in

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır? Kredi Notu Neden Önemlidir?

kredi notu neye göre hesaplanır

Kredi notu neye göre hesaplanır? Bankacılık işlemlerinde kredi notu kişinin karnesi niteliğini taşır. Bu not hesaplanırken çeşitli varyantlar kullanılır. Hesaplamalar gerçekleştirilirken ilk incelenen nokta müşterinin riskidir. Bankalar nezdinde bulunan kredi kartlarınızın miktarı, kullanım oranı ve ödeme düzeniniz önemlidir. Ödemelerinizde gecikme, borcun tamamını ödeyememe gibi sorunlar mevcutsa, kredi notu olumsuz olarak etkilenir. Kredi kartlarının nottaki değeri %30’dur.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Bankalarda bulunan hesabınız var ise içerisinde bulunan para miktarı ve bu hesaba bağlı borçlarınız da kredi notunun değişimini etkiler. Bu varyantın değeri de %25’tir. Aynı şekilde daha önce kullandığınız krediler, miktarları ve ödeme düzeni de karnenizde yer alır. Geçmiş kredilerinizin oluşturduğu bu düzen de %20’lik bir dilimi kapsamaktadır. Bankalara yapığınız kredi isteklerinizin cevabı, kullanma yoğunluğunuz da %15 kadar bir yer kaplamaktadır. Her müşteride farklılık gösteren nedenler, diğer grubu altında yer alarak %10’luk bir değere sahiptir.

Tüm bunların değerlenmesiyle %100’lük kısım oluşturulur. Bu sayede müşterinin kredi notu ortaya çıkar. Kredi notu 0 ile 1900 skalasında belirlenen puandır. Her müşteri için aynı değerlendirmeler yapılır. Her müşteri için kredi notu farklılıklar gösterebilir. Bu skalada 5 grup yer alır. Bu gruplar içerisinde en riskli olan 0 – 699 arasında bulunan müşterilerdir. Orta riskli grup 700 – 1099 arasındadır. Az riskli grup 1100 – 1499 düzeyinde yer alır. İyi diye nitelendirebileceğimiz kesim ise 1500 – 1699 arasındadır. 1700 – 1900 arasında bir nota sahip olan kişiler ise çok iyiolarak görülür. Genelde bu düzende olan kredi puanları, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Bankaların kredi değerlendirme bölümlerinde, genelde en riskli ve orta riskli gruba sahip olan müşteriler için otomatik kredi talepleri ret edilir. Diğer gruplar için farklı değerlendirmelere de girilir. Bankaların en sevdiği ve kredi kullanımlarını kolaylıkla yaptığı müşteri grubu ise çok iyi olan kesimdir. Kredi notunun belirlenmesi ise ülkemizde KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yapılmaktadır.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Paraya mı ihtiyacınız var? Ev, araba mı alacaksınız? Yoksa çeşitli borçlarınızı mı ödeyeceksiniz? Hangisi olursa olsun, sonuçta aklınıza tek bir yer gelir. Kendinizi bankanın yolunda bulursunuz. Bankanın kapısından girer ve bireysel müşteri hizmeti veren banka görevlisinin masasına oturursunuz. İhtiyacınız doğrultusunda kredi kullanmak istediğinizi ve tutarını söylersiniz. Alacağınız cevap ise “öncelikle kredi notunuza bakalım” olur.

Bankalarda hangi parasal ürünü kullanmak istersiniz, mutlaka laf arasında duyarsınız. Kredi notu, sizin bankalarla olan ilişkinizin derecelendirilmesi olarak da tanımlanabilir. Eğer bir banka sizi riskli müşteriler listesine eklediyse istediğiniz krediyi vermeme ihtimali vardır. Bu durumla karşılaşmak istemezsiniz değil mi? İşte bu nedenle kredi notunuzu bilmeniz, düşükse yükseltmek için girişimlerde bulunmanız önemlidir.

Tüm ticari ve bireysel bankacılık işlemlerinde kredi notu karşınıza çıkmaktadır. Düşük not sahipleri, hem yapmak istedikleri iş hem de karşılamaları gereken ihtiyaçları nedeniyle bu açıdan risk altındadır. Kredi kullanımını kolaylaştıran seçeneklerden biri olarak notunuz, bankalarla ilişkiniz açısından önemlidir.

Puanlama sistemi; çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve yüksek riskli olarak 5 grupta yapılmaktadır. Çok iyi ve iyi olan notlar, bankalar nezdinde olumlu değerlendirilir. Kredi kullanımı durumunda olumlu cevap alınma ihtimali yükselir. Yüksek ve orta riskli grupta ise olumsuz sonuç alınma ihtimali vardır. Yine de bankalar kendi müşterileri için özel olarak karar verebilirler. Kredi isteğinize olumlu cevap da verebilirler. Yine de yüksek kredi notuna sahip olmanız, beklenmedik durumlarda karşılaşacağınız ihtiyaçlarınız için önemli bir kriterdir.

Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bono nedir

Bono Nedir? Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?

akrep sokmasının belirtileri

Akrep Sokmasının Belirtileri. Akrep Sokmalarına Karşı Ne Yapmalı?