in

Kuveyt Petrol Yangınları

kuveyt petrol yangınları

Kuveyt petrol yangınları, yakın tarihte yaşanmış olmasına rağmen günümüzde pek fazla konuşulmayan bir vahşet kıymetli okurlar. Ben de bu sefer bu konuyu anlatmak istedim. Ancak bu sefer çıkaracağımız sonuç yalnızca çevre kirliliği değil. Aynı zamanda savaşın ne derece gaddarlaşabildiğini, ne derece yıkım getirdiğini de bir kez daha göreceğiz. Uzatmadan konumuza geçelim…

Kuveyt Petrol Yangınları Öncesindeki Durum

Saddam Hüseyin ismini pek çoğumuz biliyoruz. Heykelinin yıkıldığı, bir delikte yakalandığı ve bir Kurban Bayramı gününde asılarak idam edilişini dün gibi hatırlarım. Kuveyt ile Irak arasında aslında gayet yakın ilişkiler vardı. Tam 8 yıl süren İran-Irak Savaşı’nda Kuveyt, epeyce maddi destek sağlamıştı Irak’a. Ancak tabii babasının hayrına vermedi bu kadar desteği Kuveyt. Tam 14 milyar dolarlık destekten bahsediyoruz. Savaş bitince haliyle Kuveyt, borcunu tahsil etmek istedi. Fakat uzun süren savaş Irak’ı perişan etmişti. Borç, gırtlağı aşmıştı. Irak, bu borcu ödeyemeyeceğini belirtip özürler diledi fakat Kuveyt bu durumu kabul etmedi.

Irak, elindeki petrole OPEC tarafından kota koyulmasıyla fiyatları yükseltmek istedi. Böylece daha pahalıya petrol satıp borcunu ödemeye çalışacaktı. Ancak Kuveyt, fiyatların artmasını engellemek için kendi petrol üretimini yükseltti. İki ülke arasında ipler kopma noktasına geldi. Bundan sonra Irak, Kuveyt’i kendi toprağı olarak görmeye başladı. 2 Ağustos 1990 tarihinde ise Irak ordusu, Kuveyt’i işgal etmeye başladı.

Daha Fazla Uzatmadan…

…Asıl konuya geleyim. Kuveyt’in yardımına koalisyon güçleri yetişince Irak ordusu da geri çekilmek zorunda kaldı. İşte vahşet de burada başladı. Saddam Hüseyin, kendisine yar olmayan Kuveyt petrol kuyularını başkasına da yar etmedi ve kuyuları ateşe verdirdi! Adam petrol kuyularını yaktırdı! Düşünün ki bir kuyudan kaç bin varil üretim alınıyor. Şimdi sıkı durun. Saddam’ın yaktırdığı kuyuların sayısı 700’den fazla! E yanan madde de petrol olunca ortalığın cehennem olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla. Ocak-Şubat 1991 döneminde yapılan bu vahşet, kuyuların etrafının mayınlı olması nedeniyle daha da büyüdü. İtfaiyeler aylarca müdahale edemedi.

Kuveyt Petrol Yangınları ve Çevre

Yangınların neden olduğu duman o kadar yoğundu ki, Basra Körfezi semaları simsiyah oldu. Bahreyn ve Riyad’a dahi ulaştı kara dumanlar. Binlerce canlı hayatını kaybetti. Dahası, pek çok kişide solunum yolları sıkıntısı görüldü. Yukarıda yangınların aylarca sürdüğünü söylemiştim. Son yangın, Kasım 1991’de söndürülebildi. Bu yaklaşık 9-10 aylık sürede ise günlük 950.000 metreküp petrol kaybı meydana geldi. Bu denli büyük miktarda petrolün yanmasıyla oluşan çevre felaketini hayal bile edemiyoruz. Zira yağan yağmurların etkisiyle toprakta petrol gölcükleri oluştu ve bitki örtüsü büyük zarar gördü. Her ne kadar pek çok hayvan zarar görse de bitki örtüsü zamanla kendisini yenilemeyi başardı. Şimdilik bu kadar kıymetli okurlar. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

 

Minamata Felaketi: Vahşeti Yaşayanlar

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgisayar oyunları ve faydaları

Bilgisayar Oyunları ve Faydaları

Irkçılık Nasıl Anlaşılır

Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler