Seyahat

Kotor Gezilecek Yerler

Kotor Gezilecek Yerler – Kotor Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyıları arasında öne çıkıyor. 1917 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirası Listesin’de yer alıyor. Gizli korunaklı dokusu ile her dönem denizcilere cazip gelmiş bir sahil kasabası Kotor. M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu ifade edilen şehir, özellikle dünyaca ünlü Old Town semti ile turistik cazibesini artırıyor. 3 ayrı kapıdan giriş yapılan Eski Şehir bölgesine geldiğinizde, pek çok tarihi anlara tanıklık edeceğiniz’den emin olabilirsiniz.

Kotor Gezilecek Yerler Kotor Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyıları arasında öne çıkıyor. 1917 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirası Listesin’de yer alıyor.

Kotor Katedrali

Kotor Katedrali Old Town’un ara sokaklarında karşınıza çıkan muhteşem bir yapıt. Kulelerinden ilki 1809 yılında yapılmış olmasına rağmen diğer kulesi depremde hasar görmesi sebebiyle 2009 yılında inşa edilmiş, renkli sütun bezemeleri ile bir hayli gösterişli bir yapı.

 

Sveti Luka Kilisesi

Kotor Gezilecek Yerler’de mutlaka görmeniz gereken bir yer. Sveti Luka Kilisesi Roma ve Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. 17 yüzyılın ortalarına kadar Katolik okul olarak kullanılan kilisenin katında Kotor vatandaşlarına ait mezar panoları bulunuyor.

 

Kayaların Leydisi

Kayaların Leydisi yapay olarak oluşturulmuş bir ada. Efsaneye göre bir denizci bu ada’da bulduğu madonna ikonasını uzun yıllar saklıyor ve 1452 yılında ikonayı bir kayanın üzerine bırakıyor. Daha sonra kayalar bu ikonayı taşıyarak yapay bir ada oluşturuyor. 1722 yılında kurulmuş içinde 68 adet tablo barındıran bir kilise ve hediyelik eşya satan küçük bir dükkan’da bulunuyor.

 

Denizcilik Müzesi

Kotor Denizcilik Müzesi şehrin tarihini geçmişini yansıtıyor. Antika tablolar’dan 9. yüzyıla ait denizcilik aletlerine kadar pek çok farklı unsurun barındırıldığı müze Eski Şehir sınırlarında yer alıyor.

Kotor Körfezi

Orenj dağlarından gelen nehrin yaptığı kanyon olarak’da biliniyor. Adriyatik Denizi’nin altında akan nehir aracılığıyla doldurulduğu için her daim soğuk akıyor.

 

John’s Castle

Eski Şehir’i kuş bakışı bir görüntü sunan kaleye 1350 basamak merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Yüksekliği 20 metreyi bulan bu kalenin duvarlarında orta çağ dönemine ait izlere rastlanıyor. John’s Dağı tepesine çıkarken ara ara resim çekmek için verdiğiniz molalar sayesinde fazla yorulmadan tepeye ulaşabiliyorsunuz. Tepeye çıktığınız zaman sizi karşılayan muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

 

Kotor Saat Kulesi

Silah Meydanı üzerinde bulunan Saat Kulesi 17. yüzyılda inşa edilen kulenin heybetli boyutunun yanı sıra dikkat çeken bir diğer özelliği hemen altında bulunan utanç anıtı. Rivayete göre eskiden insanlar suç işledikleri zaman bu utanç anıtına bağlanarak cezalandırılıyormuş.

 

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu