Hayata Dair

Kutup Girdabı Dehşet Saçıyor! Kutup Girdabı Nedir?

Amerika’nın kuzey bölgelerinde etkili olan ve 7 kişinin ölümüne sebep olan kutup girdabı korkuya sebep oluyor. Peki kutup girdabı nedir?

Ölümlere sebep veren kutup girdabı korku ve panik yarattı!

Son yıllarda hayatımıza giren bu yeni doğa olayı etkisini artırmaya devam ediyor. Amerika’yı etkisi altına alan bu doğa olayı, 7 kişinin can vermesiyle medyada geniş yankı uyandırdı. Hava tahmin uzmanları ise vatandaşları bu soğuk hava olayları konusunda sık sık uyardı.

1 hafta etkisi devam edecek

Uluslararası hava tahminleri yapan AccuWeather tarafından yapılan açıklamada, bu hava olayının 1 hafta kadar etkili olacağı söylendi. ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi ise, Amerika’nın kuzeyinde bulunan bölgelerde hava sıcaklıklarının ortalamanın altına düşeceğini bildirdi. Amerika’nın kuzeyi ile Kanada’yı etkisine alan soğuk hava dalgasının Teksas’a kadar devam edeceği bildirildi.

Peki, kutup girdabı nedir?

Son yıllarda hayatımıza giren yeni bir terim kutup girdabı… İsim olaraksa biraz ürkütücü ve dehşet verici diyebiliriz. Ki bu konuda da haklıyız. Çünkü bu girdap, hava sıcaklıklarının ciddi anlamda düşmesi anlamına geliyor ve bu hava olayı ölümlerle sonuçlanabiliyor.

Alçak basınç sisteminin bir parçası…

Aşırı ürkütücü bu hava olayı, kasırgalar gibi alçak basınç sisteminin bir parçası… Alçak basınç sistemi ise güney ve kuzey yarım kürelerde farklı hareketlere sahiptir. Kuzey yarım kürede saat yönünün tam tersi hareket eden bu sistem, güney yarım kürede ise saat yönünde döner.

Bu haber ilginizi çekebilir: Beklenen İstanbul Depremi

Kış mevsiminde Güneş ışınlarının kuzey kutbuna gelme açısı düşer. Bununla birlikte sıcaklık farkları daha yukardaki ve aşağıdaki enlemler arasında oluşur. Bu farklar ise rüzgarı hareket ettirerek girdapların oluşmasına sebep olur.

Kutup girdabı, stratosfer tabakasında meydana gelir. Yeryüzünden yaklaşık 32 kilometre yukarıda olan bu düşük basınç, troposfere düşer ve hava sıcaklıklarını etkilemeye başlar.

Güney yarım kürede kutup girdabı oluşur mu?

Tıpkı kuzeyde olduğu gibi, güney yarım kürede de bu girdaplar görülür. Kış aylarında kuvvetlenen girdaplar arasındaki ilk fark yukarıda da belirttiğimiz gibi, dönüş yönleridir. Bir diğer fark ise, güney yarım küre çevresinde kara parçalarının daha az bulunması ve bu sebeple girdabın stabil olmasıdır.

Özellikle kış aylarında Amerika, Kanada gibi ülkelerde kutup girdabı görülmesi de bu sebeplerden dolayı meydana geliyor.

Meteorologlar tarafından 100 yılı aşkın zamandır bilinen ancak, 2014 yılında Amerika’da sık sık yaşanan girdaplar sebebiyle popülerleşen kutup girdabının, ilerleyen yıllarda etkisini daha da arttıracağı düşünülüyor.

 

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu