Hayata DairKültür - Sanat

Kuva-yı Milliye’nin Kadın Kahramanları

Türk Kurtuluş Savaşının ve ülkenin bağımsızlığında, kadınların rolü yadsınamaz bir gerçektir. 1877-1878 Osmanlı – Rus Harbi (93 Harbi) ile kadınların öncüsü olan Nene Hatun’dan sonra Türk kadını, bütün fedakarlığı ile ülkenin kurtuluşunda büyük rol almıştır. Kurtuluş Savaşının kadın kahramanları ve hikayelerini inceleyelim.

Türk Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları!

Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle savaşıldı topraklarımızı kurtarabilmek için. Türk kadını, korkusuz ve fedakar bir şekilde gerek cephe gerisinde gerekse cephede askerlerimizle birlikte savaşmıştır.

Kara Fatma ( Fatma Seher ERDEN)

 

1888 yılında Erzurum’da doğmuştur. Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’na da katılmıştır. 1919 yılında Mustafa Kemal Paşa ile görüşmek için Sivas’a gitmiş ve İzmir’in işgal altında olmasından dolayı Batı cephesine gönderilerek Milis Müfreze Komutanı olmuştur. 1. – 2. İnönü Savaşları, Sakarya ve Dumlupınar Muharebelerinde korkusuzca savaşmış ve üs teğmen rütbesi ile teskeresini alarak emekli olmuştur. Maaşını ise Türk Kızılay’ına bağışlamıştır.

Halide Onbaşı ( Halide Edip ADIVAR)

 

İzmir’in ve tüm ülkenin işgal dönemlerinde, İstanbul Sultanahmet meydanında yaptığı konuşma ile herkese örnek olmuştur. Kadınlarımızın ülkenin kurtuluşunda önemli rol oynamasında öncülük edenlerden biridir. Sivil olmasına rağmen asker rütbesi alarak Mustafa Kemal Paşa’nın yanında görev almıştır. Anadolu Ajansının kuruluşunda önemli rol alarak, gazetecilik yapmış ve halkın savaş ile ilgili her şeyden haberdar olmasını sağlamıştır.

Nezahat Onbaşı ( Nezahat BAYSEL)

 

Babası Hafız Halid Bey Çanakkale Cephesi 70. Alay Komutanıydı. Bu yüzden doğumundan itibaren cephelerde bulundu. At binmeyi, silah tutmayı öğrendi. Korkusuzca çarpışmalara girmesinden ötürü kendisine henüz 12 yaşındayken ”Onbaşı” rütbesi verildi. 1920’de ilk kez askeri üniforma giydi. Cephede Mustafa Kemal Paşa ile tanıştı. 1931 yılında Atatürk’ün yaveri olan Yüzbaşı Rıfat ile evlendi ve Atatürk’ün yakınında yer aldı. 1986 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen bir törende, TBMM başkanı tarafından kendisine Şükran Belgesi verildi.

Şerife Bacı

 

Kurtuluş mücadelisinde, hiç kuşkusuz ki en önemli görev Anadolu’ya gizlice mühimmat taşınmasıdır. İşte, Şerife Bacı da İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen cephaneyi taşırken, soğukta donarak şehit olmuştur. Kucağında bebeği, kağnısı ile cephaneyi taşırken, yanında bulunan ince yorganı ısınmak için değil de cephanelikler ıslanmasın diye kullanmıştır.

Gördesli Makbule

 

Henüz 1 yıllık evliyken eşi Halil Efe ile birlikte Milli Mücadele’ye destek için dağlara çıkmıştır. Yunan’ın İzmir’i işgali üzerine Batı Anadolu’daki Efelerin yanına giderek, onların arasına karışmış ve düşman askeriyle çatışmıştır. Yunan’ın Koca Yayla’ya yaptığı baskında arkadaşlarına cesaret vermek için, düşman askerlerine karşı öne atılmış ve başından vurularak şehit olmuştur.

Tayyar Rahmiye

 

Adanalı Tayyar Rahmiye, Fransızlar ile Türkler arasında yapılan kurtuluş mücadelesinde (1920) cephe gerisinde keşif ve kundakçılık yapma vazifelerini başarıyla tamamlamıştır. Daha sonra cephede askerlerle savaşmıştır. Türklerin taarruza geçeceği sırada, askerlerde bir halsizlik ve yorgunluk görülmüş, bunun üzerine askerlere: ” Ben kadın halimle ayaktayım da siz erkek olarak, yerlerde sürünmeye utanmıyor musunuz?”  diyerek askerlerin güçlenip toparlanmasını sağlamıştır. Savaş sırasında, 2 asker arkadaşını korumak için kurşunların önüne atılarak oracıkta şehit olmuştur.

Halime Çavuş

 

1898 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Ailesinin gitme demesine rağmen, kimseyi dinlemeyerek, saçlarını kazıtıp erkek kılığında Türk askerlerinin arasına karışır. Uzun yıllar Halim Çavuş olarak tanınmıştır. Kadın olduğunu hiç bir şekilde belli etmeden askerlik yapmış, mühimmat taşımıştır. Düşman ateşi sonucunda bir ayağı sakat kalmıştır. Savaş sonrasında, Mustafa Kemal Paşa tarafından Ankara’ya çağrıldı. Paşa tarafından kendisine hediyeler verdi ve maaşa bağlandı. 75 yaşındayken hayatını kaybetti.

Vatan Size Minnettar!

 

Burada yazdıklarım, Kuva-yı Milliye kahramanı kadınlarımızdan sadece bir kaç tanesi. Kurtuluş mücadelemizin ardında, cephe gerisinde, cephe önünde, hastanelerde, aş evlerinde bir çok kahraman kadın vardır. Kurtuluş savaşının kadın kahramanları sayesinde askerlerimiz güç bulmuştur. Bu ülke; nice korkusuz asker, sivil, kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuk demeden savaşılarak kazanıldı. Bizlere bu vatanı emanet bırakan, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, tüm asker ve sivil kahramanlarımıza minnetlerimizi sunuyoruz. Ruhları Şad olsun.

 

Okunması Gereken Eserler

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Onlar vazifelerini yapmışlar sıra bizde kolay kazanılmayan bu toprakları öyle kolay vermiycez bu topraklar bizim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu