in

Korona Testi Yaptırmak 250 TL’den Fazla Olmayacak! Genelde Yayınlandı.

korona testi yaptırmak

Sağlık bakanlığı korona testi için yüksek fiyat hastanelerin önüne geçiyor. Bazı özel hastanelerde korona testi yaptırmak 500 TL’leri geçerken bu haksız duruma göz yumulmadı. Sağlık Bakanlığı bu durumun önüne geçmek için düğmeye bastı.

Korona Testi Yaptırmak İçin Dünyaları Ödemenize Gerek Kalmayacak!

Ülkemizde her geçen gün Covid-19 vakaları artarken sağlık sektöründeki fırsatçılar bu durumu kendilerinin lehine çevirmeye başlamıştı ki Sağlık Bakanlığı buna dur dedi. Valiliklere yazı gönderek bakanlık, 250 TL’nin üzerinde test yapan hastanelere idari ceza uygulaması yapılmasına karar verdi. Üstelik fazla para alan hastaneler ücret iadesi de yapacak.

Pcr testi için ödenen bedeller vatandaşın cebini yakıyor. Bazı hastanelerde Covid-19 testi 500 TL’nin üstünde. Bu duruma sessiz kalmayan Bakanlık, Valiliklere gönderdiği yazıda “Belirlenen ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemez” ibaresini kullandı. Ayrıca söz konusu durumun tespiti halinde bu kuruluşlara idari ceza yaptırımları uygulanacak.

Valiliklere Yazı Gönderildi

Gönderilen yazıda RT- PCR testi için belirlenen 250 TL ücretin dışında herhangi bir ücret alınmayacağı belirtildi. Belirlenen tutarın üzerinde ücret talep eden hastaneler ise ücret iadesi yapacak ve idari ceza alacak.

Yayınlanan yazıda “Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen idari para cezaları ile ilgili sağlık tesisi sorumlu/mesul müdürleri hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak. RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi veya tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahririyat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.” ifadelerine yer verildi.

Gelişmeleri aktarıyor olacağız.

 

Hes Kodu Nasıl Alınır? İşte Cevabı.

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

the witcher 2. sezon çekimleri ne zaman başlayacak

The Witcher 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak? Dizinin Çekimleri Neden Durdu?

rüyada yangın görmek ne anlama gelir

Rüyada Yangın Görmek Ne Anlama Gelir?