Gündem

Kuzey ışıkları Nedir?

“Hayatınızda en çok nereye gitmek, neyi görmek istersiniz?” diye sorduğumuzda çoğunlukla aldığımız cevap, pek çoğumuzun hayallerini süsleyen Kuzey ışıkları oluyor. Fotoğraflarını görmek bile bu kadar hayranlık uyandırırken, canlısını görmek ne kadar da nefes kesici olmalı.

Kuzey Işıkları Nedir

Kuzey ışıkları Nedir?

Aurora yani “ışık”, ismini Roma tanrıçalarından Şafak Tanrıçası’ndan alır. Aurora, elektronların ve Dünya atmosferinin üst taraflarında bulunan oksijen ve nitrojenin çarpışması sonucunda oluşur.

Güneşin yüzeyindeki sıcaklık binlerce değil milyonlarca derecedir. Bu sıcaklık sonucunda yüzeyde bulunan gaz moleküllerinin arasında gerçekleşen çarpışmalar sık olur. Güneş de sistemde bulunan diğer gezegenler gibi döndüğünden, güneşin atmosfer yüzeyinde serbest bulunan elektronlar ve protonlar manyetik deliklerden serbest kalarak güneş rüzgarı ile dünyaya doğru savrulur. Dünya’nın manyetik alanı ekvator civarında daha güçlü fakat kutuplarda daha zayıf olduğundan, Güneş’ten serbest kalan bu parçacıklar kutuplarda tepkimeye girer.

Kuzey ışıkları Nedir

Genelde solgun yeşil ve pembe tonlarında görülen Aurora, pek çok renkte görülebilir, kırmızı, sarı, mor tonlarına da şahit olabilirsiniz. Bu renk değişimleri çarpışmaya giren gaz parçacıklarının çeşitlerine bağlı olarak değişiyor. Sarımsı, yeşilimsi olan renk, dünyanın 60 mil üstünde bulunan oksijen moleküllerinin tepkimeye girmesi ile oluşur. Nadiren tamamen kırmızı renkte aurora da görülebilir ki bu çarpışma, dünyanın 200 km. üzerinde bulunan oksijenin tepkimeye girmesiyle olur. Mavimsi ya da morumsu renkler de azotun tepkimesiyle ortaya çıkar.

Kuzey ışıkları Nedir

Kuzey Işıkları En İyi Nerede İzlenir?

Kuzey ışıkları, ‘Işık kirliliğine’ tabi olmayan alanlar, ışıkları izlemek için en iyi yerlerdir. Kuzeydeki bölgeler, daha küçük topluluklarda, en iyi olma eğilimindedir.

Kuzey ışıkları Nedir

Olaylar manyetik kutupların yakınında meydana geldiği için, kuzey ışıkları güney yarımkürede New Orleans kadar güneyde görülürken, doğudaki benzer yerler asla gizemli ışıklara sahip değildir. Ancak ışıkları izlemek için en iyi yerler (Kuzey Amerika’da) Kanada’nın kuzeybatı kısımlarında, özellikle de Yukon, Nunavut, Kuzeybatı Toprakları ve Alaska’ndır. Auroral gösteriler, Grönland ve İzlanda’nın güney ucunda, Norveç’in kuzey kıyılarında ve Sibirya’nın kuzeyindeki kıyı suları üzerinde de görülebilir. Güney auroraları genellikle Antarktika ve güney Hint Okyanusu çevresindeki bir halkada yoğunlaştıkça görülmez.

Kuzey ışıkları Nedir

Aurora Borealis ‘i İzlemek İçin En İyi Zaman Nedir?

Araştırmalara göre Aurora Borealis bir döngü içinde belli bir zamanda en iyi görülebiliyor, bu süre de 11 yıl. En iyi görülen dönem 2013 idi. Kuzey bölgelerinde aktiviteyi görmek için en iyi mevsim kıştır. Karanlığın daha uzun olduğu dönemler ve özellikle gökyüzünün açık olacağı dönemler takip edilmelidir.

Kuzey ışıkları Nedir

Nomophobia Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu