Gündem

Krematoryum

Krematoryum: Nedir?

Krematoryum öldükten sonra insan bedeninin yakıldığı tesislere verilen isimdir. Cenazenin yakılma işlemine ise kremasyon denilmektedir. Bununla birlikte düşünüldüğü kadar kolay bir işlem de değildir. Yasal işlemler dahil olmak üzere zahmetli bir süreci vardır. Ülkemizde 1930 tarihli Hıfzısıhha Kanunu’nda bu uygulamaya izin verilmiş olmakla birlikte bu talebi karşılayacak bir tesis bulunmamaktadır. 1930 lu yıllarda Zincirlikuyu’da kurulan krematoryum, yeterli talebin olmaması nedeniyle kısa bir süre sonra yıkılmıştır.

Prehistorik dönemlerden beri uygulanan bu geleneğin ilk ortaya çıkış sebebinin ısıdan yararlanmak olduğu sanılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde ise daha çok dini amaçlarla uygulanmaya devam etmiştir. Nitekim erken dönemlerde ateşin kötülüklerden arındırıcı, ruhu ve bedeni temizleyici bir etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Krematoryum: Süreç Nasıl İşler?

İlk olarak gerekli izinler alındıktan sonra cenaze, ölünün yakınları tarafından krematoryuma getirilir. Burada genellikle işlem öncesinde cenaze törenlerinin düzenlenebilmesi için bir oda bulunur. Bu oda bazen yakma işleminin yapıldığı yer de olabilir. Törenden sonra ölünün yakınları oradan ayrılır.

Kremasyon sürecinde ilk adım, ölünün üzerindeki mücevher, piercing, kalp pili, altın diş gibi metal objeleri çıkarmakla başlar çünkü yaklaşık 1000 derecede yapılan yakılma işleminde bu metaller tehlikeli tepkimelere neden olabilirler. Daha sonra ceset bir tabutun içine yerleştirilir ve bu tabutla yakma işleminin gerçekleştirildiği fırına sokulur ve kademeli olarak arttırılan sıcaklıkta ceset yakılır. Bazı durumlarda tabuta konulmadan, kıyafetleriyle yakıldığı da görülebilmektedir. İşlemin tamamlanması yaklaşık olarak 1-2 saat kadar sürer. Bundan sonra fırının soğuması beklenir. İşlem sonrasında cenaze tamamen küle dönüşmez. Eğer kalıntılar arasında vücuttan çıkan implant, protez gibi metal parçalar varsa bunlar dikkatlice ayrılır. Daha sonra cenazeden geriye kalan kemikler ve kalıntılar bir öğütücüden geçirilmek suretiyle toz haline getirilir. Bu kalıntılar bir vazo içerisinde ölünün yakınlarına teslim edilir. Bundan sonra ölünün küllerinin nerede saklanacağı ailenin inisiyatifindedir. Bu küllerin toprağa gömülmesi, denize serpilmesi ya da kavanoz içinde evde saklanması yaygın olmakla beraber kolye, yüzük gibi takıların içerisine konulduğu da görülebilmektedir.

Krematoryum: Hangi Ülkelerde Çok Görülür?

Kremasyon geleneğinin dünyada en yaygın olduğu ülkeler Japonya ve Hindistan’dır. Özellikle Japonya’da bu gelenek nüfusun tamamına yakın bir kesim tarafından uygulanmaktadır. Japonya ve Hindistan dışında yoğun olarak uygulandığını söyleyebileceğimiz diğer ülkeler arasında İngiltere, İsviçre, Hollanda, ABD, Danimarka, Almanya ve bazı Asya ülkeleri yer almaktadır.

https://www.shallwe.com.tr/ilginc-cenaze-gelenekleri/

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu