Gündem

Kredi Çeşitleri ve Krediler Hakkında Genel Bilgiler

Günümüz piyasa koşulları ve gelir dengeleri de değerlendirildiğinde hemen her vatandaşın belirli düzeyde kredili ürünler için işlem yaptığını göstermektedir. Sadece şahıs işlemlerinin değil aynı zamanda ticari faaliyetlerin de söz konusu olabilmesi için çeşitli finans kuruluşları aracılığı ile (ülkemizde çoğunluk bankalar olmak üzere) kredi ve kredili ürünler kullanılmaktadır. Ekonominin varlığı söz konusu olabilmesi için gerekli olan ticari faaliyetler beraberinde para piyasasının da oluşmasını sağlamaktadır.

Kredi ve Kredili Ürünler

Bilindiği üzere kredi ve kredili ürünler denilince akla gelen hususlardan bir tanesi de faizdir. Faiz belirli bir oran dâhilinde alınan borç paranın anaparası haricinde ödenmesi gereken tutar olarak da adlandırılabilir. Ülkemizde bundan sadece 20 yıl kadar önce yaşanan çok sayıda ekonomik kriz nedeniyle oldukça yüksek oranlarda seyreden faiz oranları; günümüz ekonomik koşullarında nispeten daha dengeli bir şekilde seyrettiği söylenebilir. Öyle ki bugün; pek çok tüccar ve birey yatırım yapmak amacıyla uzun vadeli krediler kullanabilmektedir. Elbette ki faizlerin tolere edilebilir oranlarda olması da bunun temelini oluşturmaktadır. Özellikle; faiz yükünün azalması piyasalara nakit akışını hızlandırmakta, yatırımların artmasını sağlamakta ve dolayısı ile de işsizlik oranının düşmesini sağlamaktadır.

Faiz Oranları Neden Önemli?

Bu nedenle piyasaların hareketliliği için faiz oranlarının düşük olması her zaman önemlidir. Ancak yine de burada bir denge unsuru olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Çünkü faiz kavramı aynı zamanda ülkemiz koşullarında bankaların birincil gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Bankaların kuruluş amaçları ve gelir kaynakları değerlendirildiğinde en çok kar ettikleri unsur olan faiz geliri kaleminin yok edilmesi pek de düşünülebilir bir durum gibi görünmemektedir. Bahsedildiği gibi günümüz ticari faaliyetlerinin sermaye kısmının tedarikçisi konumunda olan bankaların hemen her zaman gereksinim olduğu da bir gerçektir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Yine bankaların faiz gelirlerini kendi iç tüzüklerinde dengeledikleri unsurlar ise kredili ürünlerdir. Tüketici kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin tamamı farklı faiz oranları ile bankaların tahsis ettikleri kredili ürünleridir. Hepsinin farklı işleyişler, farklı vade oranları olabileceği gibi, bu ürünlerin kullandırma ücretleri ve şekilleri de farklılık gösterebilmektedir.

İnternette Kredi Kartı Kullanımı ve Sorunlu Ürün İadesi

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. bir defa kredi ve kredi kartında bulaştın mı kurtulmak çok zor oluyor. kredi kartı alınacaksa da en düşük miktarla alınmalı

  2. Günümüzde pek çok alanda kullanılıyor malesef cunku insanlar ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu yuzden sıkça basvuruluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu