Seyahat

Kosova Gezi Rehberi

Shall We? grubumuzdan biricik dostumuz, sevgili üyemiz Sonay Buş’un kaleminden ” Kosova Gezi Rehberi ” yazısı sizlerle… Yazıya başlamadan önce “Vizesiz Ülkeler – T.C. Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeler Listesi” yazımızı da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz!

Kosova gezi rehberi başlıyor!

Merhaba ben Balkanlar gezi rehberiniz minik Kedi. Bugün size memleketim Kosova’dan bahsedeceğim.

Öncellikle Türkiye’den seyahat edecekler için vize gerekmiyor. Kısacası pasaportunuzu ve biletinizi alıp atlayıp gelebilirsiniz. Biletinizi düzenlerken gidiş-dönüş biletinizi seçtiğinizden emin olun, sınır kapısında sorun yaşamak istemezsiniz. Eğer uçakla yolculuk yapacaksanız (aksi takdirde geçeceğiniz ülkelerin vizesine sahip olmanız gerekmektedir, örn; Bulgaristan.) başkent Priştine’ye ineceksiniz.

Kosova Gezi Rehberi Priştine
Kosova Gezi Rehberi Priştine

Havalimanı Priştine’nin şehir dışında yer almaktadır. Maalesef havalimanında, Priştine’nin şehir merkezine gidebilmeniz için otobüs seferleri bulunmamaktadır. Havalimanına indikten sonra kullandığınız uçak firmasının servislerine göz atabilir ya da araba kiralayabilirsiniz. Eğer sizi havalimanında bekleyecek biri varsa arabayı kiralamasını ondan isteyebilirsiniz, bu şekilde araba kirası biraz daha ucuza gelecektir.

Peki Priştine Havalimanına geldikten sonra nereleri gezmelisiniz?

Priştine başkent olduğundan dolayı çok fazla yerli barındırmayan bürokratik bir şehirdir. Nüfusun çoğunluğunu devlet memurları ve öğrenciler oluşturur. Geleneksel tatlara ulaşmak için en uygun yer olduğunu söyleyemem. Eğer biraz keyif peşindeyseniz, Priştine’nin güzel cafelerinde biraz dinlenebilir ve sıcak macchiatonuzu yudumlayabilirsiniz.

Ardından merkezde bulunan bağımsızlık anıtına doğru ilerleyebilir ve şehrin koşuşturmacasının tadını “bir yabancı” olarak çıkarabilirsiniz. Kosova ovasında kurulu olan şehirde çok fazla doğa manzarası yok, ama dağları uzaktan da olsa görebilirsiniz. Doğa severler için unutmadan geçmeyelim, Germia Parkı 62 km genişliğinde yemyeşil bir parktır. Yürüyüşünüz için muhteşem olacak.

Buralarda hangi dili konuşurum diyorsanız;

Kosova’nın resmi dili Arnavutça’dır. Onun dışında Sırpça ve belirli belediyelerde Türkçe. Lakin İngilizce konuştuğunuz her yerde sizi anlayacak insanlarla karşılaşacaksınız.

Şimdi gelelim kültür başkentimiz Prizren’e. Prizren, Şar dağlarının arasında kurulu her yeri yemyeşil bir şehir. Üstelik resmi dilleri arasında Türkçe’de var. Prizren, kültürel aktiviteleri ve festivalleriyle ünlü bir şehirdir. Uluslararası DOKUFEST kısa belgesel film festivali her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bakmayın film festivali dediğime aynı zamanda müthiş ve eğlence dolu DJ performansları ve partileriyle ünlüdür. DOKUFEST’in bir diğer güzel yanı ise Avrupa ve dünyanın en güzel açık hava sinemalarına ev sahipliği yapmasıdır.

Kosova Gezi Rehberi Prizen
Kosova Gezi Rehberi Prizen

Ayrıca festival boyunca kamp alanlarında dilediğiniz gibi kalabilir ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla tanışabilirsiniz. Festivaller şehri dedik tabi ki sadece DOKUFEST’le sınırlı kalmayacağız, onun dışında eğlenebileceğiniz bir çok küçük-büyük festivale ev sahipliği yapan küçük bir Balkan şehridir Prizren. Eğer dinlenmek ve kafanızı dinlemek isterseniz, dere yalısındaki küçük cafelerde oturabilir ve sıcak kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eğer yürüyüş severim diyorsanız merkezden yürüyerek 15-20 dk içinde kendinizi yeşillik ve ağaçların arasında, orman yürüyüş yolunda bulabilirsiniz.

Unutmadan geçmeyelim;

Prizren köfteleri ve etleriyle ünlüdür. Gitmeden mutlaka meşhur köftesinin tadına bakın. Şehir size çağırıyor.

Doğal güzelliklerine hayran kalmak istiyorum diyorsanız size şöyle Rugova’ya doğru alalım. Rugova İpek belediyesi yakınlarında bulunan bir nehir kanyonudur. Rugova, Avrupa’nın en uzun ve en derin kanyonlarından biridir. Rugova kanyonu, doğal mirasa ait bir anıt olarak kabul görmektedir. Muhteşem manzarası karşısında hayran kalmamak elde değil.

Kış severleri unuttuk mu peki?

Hayır. Şehrin güneyinde bulunan Brezovica kayak merkezinde hem doğanın müthiş güzelliğiyle baş başa kalabilir hem de kayak keyfi yapabilirsiniz. Kayak merkezinin 3 mevsim kayağa elverişli olduğunu unutmayalım.

Kosova gezi rehberi için şimdilik bu kadar… Hey Shall We?, sen hala oturuyor musun?

Sonay Buş

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu