Ekonomi - Finans

Kripto Para Çeşitleri – 1

Kripto para çeşitleri, hükümetlerin ve bankaların kontrolünden uzak olabilecek şekilde tasarlanır. Üstelik kripto paraların birçoğu Bitcoin’in ardından tasarlanan altcoinlerdir. Bazı kripto para birimleri Bitcoin’e göre önemli kolaylıklar sağlasa da birtakım dezavantajlara da sahiptir. Bu yazıda en önemli kripto para birimlerine biraz değinmek istiyoruz. Çayınızı kahvenizi alıp yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kripto Para Çeşitleri – Litecoin

2011 yılında piyasaya sürülen ve Bitcoin’in hemen ardından gelen Litecoin, en önemli kripto para çeşitleri arasında yer alır. Üstelik birçok kişi, Bitcoin altınsa Litecoin gümüştür diye düşünür. Eski Google mühendisi ve MIT mezunu olan Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin, açık kaynak kodlu ve kimse tarafından kontrol edilmeyen adem-i merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Üstelik Litecoin blok zincirinde Scyrpt adı verilen özel bir PoF algoritması kullanılır. Böylelikle kripto paraların da güvenliği sağlanır. Litecoin’in işlem hızı, Bitcoin’in işlem hızına göre yaklaşık 10 kat daha fazladır. Günümüzde Litecoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmelerin sayısı hızla artmaktadır.

Ethereum’un Kripto Para Çeşitleri Arasında Ayrı Bir Yeri Var

2015 yılında ortaya çıkan Ethereum, aslında akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için geliştirilen özel bir platformdur. Ethereum platformu sayesinde birçok uygulama, sorunsuz bir şekilde ve üçüncü kişilerin müdahalesi olmadan rahatlıkla çalışabilir. Ethereum platformunda çalışan uygulamaların çalışabilmesi için Ether adı verilen özel bir token kullanılır. Ether, platformu kullanan geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilen bir araç olarak bilinir. Ethereum ağı, 2016 yılında gerçekleştirilen DAO saldırısı sonrasında Ethereum ve Ethereum Classic olarak ikiye ayrıldı.

Farklı Bir Deneyim İsteyenlere Zcash

Zcash, 2016 yılında piyasaya sunulan merkezi olmayan ve açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir. Birçok kişi de Zcach’in güvenli yapısından dolayı Zcash’i tercih eder. Zcash, kullanıcılarına gizlilik ve seçmeli şeffaflık özelliğini sunar. Böylelikle Zcash, kullanıcılarına daha güvenli ve gizli bir kullanım imkanı tanır. Zcash ile yapılan tüm işlemler, Zcash’in blok zincirine kaydedilir fakat alıcı, gönderici ve miktar gibi bilgilerin tamamı gizli kalır. Zcash ile yapılan işlemler, zk-SNARK adı verilen özel bir sistem ile koruma altına alınır.

Kripto Para Nedir?

İlgili Makaleler

21 Yorum

  1. arkadaş şu işlere giricem giricem diyip bi türlü giremiyorum. iyi anlayan birisini bulsam hemen giricem valla.

  2. Kripto para çeşitleri, hükümetlerin ve bankaların kontrolünden uzak olabilecek şekilde tasarlanıyor en azından an şimdilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu