Gündem

Kötü Anıları Hafızadan Silmek Mümkün mü? İşte Cevap.

Kötü anıları hafızadan silmek mümkün mü? Sizce böyle bir şey olabilir mi? Olursa ne olur? Bu soruların cevapları insana göre değişir ancak şunu biliyoruz ki bilim hiç durmadan ilerliyor. Bu kez bilim insanları, kötü hatıraların insanların beynindeki etkilerini azaltmanın bir yolunu bulduğuna inanıyor.

Kötü Anıları Hafızadan Silmek Mümkün Mü?

ABD’li ve Kanadalı bir ekip, istenmeyen hatıraları hedef almak için ‘propranolol’ denilen bir ilaç kullandı. Çoğunlukla kalp hastalarını tedavi etmek için kullanılan bu ilacı gönüllülere enjekte ederken, aynı zamanda acı verici bir hatırayı da hatırlamaları istendi. Psikiyatri Araştırmaları Dergisi’nin araştırması, ilacın etkisiyle hafızadaki depolanma şeklinin bozulduğunu ortaya çıkardı.

“Korku, insanların kendisini gelecekteki tehlikelerden korumak için bir tepkisidir.” – Londra Üniversitesi’nden Profesör Chris Brewin

Araştırmalar Devam Ediyor

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden ve Boston’daki Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, çalışmalarının, travma sonrası stres gibi psikiyatrik bozukluğu olan hastalar için yeni tedavilere yol açabileceğini umuyorlar. Ancak diğer bilim insanları, araştırmanın henüz çok erken bir aşamada olduğu konusunda uyardılar ve potansiyel olarak kolayca kötüye kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

hafıza silme

Deneyler Yapıldı

Araştırmacılar, 10 gün boyunca 19 kaza veya tecavüz kurbanına çeşitli ilaçlar veya plasebo verdiler. Gönüllülerden 10 yıl önce meydana gelen travmatik bir olayın anılarını hatırlamaları istendi. Bir hafta sonra araştırmacılar, proranolol verilen kişilerde, travmalarını hatırlatırken kalp atış hızlarının düştüğünü ve daha az stres belirtileri gösterdiklerini gözlemlediler.

Araştırmacılar, hatıraların beyninde devreye girmeden önce akıcı bir sıvı halde depolandığına ve sonra, geri çağrıldıklarında da, bir kez daha akışkan hale getirilip ve değiştirilebildiğini düşünüyorlar. Propranololün, belleğin geri çağrıldıktan sonra “sertleşmesine” izin veren biyokimyasal yolları bozduğuna inanıyorlar.

New York Üniversitesi Başarıya Ulaştı

Ayrı bir çalışmada New York Üniversitesi ekibi, hafızanın geri kalan kısmını koruyarak, farelerin beyninden tek bir anıyı başarıyla sildiklerini söyledi.

Londra’daki Travmatik Stres Kliniği’nden klinik psikolog Dr. Monica Thompson, travma sonrası stres bozukluğunun kötü hatıralar dışındaki diğer birçok belirtiyle karmaşık bir durum olduğunu vurguladı. Bir tedavi, kötü hatıraların etkisini başarılı bir şekilde azaltsa bile, hastalarda hala yüksek korku seviyeleri gibi potansiyel olarak zayıflatıcı semptomlar bırakabileceğini söyledi.

Londra Üniversitesi “Uzun Vadede Etkilerini Bilmiyoruz” Dedi

Londra Koleji Üniversitesi’nden Profesör Chris Brewin, araştırmanın henüz çok erken bir aşamada olduğunu ve somut faydalara yol açabileceğini göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. “Öncelikle böyle bir ilacın uzun vadede ne gibi bir etkisi olabileceğini de bilmiyor” dedi.

Burcu Yılmaz

 

Boşanma Avukatı Fatih Yavaş Sorularınızı Cevapladı.

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Bence mümkün olmalı, niye abidik gubidik şeyleri hatırlamaya devam edeyim ki. Benden bu araştırmaya tam destek. Ayrıca eternal sunshine of the spotless mind filmine de selamlar diyelim.

 2. Kötü anılarla başa çıkabiliniyorsa silinmesi mantıklı değil
  Çümkü aynı hatalar tekrara dişer ve yine yapar üzülürsün

 3. Kötü anıları kim silmek istemezki şahsen ben isterim. Çünkü bugün yaşayacağım güzel günlerin önünde set oluşturuyorlar.

 4. Bazen kötü anılarımızdan kurtulmak istesekte bazı kötü anıların hayatımızın geri kalanı için unutmamamız gerektiğini düşünenlerdenim ben…

 5. Geçmişime dair kötü anılarıma dair en kücük kırıntı kalmıyor bende. Neden bilmiyorum ama hiç takmıyorum

  1. Sahsım adına bir defa hipnoz yöntemi ni ciddi düşündüm ama sonra her yasanan olayın insana cidden tecrube ve hayata durusu acısından bin katı önem tasıdıgına inandım vazgectım pişmanda hiç olmadım… Ama tabiki kişilerin geçmişi gölge gibi peşinden takip edip atlatamıyorsa ozamanda mahsuru yok bence

 6. Ben silinsin istemem, acı ya da tatlı hepsi bana ait, bugün ben olmamı o yasadiklarima borçluyum, hepsi tecrubeydi

 7. ben sildirmek istemezdim. kötü anılarım da beni ben yapan şeyler sonuçta. o anlardan da öğrendiğim noktalar var. ve bu benim karekterime düşünceme yansıyor. silinesi demek beni silmek demek.

 8. Bana sorsalar hiçbirşeyi unutmak veya hafızamdan silmek istemezdim. Yaşadığım herşey benim için özel ve tecrube

 9. keşke silinebilse :( 2 kere hafıza kaybı yaşamış biri olarak geçmiş yine sizinle birlikte geçmişle savaşmak yerine kabullenip hayata devam etmeyi :) denemek en güzeli…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu