Ekonomi - Finans

Kripto Para Nedir?

Bitcoin, kripto para dünyasında bir öncü olmakla kalmadı aynı zamanda birçok kripto paralar için yeni bir mihenk taşı oldu. Bitcoinin alternatifleri olan kripto paralara ve altcoinlere bir göz atmadan önce tanımlama yapmak daha doğru olacak. Kripto para, en geniş tanımıyla sanal veya dijital olarak var olan ve token veya coin formları ile de piyasada yer alan para birimlerine denir. Kripto paraların bir kısmı kredi kartları sayesinde gerçek dünyaya entegre olurken büyük bir bölümü ise hala soyut bir yapıdadır.

Kripto Para Birimlerinin Özellikleri

Kripto paralardaki kripto ifadesi, belli bir paranın dijital olarak saklanabilmesini, yaratılmasını ve dijital olarak da harcanabilmesini ifade eder. Bu işlemler genellikle gizli olarak gerçekleştirilir. Öte yandan kripto paraların ortak özelliklerinden biri de merkezi olmayan yapıdır. Kripto paraların birçoğu tıpkı Bitcoin gibi madencilik yöntemi ile üretilir. Kripto paralar, hükümet kontrollerinden ve diğer merkezi otoritelerin kontrollerinden uzak bir yapıda bulunur.

Kripto Paranın Diğer Adı Altcoin

Kripto paraların birçoğu Bitcoin’den sonra üretilen ve Bitcoin’in modifiye edilmiş versiyonu olarak da bilinir. Bu nedenle söz konusu kripto paralara altcoin adı da veriliyor. Üstelik bu kripto paraların madencilik işlemi daha kolay gerçekleştirilebilirken daha yüksek risk ve daha düşük likidite gibi olumsuz yanlar da bulunur. Günümüzde yaklaşık 1600 kadar altcoin varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Sıkça Tercih Edilen Kripto Para Birimleri

Bitcoin haricindeki kripto para birimleri arasında en bilinenlerinden biri de Litecoin’dir. Bitcoini altın para olarak kabul edersek 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin ise gümüş paradır. Litecoin, eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. 2015 yılında merkezi olmayan yazılım platformu olarak faaliyete başlayan Ethereum, akıllı sözleşme teknolojisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ethereum üzerindeki uygulamalar, özel bir kriptografik ağ üzerinde çalışmaya devam eder. Ethereum platformunun para birimi ise Ether olarak bilinir ve uygulama alım satımında ve geliştirilmesinde sıklıkla tercih edilir. Ripple ise bir diğer kripto para olarak dikkat çeker. Ripple, daha çok bankalar arasında para transferi için sıklıkla kullanılır.

Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu