Kültür - Sanat

Kötücül Ruhlar: Türk Mitolojisi

Kötücül Ruhlar: Türk Mitolojisi yazım ile Türk mitolojisinde yer alan ve aslında pek bilinmeyen korku unsurlarını anlatmaya devam edeceğim. Sonda söylemem gerekeni başta söyleyeyim (neden böyle yaptığım hakkında bir fikrim yok) burada yer alan bilgileri Deniz Karakurt’un Türk Söylenceleri Sözlüğü adlı eserinden alıntılayarak yazmış bulunmaktayım. Bakalım başka ne gibi korku unsurları varmış.

Kötücül Ruhlar

Kötücül ruhlar, Türk mitolojisinde anlatmaya başladığım korku unsurlarının bir bölümünü oluşturuyor sadece. Aslında araştırdıkça epey zengin bir ama bir o kadar da göz ardı edilmiş mitolojik bir yelpazeye sahip olduğumuzu daha iyi anlıyorum. Burada pek çok kötücül ruh hakkında kısa kısa açıklamalar yapacağım.

Abası

Sanırım kötücül ruhlar arasında en korkuncu bu. Abası öylesine kötüymüş ki bazı yerlerde kötülük kelimesini direkt belirten isim olarak da kullanılırmış. Abası, ateşten yaratılmış. İnsanlara pek çok yolla zarar verebilirmiş. Bir insanı yolundan alıkoyabilir ve o daha farkına bile varamadan ruhunu çalabilirmiş. Veya insanı delirtebilirmiş. Yer altında yaşarlarmış ve tek sıra halinde yürürlermiş. Yer üstüne çıktıklarında ise görünmez oluverirlermiş. İnsanı en savunmasız ve yalnız anlarında hatta hasta oldukları zamanlarda yakalarlarmış. Ancak yer yüzünden yer altına inen kişileri de ki bunlar şaman oluyor, göremezlermiş.

Körtiges, Saldı, Suvor, Monoy

Körtiges insanlara her türlü hastalığı bulaştırabilirmiş ama ziyadesiyle onun musallat olduğu insanlar elden ayaktan düşüverirmiş. Saldı ise akşam gün batımından sonra ortaya çıkarmış ve evlerin içinde durmadan dolaşıp şer dağıtırmış. Suvor insan yüreğinin derinliklerine nüfuz edermiş ve koyu bir sıkılganlığa neden olurmuş. Ayrıca insanı kafasını da karıştırırmış ki yapacağı işi yapamasın. Monoy adlı kötücül ruhlar ise insanlarda cüzzam gibi ağır deri hastalıklarına sebebiyet verirmiş.

Arsı, Alban, Beki, Arbatı

Arsıinsanların içine girermiş. Ancak özellikle kadınları seçermiş ki içine girdiği kadının kısır olmasına neden olurmuş. Alban ise çok daha farklı. Zira Albanlar intihar etmiş kişilerin ruhlarından doğarmış. Ters dönmüş gözleri ve yukarıya doğru uzamış saçları olurmuş. Bekiler insanların kemiklerini eğip kambur olmalarına neden olurmuş. İnsana müthiş bir ağrı ve ızdırap verirmiş. Arbatılar ise insanın gücünü tüketirmiş. İnsanda sürekli yorgunluğa, dermansızlığa ve fersizliğe neden olurlarmış.

Harsa, Çahık, Supturuku, Hahsat, Mohol

Harsaların kuduz köpekleri ve delirmiş inekleri varmış. Harsalar insana baktıklarında titretirlermiş çünkü gözleri kurumuş bir haldeymiş. Beşikleri bozup yeni doğan bebekleri yerlermiş. Çahıklar lanetlenmiş insanların ruhlarıymış. Elleri kanlı, gözleri kurumuş bir şekilde tasvir edilirlermiş. Supturukular insanların iç organlarına tesir edip hasta ederlermiş. Özellikle mide ve bağırsaklarda ağır hastalıklara neden olurlarmış. Hahsatlar ise insanın soluğunu keser ve akciğerlerini hasta edermiş. Mohol ise beddua edilen insanın içine girermiş. Moholun içine girdiği insan birden çirkinleşmeye başlarmış ve haraketleri de yavaşlarmış.

 

Alkarısı Nedir?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Açıkçası tam gece okunacak Bi içerik olmus.. Güzel bir anlatım ve gözümde canlandırarak okudum bunu seviyorum “abası” bölümünü etkileyici buldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu