Gündem

Korona Virüsü İle İlgili Bilinen Yanlışlar. Profesör Mesut Yılmaz Açıkladı.

Korona virüsü ile ilgili bilinen yanlışlar. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Profesörü Mesut Yılmaz virüsün yayılması ile ilgili bilinen yanlışları açıkladı. Evde maske depolamanın yanlış olduğu söyleyen Profesör, “özellikle dokunduğumuz yerlere dikkat etmeliyiz” dedi.

Korona Virüsü İle İlgili Bilinen Yanlışlar. Profesör Mesut Yılmaz Açıkladı.

İnsanların maske takmalarının en önemli nedeni maskenin virüsten koruduğuna inanmalıdır diyen profesör konuşmasına şöyle devam etti. Virüs havada bulunmaz, havada hoplayıp zıplayamaz, havada yüzmez. Günün birinde bir sağlık çalışanı olarak enfekte olursam virüsü büyük çoğunlukla ellerimle alacağım.

Virüslü birisiyle tokalaştıktan sonra veya virüslü birisinin dokunduğu yerler ile temas edersem ben kendi elime bulaştırmış olacağım, sonra yüzüme götüreceğim, burnuma, gözlerime ve ağzıma dokunarak kendi kendime enfekte edeceğim.

Çevrenizde herkes maske takıyorsa ve siz takmıyorsanız size sanki yeterince korunmuyormuşsunuz gibi gelebilir ama eğer hasta olan bir kişi yüzünüze karşı öksürmüyorsa ya da hapşırmıyorsa bu maske sizi korumaz. Maskeye gerek kalmaz. Hastalık sıklıkla virüslü ellerin yüz bölgesi ile temas etmesinden dolayı bulaşır. Hatta ve hatta maskenin takılması belkide yüzü tahriş edeceğinden ellerin yüz ile temasını arttırıyor bile olabilir. Bu yüzden maske yarardan çok zararlı bile olabilir.

Virüsler vücudumuza mukozalardan girer. Ağız, burun, göz gibi. Kişiler arası temas yoluyla yayılır. Ellerin sık sık su ve sabun ile uzun uzun yıkanması veya bulunabiliyor ise alkol içeren el antiseptiklerinin kullanılması bu yüzden oldukça önemlidir. Günlük hayatımızda otobüste ya da dolmuşta, sokakta ya da işyerlerinde veya yemekhanelerde herkesin sık sık temas ettiği alanlara ve yüzeylere temas ettikten sonra el hijyeni mutlaka sağlanmalı. Bu kendinizi korumada en iyi yöntemdir.

Evde maske saklamak sağlık çalışanlarının yani hastalarla uğraşan insanların maskeye ulaşması ihtimalini azaltıyor. Bu nedenle sadece ihtiyacı olanlar ihtiyacı olan süre boyunca maske takmalıdır. Unutmayalım ki insanların önemli bir çoğunluğu bu hastalığı ağır geçirmeyecek. İnsanların çoğunluğunda bu hastalık grip veya nezle benzeri bulgularla geçirilecek.

Yaşlı, diyabet, koroner arter, hipertansiyon hastalığı gibi hastalığı olanların korona hastalığını ağır geçirme olasılığı var. Bu sebeple panik yapmayın ve sakin olun ve evde maske depolamak için uğraşmayın. El hijyeninin bu hastalıktan korunmada önemi maskeye göre çok çok daha yüksektir.

Korona Son Dakika Gelişmeleri Bu Haberimizde!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu