in

Kraliçe Elizabeth Öyküsüdür

kraliçe elizabeth öyküsüdür

Kraliçe Elizabeth, bildiğiniz üzere Büyük Britanya İmparatorluğu ya da bir diğer adıyla Birleşik Krallık’ın uzun süredir hükümdarlığını yapıyor. Tahtta en uzun kalan kişi olması nedeniyle onun hayatını konu edinmek istedim bu yazımda. Umarım keyif alırsınız. Haydi yazımıza geçelim yavaştan yavaştan.

Kraliçe Elizabeth Kimdir

Hemen şunu belirterek başlayalım kendisi Kraliçe II. Elizabeth’tir. Asıl doğum tarihi 21 Nisan 1926 olmasına rağmen yılda iki kez doğum günü kutluyor ancak bu kendisiyle ilgili bir olay değil. Bu olay İngiltere’de Kral George döneminden kalma iki buçuk asırlık bir gelenek. Efendim söz konusu Kral George 1748’de tahta çıktığında Kasım ayında olan doğum gününü sonbaharın kasvetli havasında kutlamak istemediğinden resmi bir tarih belirlemiş. Günden beridir kral/kraliçe Nisan ayının ikinci cumartesi gününü resmi doğum tarihi olarak kutluyor. Kraliçeye dönecek olursak Kraliçe Elizabeth yukarıda da dediğim gibi 21 Nisan 1926 tarihinde Londra’da dünyaya gelmiş. Asıl adı ise Elizabeth Alexandra Mary Windsor olup babası York Dükü Prens Albert annesi ise Elizabeth Bowes Lyon. Kendisi ise bu ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelmiş.

Eğitimi ve Taht Yolculuğu

Kraliçe Elizabeth ve kardeşi Prenses Margeret evde eğitim almıştır. Asil bir aileden gelmenin verdiği imkanlar doğrultusunda takdir edersiniz ki bu eğitim süreci sıkı olmuştur. II. Dünya Savaşı yıllarında Balmoral’a oradan da Windsor Klesi’ne nakledilmişlerdir. Burada bir virgül koyup taht sırasında yükselişlerine gelelim. Efendim bazen haberlerde kraliyet ailesinden bilmem kaçıncı sıradaki prensin evlilik törenine falan denk gelirsiniz. E tabi hanedan kalabalık. İşte bu kalabalık hanedan içerisinde Elizabeth’in amcası VIII. Edvard’ın saray dışından birisiyle evlenmesi nedeniyle tahttan elini eteğini çekmiş ve yerine Elizabeth’in babası Albert VI. George unvanıyla kral olmuştur. II. Dünya Savaşı’nın sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetler dahilinde şoförlük ve teknisyenlik yaparak geri hizmette orduya destek olmuştur.

Yeni Kraiçe!

1947 yılında Westminster’de yapılan görkemli bir törenle Prens Philippe ile evlendi. Bu evlilikten Charles, Anne, Andrew ve Edward adında dört çocuğu oldu. Kraliçe Elizabeth’in babası Kral Albert’in 1952 yılında ani ölümüyle tahta en büyük kardeş olarak Elizabeth geçti ve Kraliçe II. Elizabeth unvanıyla Büyük Britanya üyesi olan devletlerden on altısının kraliçesi oldu. Yalnızca bununla sınırlı değil tabii ki. Kendisi aynı zamanda Topluluk Başkanı  ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi görevini de üstlenmiştir.

En Uzun Süreyle Tahtta Kalan Kişi

Evet 1952 yılında tahta geçen Elizabeth halen İngiltere tahtında oturuyor. 94 yaşındaki kraliçe 68 yıldır görevini yürütmekte. Ancak monarşinin parıltılı zamanları bu sürenin kaçta kaçıdır tartışılır. Çünkü bilimsel ve teknolojik gelişmeler, medyanın kontrolsüz biçimde yayılması ve gündemi belirleyecek derece ulaşması insanlarda monarşiye karşı bir tepki de meydana getirmiştir. Özellike 80’li yılların sonu 90’ların başında yaşanan Lady Diana gerginliği, taht için bir alternatif ismin medya tarafından gündemde tutulmasına neden olmuştur. Zira Lady Diana Prens Charles Lady Diana ile evlenmişti ama başka bir kadına aşıktı. Diana ile evliliği kağıt üzerinde gibi bir şeydi. Öte yandan Kraliçe Elizabeth’in de Diana ile yıldızının barışmadığı söylenir. 1997 yılında Lady Diana’nın ölümüyle bazı iddialar ortaya atıldıysa da monarşi, bu spekülasyonları sümen altı etmeyi başarmıştır.

Kraliçe Olmanın Ayrıcalıkları

Efendim takdir edersiniz ki zibilyar tane ülkenin lideri konumundasınız. Bunun elbette getirdiği lüksler olacaktır. Mesela Kraliçe Elizabeth’in pasaporta falan ihtiyacı yoktur. İstediği yere istediği şekilde gidebilir. Sadece kendisine özel üretilmiş olan Jaguar marka bir arabası vardır ki orduda sürücülük eğitimi almış olması hasebiyle oldukça  iyi bir şofördür. Mesela kendisine Afrika’dan bir fil ve iki adet dev kaplumbağa hediye edilmiş.

Yazı Sonu

Kraliçe Elizabeth, politik olaylara keskin bir şekilde müdahale etmekten kaçınır, çoğu zaman toplu taşımayla seyahat eder. Yaptığı çeşitli yardımlar ve herkesçe malum olan hayvanseverliği nedeniyle halk tarafından da epeyce sevilen bir isim kendisi. Ancak ilerleyen yaşı nedeniyle medyanın da etkisiyle kendisinden sonra tahta kimin geçeceği de merak konusu olmuş durumda. 94 yaşında olmasına rağmen hala sapasağlam duruyor gerçi. Gerisini zaman gösterecek kıymetli takipçiler. Şimdilik hoşça kalın.

 

Cüneyt Arkın Öyküsüdür

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Erkekler Yatakta Ne İster

Astroloji

Astroloji Nedir?