in

La Tomatina: Kahrol Düşman Al Sana Domates!

la tomatina: kahrol düşman al sana domates

La Tomatina deyince pek bir çağrışım yapmamış olabilir ama Domates Festivali dersem çoğunuz “aaaa eveeet” diye tepki verecektir eminim. Evet televizyonlarda her yaz sıkça karşılaştığımız bir tuhaf organizasyon olan La Tomatina’yı kaleme aldım bu sefer. Bakalım bakalım bunların olayı neymiş.

La Tomatina Nedir Ne Değildir

Araştırma yaptıkça bizim haber kanallarına bastım kalayı yalan yok. Çünkü televizyonlarda gösterilen kısım yalnızca kalabalığın domateslerle savaş yaptığı kısmı. Haliyle insanlar negatif yönde tuhaf tepkiler verebiliyor. Ancak edindiğim bilgiler durumun hiç de öyle olmadığını, domates savaşlarının organizasyonun son kısmı olduğunu öğrendim. Yani kısacası evet domates savaşı ama yalnızca bir domates savaşı değil…

La Tomatina Pek Çok Şenlikten Oluşuyor…

Dersem tam yerinde olur. Festival zaten yaklaşık 1 hafta kadar sürüyor. Domates savaşı ise sadece 2 saat kadar sürüyor. Domates savaşına varana kadar geçit törenleri, dans etkinlikleri gibi pek çok eğlenceli aktivite düzenleniyor. Hatta savaştan bir önceki gün ise paella yeme yarışması yapılıyormuş. Anlayacağınız o bir hafta boyunca herkes çeşitli etkinliklerde doyasıya eğleniyor.

Domates Meydan Muharebesi!

Bu arada festivalin kökeni hakkında en kuvvetli rivayet gençler arasında başladığı şeklinde. Valencia yakınlarındaki Bunol’de 1945 senesinde gençler arasında bir tartışma çıkar. Gençlerin tartıştıkları yerde manavşar vardır ve ellerine geçen domatesleri birbirlerine atmaya başlarlar. O gün bugündür değişime uğrayarak festival halini almış. Bazı dönemlerde yasaklansa da tekrar kutlanmaya başlamış.

Efendim asıl olayın gerçekleşeceği gün önce esnaf tedbirini alıyormuş. Brandalar çekerek dükkanlarını korumaya çalışıyorlarmış. Kahvaltıdan sonra herkes, kasası domates dolu kamyonların arkasından savaşın yapılacağı alana doğru ilerliyormuş. Alana vardıklarında ise birbirine domates atıyormuş herkes. Böylece savaş başlıyormuş ve yaklaşık 2 saat sürüyormuş. İki önemli kural var: Birincisi; domatesleri ezmeden atmamak. İkincisi ise domates dışında bir nesne atmamak. Bu savaş sonucunda Bunol sokakları kıpkırmızı oluyor. Festivalden sonra temizlik işi ise belediye çalışanlarına düşüyor. Tüüm sokaklar görevliler tarafından bir güzelce yıkanıyor.

Ne Düşünüyorum

Açıkçası pek benlik bir iş değil. Benim de domateslerim var… Ancak bu savaşa katılmadan da olsa sırf uzaktan izlemek için bile gitmek isterdim. Festival normalde İspanya’da her ağustos ayının son çarşamba gününde başlıyor. Ancak malum bu seneki salgın nedeniyle iptal edilmiş durumda. Bölge halkı için bu, oldukça üzücü bir haber. Zira her sene yaklaşık 60.000 kişiyi ağırlıyorlarmış kasabada. E haliyle önemli bir gelir kaynağı bu senelik elden uçtu. Neyse amaaannn cana geleceğine mala gelsin. Ama mal da canın yongasıdır. Neyse anlaşıldı bunun içinden çıkamayacağım. Hepinizie iyi domateslenmeler şey aman iyi okumalar. Başka yazılarda görüşmek dileği ve umuduyla. Hoşça kalın…

 

Tomorrowland: Festivallerin Nirvanaya Çıkmış Hali

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mike tyson: kid dynamite

Mike Tyson: Kid Dynamite Öyküsüdür

mutfak halısı

Mutfak Halısı Seçerken Bunlara Dikkat