Hayata Dair

Krizde 2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hepinize merhaba sevgili Shall We? okurları… Bugün sizler için 2. El araba alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Otomobil piyasası dövizdeki dalgalanmalardan nasıl etkilendi? Taşıt kredi faizleri geçen yaz başından günümüze ne kadar arttı? bunlara değineceğiz. Hadi şimdi hep birlikte 2. El oto piyasasına detaylıca bir bakalım.

Krizde 2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Otomobil almak isteyenlerin kafasında her zaman şu soru var; sıfır otomobil mi almalıyım ikinci el otomobil mi almalıyım? Günümüzdeki bu piyasa şartlarından sonra bu sorunun cevabı önemini oldukça artırdı. Eğer sıfır otomobil almak istiyorsanız ve bütçeniz buna müsaitse tabii ki 0 otomobil tercih edebilirsiniz. Fiyatları olduğu yerde durmayacak. Evet artmaya devam edecek.

2. el oto piyasasına gelecek olursak; sıfır kilometre otomobil fiyatlarıyla 2. el otomobil fiyatları arasındaki makas oldukça açılmış durumda bu sebeple farklı satıcılar arasında aynı marka ve model arabaların bile fiyatları oldukça farklılıklar göstermektedir.

2. el otomotiv piyasasının çok fazla dalgalanma gösterdiği şu günlerde biz en çok neye dikkat edeceğiz?

Bir kere bizim ülkemizde başka hiçbir ülkede olmayan bir kanun var. Biz mutlaka sonrasında satılabilir bir otomobil tercih ederiz. Çünkü otomobil bizde aynı zamanda yatırım aracıdır. Yani biz bir otomobile para verirsek, paramızın hiç kaybolmaması gerekiyor. Bunun için de piyasada çok fazla oturmuş, farklı markalarda, farklı model otomobiller vardır. Kolay satabileceğiniz marka ve modellere girmeden önce kendinize şu soruları sormalısınız;

  • Kaç kişilik bir aileyiz?
  • İşyerimiz bize ne kadar uzaklıkta?
  • Yılda kaç kilometre yol yapıyoruz?
  • Karşımıza çıkacak bakım maliyetlerini karşılayabilecek durumda mıyız?
  • Ve otomobilden beklentilerimiz neler?

Bütün bu soruların cevapları sizde ama bakım ve onarım maliyetleri şu an dövizdeki dalgalanma sebebiyle oldukça yükselmiş durumda. Yani yedek parça fiyatları uçtu, işçilik fiyatları uçtu. Bunları hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. Onun için tercih edeceğimiz otomobilin modeli mümkün olduğu kadar yüksek ve kilometresi de mümkün olduğu kadar düşük olmalı.

Şimdi sıra marka ve model seçimine geldi…

Tabii ki seçeceğimiz otomobilin her zaman satılabilir olması gerektiğini unutmuyoruz. Nedir bu otomobiller? Volkswagen, Golf 1.6, Polo, Opel Corsa ve Astra, Toyota Auris ve Corolla, Fiat Grande Punto ve Hyundai i20 ve i30, Renault Clio ve Megane gibi marka ve modelleri tercih edebiliriz.

Şimdi bu saydığımız otomobillerin içerisinden bir tane seçelim ve örnek teşkil etmesi için bir fiyat karşılaştırması yapalım. Mesela çok bilindik bir otomobil; Opel Corsa 1.3 dizel. Bunun 2011 modeli yaz başında 30 – 35 bin lira bandında iken, günümüze geldiğimizde 40 – 45 bin lira bandına geldi. Peki bu fiyat artışına ne sebep oldu? Daha önce de belirttiğimiz gibi sıfır otomobil fiyatları dövizin artışı ile birlikte oldukça yükseldi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Otomobiller İçin Yazlık Lastik Seçimi

Peki 2. El otomobil piyasasında ne oldu?

2. El oto piyasası yazılıyor fakat sıfır otomobil fiyatları ne kadar yükseldiyse ikinci el otomobil fiyatları da aynı derecede yükseldi. Şimdi gelin hep birlikte piyasada geçerli olan bu otomobillerin sıfır kilometreleri yaz başından bu yana fiyatları ne kadar artmış inceleyelim.

Az önce Corsa örneği vermiştik yine Corsa’dan gidelim. 1.2 motorlu bir Corsa’nın yaz başındaki fiyatı 85 bin lira civarında iken Eylül ayı 2018 fiyatı 100 – 105 bin civarında. 1.0 benzinli Polo, 86 bin lira iken 110 bin lira civarında oldu. Aynı şekilde 1.0 Golf, 117 bin lira iken 160 bin liralara geldi.

Orta sınıf otomobillerin yanında isterseniz gelin bir de üst segment bir otomobil örnek verelim. 1.5 motorlu A3, 230 bin liralardan 305 bin liralara kadar fiyat artışı gösterdi.

Genel olarak ister sıfır kilometre olsun ister ikinci el olsun otomobili nasıl satın alıyorduk? Tabii ki bir kısmını peşin olarak ödeyip kalan kısmını da bankadan kredi kullanıyorduk. Ama günümüzde kredi faizleri o kadar artış gösterdi ki bu da otomobil satışlarını oldukça etkiliyor. Kredi faizleri yaz başında neredeydi şimdi nerelere geldi… Haziran ayında en düşük taşıt kredi faiz oranı 1.41 iken günümüzde 3.05 civarında… Bu da hem sıfır otomobillerin hem de 2. el otomobillerin satışını negatif yönde etkiliyor.

Bütün bunları göz önünde bulundurursak, otomobil alırken ihtiyaçlarımızı ve bütçemizi çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Peki siz bugün otomobil alacak olsanız sıfır mı alırsınız 2. el mi alırsınız? Ve hangi markanın hangi modelini tercih edersiniz?

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu