in

Koronavirüs İlacı Öldürüyor mu?

koronavirüs ilacı

İngiltere’nin başkenti olan Londra’lı tıp dergisi olan Lancet’te yayınlanan kapsamlı araştırma sonuçlarına baktığımızda son günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından hastalara önerilen bir ilaç var. Dergiye göre Başkan Trump’ın koronavirüsten korunabilmek için hemen her gün kullandığını iddia ettiği bu koronavirüs ilacı ölüm oranını önemli ölçüde artırıyor.

Koronavirüs İlacı Tedavide Etkisiz

Lancet’teki araştırma makalesine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın iddia ettiğinin tersine Klorokin ve Hidroksiklorokin etken maddeli ilaçlar, Covid-19 tedavisinde herhangi bir etki göstermiyor. Hatta bu ilaçların ölüm oranını artırdığı dahi düşünülüyor. Dergideye göre bu ilaçla birlikte ölüm oranı artıyor.  Makale,  ölüm oranının yüzde 16’dan yüzde 18’e çıktığını belirtiyor. Bu ilaçları tedavide kullanmayan Covid-19 hastalarının ölüm oranının ise yüzde 9 civarında olduğu belirtiliyor.

Koronavirüs İlacı Başkan Trump Tarafından da Alınıyor

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında bu illet virüsten korunmak için Hidroksiklorokin ilacını düzenli olarak aldığını söylemişti. Beyaz Saray’ın Basın Sekreteri Kayleigh McEnany de ABD basınına yaptığı özel açıklamada, “Bu durumu kesinlikle teyit edebilirim. Sayın Başkan Donald Trump’ın kendisinin de belirttiği gibi ilacı kullanıyor” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, sözü edilen ilaca dair yaptığı basın toplantısında. “Şu an bu ilacı alan kaç kişi olduğunu bilseydiniz, eminim siz de çok şaşırırdınız. Ön cephede çalışanlar yani hastalıkla birebir mücadele halinde olan kişilerin birçoğu bu ilacı alıyor” dedi.

Aşı ve Tedavi Ne zaman Bulunacak?

Aşı ve kesin bir tedavinin ne zaman bulunacağı net değil fakat haberlerimizi takip ederek bu konudaki en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Taksi Şoförü, İstanbul’da Yasağı Deldi

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

soğan suyunun faydaları

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

sosyopat kime denir

Sosyopat Kime Denir?