel olabilir.

Amacınız kandaki leptin oranını yükseltmek değil, vücudunuzun algılayacağı sinyale daha iyi tepki verebilmesi için leptin duyarlılığını kazandıran sağlıklı besinler tüketmektir. Son yıllarda, leptin, inflamasyonla ilişkilendirilmekte; inflamasyonun göstergesi olan kanın CRP seviyesini de etkilediği üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Birçok hastalığın ise vücudun aşırı uyarılmasının  artması ile ortaya çıktığı bilinmektedir.

Leptin direnci nedir? Leptin direncine yol açan en yaygın faktörler şunlardır:

 • Yüksek stres seviyeleri
 • Basit karbonhidratlar (beyaz ekmek, makarna vs.)
 • Yetersiz uyku
 • Aşırı beslenme
 • Yüksek insülin seviyeleri
 • Fruktoz tüketimi (mısır şurubu gibi).

Mısır şurubu bir çok hazır gıda ürünlerinde kullanıldığı için siz dikkat etmeseniz bile farkında olmadan tüketiyor olabilirsiniz.

Leptin direncinin önüne geçmek için bunları yaparak önlem alabilirsiniz. İşte size leptin direnci ile ilgili bazı ipuçları:

 • Temel olarak az işlenmiş, liften zengin, rafine edilmemiş yiyecekler yiyin. Porsiyonlarınızı kontrol etmelisiniz.
 • Aşırı şeker içeren besinler ve glisemik indeksi fazla olan besin tüketimini sınırlamalısınız.
 • Daha fazla protein ve sağlıklı yağ tüketin.
 • Uykunuzu düzene sokmaya çalışın. Uyumadan önce en az 1 saat kadar, bilgisayarın önünde ya da televizyon karşısında zaman  harcamamaya çalışın.
 • Sürekli atıştırma içinde olmayın, öğünlerinizi planlayın
 • Daha doğal güneş ışığı almayı deneyin.

Aşırı Yeme Bozukluğu Hakkında Her Şey

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Babasının Kemikleriyle Poz Veren Çinli Sanatçıya Tepki

Babasının Kemikleriyle Poz Veren Çinli Sanatçıya Tepki

pubg yasaklanıyor

PUBG Yasaklanıyor mu? Milyonlarca Kişi Bu Haberi Bekliyor.