in

Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

kredi kartı

Kredi kartı insanların cüzdanını şişkin gösterir. Aslında iyi bir ödeme aracıdır. Ama doğru kullanılması gerekir. Yanlış kullanıldığı takdirde de baş belasıdır. Birçok kişi kredi kartı borçları nedeniyle bankaların takip sistemine girmiştir. Bu yüzden kredi notunu düşürmüştür. İşte bu noktada bilinçli bir tüketici olmalısınız.

Kredi kartları, doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer bunu yaparsanız iyi bir ödeme aracıdır. Bazı kişiler yanında nakit taşımaz.  Bazıları ise yüksek fiyatlı alışverişler için kullanır. Çünkü ödeme planını bütçesine göre ayarlamak ister. Kimisi ise taksitlendirmek için kullanır. Bu durumlarda kredi kartları kurtarıcınız olabilir.  Ancak unutmayın kredi kartındaki parayı bankadan borç olarak alıyorsunuz.

Bankalar sizin için bir limit belirler. Bu limit üzerinden kredi kartınızı kullanırsınız. Bu kartı gerekli olan durumlarda kullanırsanız işinize oldukça yarar. Borç  ödeme tarihi geldiğinde ödeme yapmalısınız. Eğer ödeyemezseniz faiz işlenir. Ayrıca kredi notunuzu düşürürler. Bu nedenle kredi kartı kullanmayı bilmelisiniz. Eğer bilmiyorsanız elinizdeki nakit paraya göre harcama yapmalısınız. İpin ucunu kaçırmayın. Kaçırırsanız uzunca bir süre toparlayamazsınız.

Kredi kartı kullanımını bilmek önemlidir.   Mantığını ve kullanım amacını iyi bir şekilde anlayın. Bunu yaptığınızda bankalar nezdinde iyi bir intiba bırakırsınız. Kredi kartı borcunu aksatmayan bir müşteriyseniz kredi puanınız da yükselir.

Kredi Kartı Nedir?


Bankaların müşterileri için tasarlamış olduğu bir karttır. Pos makinesine sahip olan her yerde alışveriş için kullanabilirsiniz. Ayrıca nakit avanslar çekebileceğiniz bir araçtır. Nakit para yerine kullanılır. Borcu bir ay ileriye attığı için alternatif ödeme türlerinden biridir.

Her kullanıcının belli bir nakit limiti vardır. Bu belirlenen limiti alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.  Acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda da kullanabilirsiniz. Belli bir faiz oranı vardır. Bunun karşılığında ATM’lerden dilediğiniz vakitte para çekersiniz. Ancak belirlenen limitinizin karşılığı kadar nakit çekim yapabilirsiniz.

Bir çok banka sayesinde kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Her banka da kendine ait farklı türlerde kartlar vardır. Farklı avantajlar sağlar. Ancak aynı amaca hizmet eden kart çeşitlerine sahiptir. Sizin bankalarda bulunan limitiniz kadar kart talep edebilirsiniz.  Bunların kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın doğru kullandığınız zaman size avantajlar sağlar.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?


Kredi kartı kullanmaya mı başlayacaksınız? Öncelikle  ihtiyacınızı belirleyin. . Siz kredi kartı kullanımına niye ihtiyaç duyuyorsunuz?  Ödeyeceğiniz rakam, kredi kartı için ne kadardır bilmelisiniz. Bunları belirlemeden aldığınız kartlar sonucunda, borçların altına girmeyin. Bunu yaptığınız taktirde bankalardaki itibarınızı zedeleyebilirsiniz.

Yanlış kredi kartı kullanımı yaparsanız gelecekte sonuçları ağır olabilir. İleride bankaların sunduğu fırsatlara ihtiyacınız olabilir. Kredi ve kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap alabilirsiniz. Böyle sıkıntılarla karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı ve ödemelerinizi doğru belirlemelisiniz.

Limit ayarlamasını ve talebinizi doğru bir şekilde gerçekleştirin. Elinize ulaşan kart ile alışverişe başlayabilirsiniz. Kredi kartları limitiniz kadar harcamanıza izin verir. Her ayın belli döneminde ödeme yapmanızı gerektirir. Ödeme zamanı geldiğinde dönem kart borcunuzun tamamını ödemeniz önemlidir. Eğer bunu yapabiliyorsanız kart kullanımını doğru yaptığınız anlamına gelir.

Kartlarda bulunan şifreler önemlidir. Bu şifreler paranızı güvenle taşıdığınızın göstergesidir. Yanınızda bulunduracağınız nakit paranın çalınma ya da kaybolma riski vardır. Bu olay kredi kartları için geçerli değildir. Kartlarınızı çaldırır veya kaybederseniz kullanımını iptal edebilirsiniz. Bu sayede zarara uğramazsınız. Bu sebeple insanlar, nakit para fazla kullanmıyor. Bunun yerine her yerde kullanılan kredi kartlarını daha fazla tercih ediyorlar.

İnternet  üzerinde de kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. Online alışverişlerinizi kapıda ödemeli ya da havele ile yapabilirsiniz. Ancak kredi kartı ile yapmak çok daha kolaydır. İnsanların yoğun iş tempoları, vakit azlığı oluyor. O nedenle internet alışverişini tercih etmektedirler. İnternet alışverişlerinizde güvenliğinize dikkat etmelisiniz. Ödeme sırasında sizin kişisel cep telefonunuza gelen şifre ile işlemlerinizi yapmalısınız.

Borcunuzu kapatabileceğiniz kadar harcama yapın. Ödeme günü geldiğinde borcunuzun tamamını ödeyin. Aksi takdirde kartınız her ay faiz uygulamasına düşer. Siz artı bakiyeler ödemek zorunda kalırsınız. Eğer kartınızla taksitlendirmeli alışveriş yaptıysanız, aylık taksit miktarı kadarını ödersiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Kredi kartı kullanmak için öncelikle bilinçli bir tüketici olun. Kredi kartı alışveriş tutkunu kişiler için yaradan çok fazla zararlıdır. Çünkü kredi kartınızın limiti, sizin cebinizdeki para değildir. O an için bankadan alınan borçtur. Zamanı geldiğinde de borcunuzu ödemeniz gerekir. Eğer bu borcun altından kalkamazsanız birçok yönden sorun yaşarsınız.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır.

 • Kartınızın limitine aldanmayın.  Cebinizdeki  paraya göre harcama yapın.
 • Mümkün oldukça tam borcunuzu kapatmaya çalışın. Asgari tutarı ödeyerek hiçbir yere varamazsınız. Bir süre sonra iş içinden çıkılmaz bir hal alır.
 • Ayrıca borcunuza alışveriş faizi işlendiğini bilin.
 • Kredi kart borcunuzu 3 kere üst üste ödemezseniz kart kullanıma kapatılır. Ayrıca kredi notunuz düşer.
 • Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız bankayı arayın. Bütçenize göre bir ödeme planı oluşturmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız kredi geleceğinizi olumsuz etkileyecektir.
 • Kredi kartınızın ödemelerini aksatmayın.
 • Kredi kartlarının yıllık üyelik ücreti olduğunu bilmelisiniz. Kart seçimini buna göre yapmalısınız.
 • Kredi kartı alırken imzalanan sözleşmeye mutlaka göz atın. Banka çalışanından detayları öğrenin.
 • İnternet alışverişlerinde dolandırıcılık çok fazladır. Bu olaylara karşılaşmamak için dikkatli olun. Hatta internet kullanımı için limitinizi sınırlayın.
 • Hesap kesim tarihi size uygun olmayabilir. İletişime geçip mutlaka değiştirmeyi talep edin.
 • Bonuslar ve hediyeler konusunda dikkatli olun. Aslında cazip olmayan ama öyle görünen kampanyalar vardır. Bu da işlerin yolundan çıkmasına neden olabilir.

Kredi Kartının Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Kredi kartı denildiğinde aklımıza genelde ödenmeyen borçlar gelir. Ayrıca bu konuda fazlasıyla zarara girmiş kişiler vardır.  Ülkemizde kredi kartı kullanıp, sonrası borcunu kapatamayan kişi sayısı çok fazladır. Bunun sebebi ise kredi kartının ne olduğunu bilmemeleridir. Bilinçsiz şekilde kullanıldığınızda zarara uğrayacağınız kesindir.  Unutmayın bu kartlar çağımızın gereksinimleri arasına girmiştir.

Alışverişler internet üzerinden daha çok yapılmaya başlandı. Bu sebeple kredi kart kullanımının artışını getirmiştir. Aslında kart kullanımını yönetmek çok basittir. Ancak insanların bunu yapamaması şaşırtıcıdır.  Hayatımızı her alanda kolaylaştıran bu katların kullanımını, faydalarını ve zararlarını kavrayın. Bunu anladığınızda  bütçenizde eksilere düşmezsiniz.

Alışverişlerde çok sık kullanılır.

Bu ödeme yönteminin sahibine sağladığı kolaylıklar vardır. Ancak bir o kadarda zararları vardır. Zararlarını bilinçli bir kullanıcı olarak önleyebilirsiniz. Bunlardan en güzeli de size taksit imkanı sağlamasıdır. Günümüzde elden taksit uygulaması çok zordur. Kredi kartlarınız ile yaptığınız alışverişlerinizde taksit uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu sayede elde etmek istediğiniz yüksek fiyatlı ürünlere daha rahat kavuşmanızı sağlar.

İnternet üzerinden yapabileceğiniz alışveriş seçeneğine değinmiştik. Bu durum da faydalarından biridir. Taksit seçeneklerinin yanı sıra ödeme erteleme kampanyaları çok fazladır. Alışverişlerinizde bu seçeneği de kullanabilirsiniz. Böylelikle bütçe planınızı daha rahat oluşturabilirsiniz.

Bankaların müşteriye özel kampanyaları da vardır. Bankanızın size sunduğu farklı kampanyaları gözden geçirin.  Ayrıca bu şekilde alışverişlerinize değer katabilirsiniz. Ek kart uygulamalarıyla da aile bütçenizi tek bir araç üzerinde toplayabilirsiniz. Kolaylıkla takiplerini yapabilirsiniz.

En güzel özelliklerinden biri de her ay ödemeniz gereken faturalarınızdır. Faturalarınız için ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylelikle ayrı ayrı ödeme zorluğu çekmezsiniz. Fatura ödemelerini takip etmeniz kolaylaşır. Zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Unutma gibi durumunuz da olmaz.  Fatura ödenmedi diye sıkıntı çekmezsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Nakit para ile ATM’lerden kolaylıkla gerçekleştirirsiniz.

Kullanımın doğuracağı zararlardan da biraz bahsedelim. Bu zararlar genelde ödeme zorluğudur. Kart ödemelerinde gecikmeler  yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Yani kartınızı kullanıp ödemesini geç yapmayın. Ayrıca sadece asgari ödemesini gerçekleştirdiğinizde faiz oranı kadar bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Kartınıza  üç ay boyunca ödeme yapmadığınız taktirde banka tarafından kullanıma kapatılır. Bir ödeme planı çıkartmadığınızda ise icra işlemleri başlatılır.

Ülkemizde genelde kart kullanımı bilinçsizce olur. Sanki hiç ödenmeyecekmiş gibi kullanılır. Bu sebeple de ödeme günü geldiğinde sıkışılır. Kredi kartları için yeterli miktar sağlanamaz. Yapacağınız alışverişlerde bu durumu göz önünde bulundurun. Sadece ihtiyacınız olan şeylerin alışverişini yapın.

Elinize geçecek para kadar kredi kartı harcamasın yapın. Kartınızın ödemesi geldiğinde  tamamı için miktar ayırmanız gerekir. Eğer bunu yaparken zorlanıyorsanız  kredi kartı kullanımınızı azaltın.  Bu bilinci kendinizde oluşturmalısınız. Yapmazsanız daha çok borca girersiniz. Kredi kart kullanımı size faydadan çok zarar verir.

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Muz yemek

Muz Yemek Nasıl Fayda Sağlar?

Evde kendimizi iyi hissetmek

Evde Kendimizi İyi Hissetmek İçin Neler Yapabiliriz?