in

Kraliçe Arı Nasıl Tespit Edilir?

kraliçe arı

Kraliçe arı, bir arı kolonisinin lideri ve hepsinin olmasa da çoğunun ve drone arılarının annesidir. Kovanın sağlığı için sağlıklı bir kraliçe gereklidir; yaşlandığında ya da öldüğünde, kovan zamanında yeni bir kraliçe seçemezse kovan da ölecektir. Arı kovanlarını korumak için, arıcılar bir kraliçe arıyı diğerlerinden nasıl ayırt edeceklerini ve tanımlandıktan sonra nasıl işaretleyeceklerini bilmelidir. Davranış, konum ve fiziksel özellik farklılıklarını arayarak kraliçenizi nasıl belirleyeceğinizi ve işaretleyeceğinizi öğrenin.

Kraliçe Arı İçin En Büyük Arıya Bakın

En büyük arıyı arayın. Kraliçe arının önemli bir özelliği her zaman kolonideki en büyük arı olmaısıdır. Bazen dronlar, gerçekten büyük ve hatta kraliçeden daha büyük olabilir, ancak bu arıyı kalınlığı ile rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Ana arı, diğer arılardan daha uzun ve daha dar olacaktır. Sivri bir karın olup olmadığını kontrol edin. Bir arının karnı, vücudunun alt kısmıdır, iğnenin yanındadır. Bal arıları künt karınlara sahiptir, ancak kraliçenin karnı daha sivri bir şekle sahip olacaktır. Kraliçeyi bu şekilde kolayca ayırabilirsiniz.

Kraliçe Arı İçin İğneye ve Bacaklara Bakın

Yayvan bacaklarla duran bir arı arayın. İşçi ve drone arılarının doğrudan vücutlarının altında olan bacakları vardır- yukarıdan bakarsanız bacaklarının çoğunu göremezsiniz. Kraliçe arının dışa doğru yayılan bacakları vardır, bu da onları daha görünür hale getirir. Dikensiz bir iğne arayın. Kovan başına sadece bir kraliçe arının varlığı söz konusudur. Kraliçe olabilecek birden fazla arı bulursanız, her arıyı toraksından (vücudunun ortası) yavaşça kaldırın. Onları bir büyüteç altında tutun ve iğnesini inceleyin. İşçiler, dronlar ve bakire kraliçelerin iğnelerinin dikenleri olacak. Kraliçe arının iğnesi pürüzsüz ve dikensizdir.

Doğru Yerlere Bakın

Larvaları bulun. Her kovan çerçevesini yavaşça çıkarın ve larvaları arayın. Küçük beyaz kurtçuklara benziyorlar ve genellikle yan yana yığınlarda görürsünüz. Kraliçe tüm yumurtaları koloni içine koyduğundan, büyük olasılıkla yakında olacak. Kovan çerçevelerini kaldırmaya ve değiştirmeye çok dikkat edin. Yanlışlıkla kraliçeyi öldürebilirsiniz. Gizli yerleri kontrol edin. Ana arı, kovanın kenarında veya dışarıda takılmayacaktır. Büyük olasılıkla kovanın derinliklerinde, dış rahatsızlıklardan uzak olacaktır. Dikey bir kovan kutunuz varsa, muhtemelen alt çerçevelerden birinde olacaktır. Kovanınız yataysa, onu merkeze doğru arayın. Kovanda olağandışı aktivite arayın. Kraliçe kovanının içinde hareket edebilir. Kovanın içinde, birlikte kümelenen arılar veya genellikle onları görmediğiniz larvalar gibi olağandışı herhangi bir aktivite fark ederseniz, kraliçe yakınlarda olabilir.

Davranışları ile Kraliçeyi Tanımak

Yoldan çekilen arılara dikkat edin. İşçiler ve dronlar, kraliçe hareket halindeyken her zaman yoldan çekilecektir. Kraliçe arı geçtikten sonra, bulunduğu yerde tekrar bir araya gelecekler. Arıların yoldan çekilmesine çok dikkat edin. Hiçbir şey yapmayan bir arı arayın. Ana arı kovanın geri kalanı tarafından beslenir ve yumurta bırakmak dışında bir görevi yoktur. İşi olmayan bir arıya dikkat edin. Muhtemelen o kraliçedir. Arıların belirli bir arıyı besleyip beslemediklerini kontrol edin. Kraliçe arının ihtiyaçları kovanın geri kalanı tarafından karşılanır.

Bal Porsuğu Hakkında Her Şey. Bal Sevgileri İçin Ölürler!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Akrepler

Akrepler Hakkında Genel Bilgiler

Bono nedir

Bono Nedir? Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?