in

Latin Dansları İle İlgili Bilgiler

Latin dansları

Latin dansları salon ve halk dansı olarak yapılır. Porto Riko ve Küba başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Latin Dansları ifadesi tüm dans stillerini kapsayan geniş bir ifade şeklidir. Bilinen Latin kökenli salon dansları; cha cha, rumba, merengue, rueda, tumba, bachata, bomba, plena, paso doble ve bolero’dur. Arjantin tangosu da Latin kökenli bir salon-halk dansıdır. Ama stil olarak bağımsız bir kategoride yer alır. Salsa, ABD- New york eyaletinin Spanish Harlem bölgesinde yaşayan Latin Amerika kökenli insanlar arasında ortaya çıkmıştır. ABD kökenli olarak görünse de aslında bir Latin dansı olarak kabul edilir.

Arjantin Latin halk dansları arasında çaçarera, gato escondido ve zamba yer alır. Bolivya halk dansları; morenada, kullawada, caporales ve tinku’dur. Cumbia da Kolombiya’ya özgür bir dans türüdür.

LATİN DANSLARI 3 KATEGORİYE AYRILIR. BU KATEGORİLER ALTINDA FARKLI DANS ÇEŞİTLERİ BULUNUR.

  • SALON DANSLARI

*Cha cha, rumba, swing, mambo, bolero- Amerikan Rhythm 
*Vals, tango, viyana valsi, foxtrot- Amerikan Smooth 
*Samba, cha cha, rumba, paso doble, jive- Uluslararası Latin 
*Vals, tango, viyana valsi, foxtrot, quickstep- Uluslararası Standart

  • SOSYAL DANSLAR

*Arjantin Tango
*Flamenko
*Salsa, son, mambo,cha cha, merenge, conga, bolero, rumba free, lambada, samba- Geleneksel Latin Dansları – Küba 
*Salsa, merenge, cha cha, cumbia, bachata- Latin Kulüp Dansları 

  • SERBEST STİL ( Bu dans türü Latin danslarından ayrıdır)

*Rock’n roll, disco, sirtaki,oryantal vb.

Latin dansları oldukça eğlencelidir, tutkulu müzikleri ve etkileyici kostümleri ile çoğu kişinin ilgisini çeker. Latin Amerika kökenli cha cha, bachata ve samba gibi danslar, Afrika ve Avrupa kültürlerinden beslenmişlerdir. Gelin birlikte daha detaylı bir şekilde Latin danslarının tarihçesine bakalım.

LATİN DANSLARI TARİHÇESİ

Latin dansları, Yerli Latin, Avrupa ve Afrika etkisi altında üç stilden türetilerek ortaya çıkmıştır. Bu danslar gelenek olarak büyük bir coğrafyaya yayılmış durumdadır. Bu nedenle dansların kökenlerini net olarak belirtmek zordur. Genellikle dansların kökenleri 15. yy Avrupalılarının kayıtlarına dayanır. Latin dansları üzerinde Aztekler ve İnkalar’ın ritüellerinin etkisi vardır. Yerli danslar avcılık, tarım ya da astronomi gibi günlük faaliyetlerin hikayelerini içerir. Avrupalı yerleşimciler, 16.yy başlarında Güney Amerika’yı sömürgeleştirmeye başladığında, yerel dans gelenekleri de genel gelişmelerden etkilendi. Ancak Avrupalılar yerlilerin stillerini genel olarak korudu.

16. yy ‘da Latin danslarının Avrupa’ya gelmesi ile beraber danslardaki geleneksel figürler korunsa da dansın yapısında Avrupa etkisiyle ciddi değişimler gözlemlenmiştir. En mühim değişiklik, gruplar yerine erkek ve kadının ikili dans partnerliğinin ortaya çıkmasıdır. Latin danslarından önce karşı cinsin birbirine dans sırasında temas etmesi yasaktı. Kıtaya gelen yeni dans şekli, sosyal değişimleri de getirdi. Böylelikle Avrupa dans geleneği tamamen farklılaştı. Latin danslarının bu süreçteki en büyük kaybı dansların sahip olduğu hikaye anlatma geleneğinin kaybolması oldu.

Müziği, tarihi ve ritmleri doğrultusunda Latin dansı zamanla gelişim gösterdi. Bireysel adımlar her dansın repertuarında değişikliğe sebep oldu. Günümüzde ise bir çok dans Latin danslarından etkilenmiş durumdadır. Zumbanın latin dansı olup olmadığı hala tartışma konusudur.

Latin dans çeşitleri incelendiğinde bir çok dans ve ritm karşımıza çıkar.

LATİN HALK DANSLARI

  • Venezüella’nın milli dansı Joropo Latin halk dansları arasındadır.
  • Fandango, tıpkı Salsa gibi bir çeşit müzik ve dans atıfta bulunur. Fandango, Kolombiya, Karayipler bölgesi halkları için özel günleri içeren kutlamalarda yaygındır.
  • San Juanito, Ekvator bölgesinde folklorik bir danstır. Ekvator bölgelerinde farklı versiyonları mevcuttur. Popüler müzik festivallerinde yapılır. Bazı kişilere göre bu dansın güzel ve basit müziği “cennetten gelen müzik” olarak adlandırılır. Dansın müziği bazı geleneksel aletler, keman ve mandolin gibi batı müzik aletleri ile çalınır.
  • Cumbia, 17. yy sonları ve 18. yy başlarında Kolombiya’daki kıyı kentlerinin köle nüfusu arasında ortaya çıktı. Köle sahipleri, kölelerin belirli tatillerde dans etmelerine ve müzik çalmalarına izin verirdi. Bu tatillerde, Afrika davulu eşliğinde ve şarkı söyleyerek cumbia yapmak için köleler bir araya gelirdi. Cumbia bu geleneğin sosyal dansı oldu. Cumbia adı, Gine dansı “cumbe” den gelir. Zamanla bu dans ve dansın müziği Kolombiya’nın kültürel hazinelerinden olmuştur. Artık bu dans yılın her döneminde gösterilir.

Dans Nedir?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aspendos antik tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

Kitap tarihi

Kitap Tarihi