in ,

BayıldımBayıldım

Köstebek Hakkında Tüm Bilgiler

Köstebek

Köstebek, toprağın altında yaşayan bir canlı türüdür. Çok keskin ve sivri tırnaklara sahiptir. Solucan, karınca gibi canlılarla beslenen bir hayvan türüdür. Talpidae familyasına aittir. Köstebeklerin boyutu, 15-20 cm kadardır. Memeli sınıfına girmektedir. Ayrıca tarım alanlarına verdiği zararlarla ünlüdür.

Köstebek Hakkında Tüm Bilgiler 

Bir çok insan hayatında belkide hiç köstebek görmemiştir. Köstebekleri daha çok çizgi filmlerde görmüşüzdür. Genellikle de belgesellerde izlemişizdir. Oysaki daha yakından incelendiğinde ne kadar da kendine has özellikleri olduğunu görürüz. Köstebekler ilginç canlılardır. Köstebeklerin değişik görünüşleri vardır. Farklı yaşam şekilleri ile her zaman dikkat çeken hayvanlardır.

Köstebekgiller Talpidae familyasına dahil canlılardır. Yer altında yaşamını devam ettirirler. Ancak köstebekler kendine yeni bir dünya yaratabilecek niteliklere sahiptir. Yaklaşık olarak 15 cm boyutundadırlar. Silindirik bir vücut yapısına sahiptirler. Vücut şekilleri toprak altında ilerlemeye müsaittir. Kazı yapmaya elverişli olacak şekilde evrilmişlerdir. Hatta evrilmeye devam etmektedirler.

Ön ayakları adeta bir iş makinesi ile aynı şekilde çalışır. Bu sayede toprak içerisinde rahatlıkla kazı yaparlar ve tabiki ilerlemeleri kolaylaşır. Köstebeklerin vücudu kadifemsi parlak tüylerle kaplıdır. Genellikle siyah tüy yapısına sahip canlılar olarak bilinir. Ancak gri ve beyaz tüylü köstebeklerin olduğu da bilinmektedir. Köstebeklerin vücudu toprak altında ilerlemeyi kolaylaştıracak şekilde oldukça kolay esner. Vücutları sağa sola yatabilen bir yapı içermektedir.

Köstebek Nedir?

Köstebekgillerin en çok yuvalarının karmaşıklığı dikkat çeker. Çözülmeyen yapıları da merak uyandırır.  Köstebekler oldukça gizemli hayvanlardır. Köstebek  aynı zamanda oldukça seridir. Göz ile izlenmesi neredeyse imkansızdır.

Hayatlarının neredeyse tamamını kendi oluşturdukları toprak altındaki yuvalarda geçirirler. Gizemli olmaları ve saklı hayat şekilleri ile dikkat çeken canlı türleri arasındadır. Memeli sınıfına girerler. Belki de türü içerisinde en farklı yaşam tipine sahiptirler. Toprak altında yaşaması için özelleşmiş uzuvlara sahiptir.

Burnu ve ağzı  hortum biçimindedir. Ayrıca  öne doğru çıkıktır. Ön ayakları sayesinde kolayca ilerleyebilmektedirler. Toprak altında kendisine devasa büyüklüklerde yaşam alanları oluşturabilmektedir.

Köstebeklerin kör olduğuna dair bir yanılgı vardır. Aslında oldukça küçük gözleri vardır. Gözleri tüylü postun altına konumlanmış şekilde bulunur. Kulak kepçeleri de yoktur.

Ön ve arka ayaklarının şekilleri küreği andırır. Ön ve arka ayakları beş parmaktan oluşur. Çok keskin tırnaklara sahiptirler. Hayvanlar aleminde kordalılar şubesine aittirler. Böcekçiller takımında yer alırlar.

Köstebekler genellikle kör fare ile karıştırılır. Fakat aralarında çok belirgin bir fark vardır. Kör fareler toprağı dişleriyle kazar. Köstebekler ise bu işlemi ön ayakları ile yaparlar.

Ayrıca kör fare daha küçük bir burna sahiptir. Köstebekler ise oldukça sivri ve dikkat çekici bir burun yapısına sahiptir. Uzun tırnakları, sivri burnu sayesinde köstebekler diğer hayvan türlerinden çok kolay bir şekilde ayırt edilir.

Köstebeklerin Özellikleri Nelerdir?


Köstebekler yer yüzeyine  toprak çıkartırlar. Çıkardıkları bu toprak kümeleri ile dikkat çekmektedir. Ancak bu şekilde yuvaları ve konumları hakkında fikir sahibi olunmuştur. Köstebekler yaşam şekilleri ile birçok animasyon filme ve çizgi filmlere konu olmuştur.

Halk arasında kullanılan farklı isimleri vardır. Bunlar köstü ve kör köstüdür. Neredeyse tüm yaşamlarını toprak altında oluşturdukları karmaşık tüneller içerisinde geçirirler. Beslenmeleride yine bu karmaşık tünellerde gerçekleşmektedir.

Köstebek toprak altında bulabildiği hemen her canlıyı yer.  Bunlar arasında toprak solucanları bulunur. Besinleri arasında karınca ve birçok çeşit böcek türü de vardır. Ayrıca köstebekler toprak altında bitki köklerine zarar verecek olan zararlı haşere ve böcekleri de tüketir. Bu beslenmeleri doğa dengesi için oldukça faydalı bir işlev görmektedirler.

Halk arasında köstebeklerin tarla ve ekili alanlara zararlı olduğu söylenir. Ancak buna dair bulunan inanış geçerli değildir.

Köstebeklerin Fiziksel Özellikleri

Köstebeklerin tırnakları çok keskindir.  Ayrıca kuvvetli ve çok serttir. Her ayağında beş adet parmak bulunur. Bu yapıları tamamen toprağı kazma açısından uyum sağlamıştır. Bir köstebek ortalama 1-2 dakika içerisinde bulunduğu yerde toprağı kazabilir. Her hangi bir tehlike karşısında kendini gizleyebilir.

Köstebekler ön ayaklarını el amacıyla kullanır. Bir köstebeğin ortalama ağırlığı 100-130 gram arasındadır. Erkek köstebekler,  dişi köstebeklerden daha iri ve ağır olurlar. İnsanlar köstebeklerin gözleri olmadığını düşünür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Köstebekler çok küçük gözlere sahiptirler. Tüyleri arasında neredeyse fark edilmezler. Ayrıca köstebeklerin görme yetisi de çok zayıftır.

Işığa karşı oldukça hassas olan gözleri vardır. Çok az bir ışığı bile ayırt edebilir. Zayıf gözlere sahip olan bu canlıların koklama duyusu çok iyidir. Ayrıca duyma ve dokunma duyuları fazlasıyla gelişmiştir. Toprağı kazarken dış kulaklarını kapatırlar. Bu sayede toprak girmesini önlerler.

Köstebeklerin renkleri genellikle siyah olur. Ancak nadirde olsa gri veya beyaz olanları vardır. Kadifeyi andıran tüyleri yumuşaktır.  Aynı zamanda tüyleri çok sık dizilmiştir. Ortalama boyları 15-18 cm arasındadır. Bu canlıların kuyrukları 2-3 cm uzunluğundadır.

Dişleri oldukça keskin ve sivridir. 44 tane dişe sahiptir. Ortalama 4-5 yıl arasında yaşarlar. Köstebeklerin ömürleri türlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Köstebeklerin Yaşama Şekilleri

Genellikle yumuşak toprakların altında yaşamayı tercih ederler. Köstebekler uzun tüneller kazarlar. 1 saat içerisinde 10 – 12 metre tünel açabilirler. Yaklaşık olarak 100 metre uzunluğa kadar ilerleyebilirler. Kazma işlemi sırasında tırnakları kadar burunlarınında faydalarını görürler.

Yemekleri bittiğinde toprak yüzeyine çıkar. Kendileri için besin toplarlar. Bu hayvanlar iyi bir kazıcıdır ancak iyi bir yüzme yeteneğine de sahiptirler. Yüzme yetenekleri sayesinde sulak alanlarda da rahatlıkla yaşayabilirler. Kulak ve burunları suyun içine girdikleri zaman kapanır. Suyun içerisinde bulundukları zamanda yemeğe devam ederler. Yumuşakça, küçük deniz canlıları ve larvaları yerler.

Tilki, kurt, sansar ve yırtıcı kuşlar tarafından avlanırlar. Bu yüzden gündüzleri çok fazla dışarıya çıkmayı tercih etmezler. Köstebeklerin en ilginç özelliklerinden biri de tehlike karşısında pis bir koku bırakırlar.

Koku bırakmalarını savunma mekanizması olarak da değerlendirebiliriz. Koku bırakma durumu düşmanlardan kurtulmalarını sağlar.

Oldukça yumuşak ve güzel bir tüy yapısına sahiptirler. Bu yüzden postları için avlanırlar. Nesli korunması gereken canlı türleri arasında yer almaktadırlar. Asya, Amerika, Avrupa ve Afrika kıtalarında yaşamaktadırlar.

Köstebeklerin Beslenmeleri

Bu hayvanlar bitki kökleri ile beslenir. Ayrıca böcek, kurt, solucan ve yumuşakça gibi canlıları yer. İştahları oldukça fazladır. Hatta 24 saat içerisinde kendi ağırlıkları kadar yemek yedikleri olur. Açlığa çok fazla dayanıklı değildirler. Yeterli beslenmedikleri zaman ölürler.

Köstebek Türleri Nelerdir?

Bir dişi köstebek  3-7 arasında yavru doğurur. Köstebekler ilk doğduklarında tüysüz olurlar. Yumuşak olan tüyleri var demiştir. Bu tüylerin oluşumu ortalama 15 gün içerisinde tamamlanır. Bu tüyler çok sıktır. Köstebekleri dış etkenlerden korur.

Doğduktan yaklaşık iki ay sonra yuvadan ayrılırlar. Bu canlılar bir yıl sonra da ergenliğe erişirler. Genellikle yalnız yaşamayı tercih ederler. İlkbahar döneminde çiftleşmeleri gerçekleşir. Köstebeklerin 3 alt familyası vardır. İçerisinde çeşitlenen bazı türleri vardır. Bunlar Asya sivri köstebeği, Anderson Sivri köstebeği, Meraklı sivri köstebeği, Yıldız burunlu köstebek, Tüy kuyruklu köstebek, Geniş ayaklı köstebek, Kıyı köstebeği, Büyük Çin köstebeği, Uzun burunlu köstebek, Küçük dişli köstebek, Ada köstebeği, Ak kuyruklu köstebek, Kör köstebek, Avrupa köstebeği ve Amerika sivri köstebeğidir. 

Köstebeklerin Zararları Nelerdir?

Ekolojik denge söz konusu olduğunda bilinenin aksine köstebeklerin zararlı değil faydalıdır. Bitki köklerindeki zararlıları yiyerek verimi arttırlar. Köstebekler buna ek olarak toprağı sürekli devir içerisinde tutar. Bunu yaptıklarında doğal yollarla gelişen bir havalandırma işlemini başarmış olurlar.

Yaptıkları bu işlem sayesinde toprak oksijen açısından zenginleşir. Köstebekler sürekli kör fare ile karıştırılır. Bu durumlarda bitki köklerini koparttıkları düşünülür.  Bu yüzden ciddi şekillerde katledilmektedir. Köstebekleri katletmek günden güne sayılarını azaltmaya sebep oluyor.

Katledilmelerinin bir diğer sebebi ise oldukça komiktir. Bunun için çimlik alanlarda estetik görüntüyü bozmaları olarak gösterilir. Köstebek kürkünün piyasa değeri yüksektir. Bu sebeple avlanmalarına da sıkça rastlanılır.

Denizatı Hakkında Tüm Bilgiler

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

deniz atı

Denizatı Hakkında Tüm Bilgiler

mindfulness nedir ne işe yarar

Mindfulness Nedir, Ne İşe Yarar? Ezgi Yaşa İle Bilinçli Farkındalık.