in ,

Kötü Adamlara Hayranlık Duymak

kötü adamlara hayranlık duymak

Kötü adamlara hayranlık duymak.. Kötü adamlara beslenen hayranlığı tahmin edebilirsiniz. Peki bunun altında ne gibi etkenler var? Bu yazıyla buna açıklık getireceğiz…

Şimdilerde kötü adam algısı

Günümüzde ‘kötü adam’ karakterleri özellikle kitaplarda, dizilerde ve filmlerde aslından çok farklı olarak empoze edilir. Aslında bu ütopik bir olaydır. Bu şekilde empoze edildiği için insanlarda ki ve özellikle kadınlar üzerindeki algısı farklı hale gelmeye başladı. Yani bu haliyle kötü adam algısı fazlasıyla değişime uğradı. Şimdilerde kötü adamlar yakışıklı, güçlü, acımasız ama esasen özünde çok acılar çekmiş gibi görünüyor. Düşünün Joker bile bu gruba dahil edildi. Yani bu  kişiler karizmatik olarak yansıtılıyor.

Kötü Adamlara Hayranlık Duymak

Bizim ülkemizin kadınları fazlasıyla anaç kadınlardır.  Bu kötü adamlar olarak nitelendirilen karakterler de söylediğimiz gibi esasen çok yaralı adamlar olduğunu düşünürüz. Bu durumda kadında ki anaçlık devreye giriyor. Hemen hemen tüm kadınlar sevgileriyle bu adamları iyileştireceklerini düşünüyor. Hatta sevgileriyle tedavi etme hayalleri kuruyor. Bunların yanı sıra bu erkekler değindiğimiz gibi yakışıklı ve güçlü erkeklerdir. Tabi kadınlarda erkeğin bu haline kapılıp gidiliyor. Günümüzde kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadınların sayısı çok fazla arttı. Ancak hala erkekler  tarafından savunulma ihtiyacı hissediyorlar. Bu kadınların sayısı da azımsanmayacak şekilde fazla.  Böyle olunca da o kötü ama güçlü erkekler birçok kadını mest ediyor.

Bu adamlar gerçekten var mı?

Bunu bu şekilde elbette genelleme yapmak mümkün değil. Bu saydığımız kriterlere sahip erkeklerin sayısı nedir bilinmez. Ancak hiç yoktur demek mümkün değil. Gerçi şu an ülkemizde ve dünyadaki bu algı biraz fazla. Hatta ütopik bir seviyede desek abartmış olmayız. Kitap ve filmler karakterleri bu şekilde kurgulayıp yansıtıldığı için algılar farklı yönde işliyor. Okuyucunun ve seyircinin beklentisi de bu yönde reaksiyon gösteriyor elbette. Ne diyelim, herkesin seçimleri kendini ilgilendirir. Ama hiçbir zaman tedbiri de eden bırakmamak lazım. Zira kötü adamlar gerçekten de kötü olabilirler. Ayrıca bu kötü adamlar izlediğimiz filmler, okuduğumuz kitaplarda ki gibi karizmatik, acılarından yoğrulmuş özünde iyi insanlar değildir. Ne olursa olsun bu konuda seçimlerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Erkeklerin Evleneceği Kadından Beklentileri

 

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kobe bryant

Kobe Bryant Öldü mü? Kobe Bryant Hayatı

ilk ve tek akıllı orman şehi

İlk Ve Tek Akıllı Orman Şehri