Gündem

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Bugünlerde kredi kartı için başvuru yapmak, internetten bir başvuru formu doldurmak ve bu formu bankaya göndermekten ibaret hale geldi. Kısacası kredi kartı başvuru işlemi bu kadar kolay hale gelince, hemen hemen herkes yeni kart alabilir. Fakat yeni kredi kartı başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler de bulunmaktadır. Başvuru yaparken bu faktörlere dikkat etmek kredi kartı limitinizin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Kredi Notuna Dikkat

Yeni kart başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kredi notudur. Kredi notu 690 ve üzeri olan kişilerin yeni kart çıkarma şansı daha yüksek olacaktır. Kredi notunuzu yüksek tutmak için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Ödemelerinizi zamanında yapmanız faydalı olur
 • Kredi kartı harcamalarınızı sınırlı tutmak
 • Yeni borçlardan sakınmak

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Borçlarınızı Düşürmeye Dikkat Edin

Kredi notunuzun yüzde 30’unu borçlarınız oluşturmaktadır. Yüksek miktarda olan kredi kartı bakiyeleri bu noktada risk teşkil etmektedir. Kredi kartınızın bakiyesinin kredi kartı limitine oranı yüzde 30’u kesinlikle aşmamalıdır. Eğer 10 bin lira kredi kartı limitiniz varsa, kredi kartı bakiyeniz 3000 bin lira civarında olmalıdır. Borçlarınızın düşük olması kredi kartına başvuru yaparken gerçekten önemlidir.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Gördüğünüz İlk Teklife Atlamayın

Eğer kredi notunuz yüksek değilse, avantajlı kredi kartı seçeneklerine başvurunuzun kabul edilmesi şansı çok çok azdır. Kredi kartı veren her banka, kredi notunuza çok dikkat etmektedir. Eğer kredi kartı çıkarmak için gerekli olan şeyleri bilmiyorsanız, kredi kartı çıkarmak istediğiniz bankayı arayıp bu bilgileri edinebilirsiniz.

Tüm Gelirlerinizi Başvuru Formuna Ekleyin

Kredi notunuz, kredi kartı başvurusunda tek önemli ölçüt değildir. Bankacılar, kredi notunuzun yanı sıra gelirlerinize de çok önem vermektedir. Bankalar kredi kartı çıkarmak için borç- gelir oranınızı da hesaplamak durumundadır. Bu oranı düşürmenin iki yolu vardır. Ya gelirinizi artırmalısınız ya da giderinizi azaltmalısınız.

Eğer tam zamanlı bir işin dışında gelirleriniz varsa, bu gelirlerinizi de başvuru formuna yazmalısınız. Bu şekilde daha tutarlı bir borç- gelir oranı hesaplanabilir. Tüm bunların yanı sıra gelirinizi de abartılı bir şekilde ifade etmekten kaçınmalısınız. Eğer bankalar kasten gelirinizi abarttığınızı öğrenirse, kredi kartı dolandırıcılığı ile suçlanabilirsiniz.

Pes Etmeyin

Eğer her şeyi yapmanıza rağmen kredi kartı başvurunuz reddedildi ise, hemen pes etmeyin. Bankaların çağrı merkezlerini arayıp söz konusu durum için itirazda bulunabilirsiniz. Çağrı merkezlerini aramadan önce konuşmanızı planlayın ve unutmayın ki itiraz etmek sizin en doğal hakkınızdır.

Yurt Dışından Ürün Getirirken Vergi Ödemek Gerekir Mi?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Kredi kartı kullanmadan kredi puanımız olmuyor.
  Puan biriksin diye kart istiyoruz, puan yok diye kartda vermiyorlar :D Bende bu şartlar gözden geçirilmeli.

 2. Hiç bir zaman kredi karti taraftari olmadım. Mümkün olduğunca da uzak kalmayı tercih ederim. Velakin faydalı bi yazı olmuş

 3. bu zamana kadar hiç kredi kartı kullanmayan ben..
  İhtiyac olduğu zaman bunları dikkate alacağım, paylaşım için teşekkürler.

 4. Sercan yine isabetli bir noktaya parmak basmış. Ama unutmamak gerekir ki; sonuçta kart harcamalarını da biz ödüyoruz. Kazanmadığımız parayı harcıyoruz yani. aman dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu