Ekonomi - Finans

Dash Riple Monero Kripto Para Çeşitleri – 2

Bir önceki yazımızda en çok tercih edilen kripto para çeşitlerinden sizlere söz etmiştik. Bitcoin haricinde en çok tercih edilen kripto para çeşitleri arasında Litecoin, Ethereum ve Zcash bulunuyordu. Bu yazımızda ise daha az popüler kripto paralara değineceğiz. Bu yazımızda Dash Ripple ve Monero kripto para çeşitlerine değineceğiz.

DASH RİPLE MONERO KRİPTO PARA ÇEŞİTLERİ

Kripto Para Çeşitleri – Dash

İlk olarak Darkcoin ismiyle piyasaya sunulan Dash, Bitcoin’in daha gizli versiyonu olarak dikkat çekiyor. Merkezi olmayan mastercode ağı ile dikkatleri üzerine çeken Dash ile tüm alışverişler neredeyse hiç iz bırakmadan rahatlıkla yapılabiliyor. 2014 yılında satışa sunulan kripto para çeşidi Dash, çok kısa zamanda oldukça fazla takipçi kazandı. Dash kripto para birimi, Evan Duffield tarafından yaratıldı ve geliştirildi ve Dash madenciliği, işlemci ve ekran kartı kullanılarak yapılabiliyor. Mart 2015’te Darkcoin’in ismi Dash yani Digital Cash (dijital nakit) olarak değiştirildi. Dash’in yaşadığı bu isim değişikliği, kripto paranın fonksiyonelliğini etkilemedi.

Kripto Para Çeşitleri – Ripple

Ripple, hızlı ve düşük maliyetle ödeme ve para transferi gerçekleştirebilen özel bir platform olarak bilinir. Ripple, 2012 yılında bankalar arasındaki para transferinin düşük maliyetle gerçekleştirilebilmesi için ortaya çıktı. Ripple’in uzlaşma mekanizmasında madenciliğe yer yoktur ve bu nedenle Ripple, Bitcoin ve diğer altcoinlerden ayrılır. Ripple ağında madenciliğe yer olmadığı için hesaplama gücü gereksinimi daha azdır ve bu sayede ağ gecikmeleri de en aza iner. Ripple işte bu özelliği sayesinde uluslararası para transferlerinde sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Kripto Paralardan Biri Daha – Monero

Monero; güvenli, gizli ve iz bırakmayan bir kripto para birimi olarak bilinir. Açık kaynak kodlu olan Monero, Nisan 2014’te ortaya çıktı ve ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra birçok uzmanın dikkatini çekti. Söz konusu kripto para biriminin gelişmesi tamamen yardımlara ve topluluk desteğine dayalıdır. Monero, adem–i merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik kavramlarına odaklanarak ortaya çıkmıştır. Üstelik Monero, ring signatures adı verilen özel bir güvenlik tekniği de kullanır. Böylelikle Monero ile yapılan tüm işlemler, gönül rahatlığıyla gerçekleştirilebiliyor.

Kripto para çeşitlerinden bahsettiğim ilk yazıma göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kripto Para Çeşitleri – 1

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Çok ciddi ve bi okadar da tehlikeli bir konu. İnsanın ocağına incir ağacı bile dikebilir . Dikkat edilmesi çok önemli

  2. Bir sürü kripto para çeşidi olmuş.. Bir kripto param olsa, ya çalarlarsa diye korkarım.. Öyle sanal benim için.. Elle tutucam ben parayı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu