in

Korona Virüs Artık Daha Az Hasta Edecek!

Korona virüs artık daha az hasta edecek

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den yüreklere su serpen açıklamalar geldi. Korona virüs artık daha az hasta edecek diyen Özlü bir takım uyarılarda da bulundu.

KORONA VİRÜS ARTIK DAHA AZ HASTA EDECEK!

Canlı yayın konuğu olduğu bir programda Covid-19 salgını ile ilgili değerlendirmeler yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüsün hastalık yapma gücüne virülans dendiğini belirtti. Şu anda dolaşan virüsün, daha önceden olan virüse göre hastalık yapma oranının azaldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan son rakamları ve 1 Haziran’dan itibaren kalkacak olan yasakları değerlendiren Özlü, virüsün hasta etme oranının azaldığını belirtirken yine de bunun gevşemeye yol açmaması gerektiğininde altını çizdi.

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ’DE GELEN UYARILAR ŞU ŞEKİLDE:

Prof. Dr. Tevfik Özlü, kalkacak olan yasaklar ve başlayacak olan normalleşme süreci için vatandaşları uyardı.
Virüsün bir yere gitmediğini, ortalığın süt liman olmadığını hatırlatan Özlü, tehlikenin devam ettiğini söyledi. Virüsün bizleri hastalandırmak hatta öldürmek için fırsat kolladığının altını çizen Özlü, her şeyin normale döndüğünü düşünmemek gerektiğini vurguladı. Sosyal hayata geçişin kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti.

“VİRÜSÜ UNUTMAYALIM”

1 Haziran itibariyle insanların büyük ölçüde normal hayatlarına geri döneceklerini söyleyen Özlü, bunu yaparken virüsün varlığının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Tedbirleri elden bırakmamanın öneminden bahsetti. Maske, sosyal mesafe ve temizlik adına elimizden geleni yapmamız gerektiğini vurguladı. Kapalı ve kalabalık alanlara girilmemesi gerektiğini belirtti.

“VİRÜSÜN HASTA YAPMA ETKİSİ AZALDI”

Virüsün hastalık yapma gücünün yani virülansın azaldığını söyledi. Şu anda dolaşan virüsün ilk zamanlardaki virüse göre etkisinin azalmış olabileceğinden bahseden Özlü, bununla ilgili bir çalışma olmadığını ancak virüsün mutasyon geçirdiği ile ilgili araştırmaların olduğunu belirtti. Hasta yoğunluğunun azaldığını ifade etti. Bunların virüsün hastalık yapma potansiyelinin azaldığını gösterdiğini sözlerine ekledi. Korona virüs artık daha az hasta edecek diye düşünebiliriz dedi.  Mutasyon olmasa bile bu konu ile ilgili alınan tedbirlerin işe yaradığını, tedavinin güçlü olduğunu söyledi. Ancak yine de elimizden geleni yapmamız gerektiğini de özellikle vurguladı.

KORONA VİRÜS SON DURUM

Son 24 saatte 1035 kişiye korona virüs tanısı kondu. 34 kişi hayatını kaybetti.

Toplam test sayısı: 1 milyon 894 bin 650

Toplam vaka sayısı: 159 bin 797

Toplam can kaybı: 4 bin 431

Toplam yoğun bakım hasta sayısı: 732

Toplam solunum cihazına bağlı hasta sayısı: 331

Toplam iyileşen hasta sayısı: 122 bin 793

Normalleşme Süreci Başlıyor!

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul'un fethi

İstanbul’un Fethi Hakkında

seyahatler çekiyor içim

Seyahatler Çekiyor İçim