Gündem

Korkma!

Korkma diye başlayan yüce İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünde bu ibarenin ne anlattığı üzerinde duracağım kıymetli takipçiler. Milletime arz ederim!

Korkma: Bir İhtar

Ey Türk milleti! Korkarsan, sırtlanlar üşüşür tepene. Korkarsan hor görür bet yüzlüler. Korkarsan tarihini bir çırpıda silip atmış olursun. Çünkü aydınlıklar, karanlığa korkmadan göğüs gerenlerin eseridir. Cesur ol ki karanlık yurdunu zaptedemesin. Bak ve gör ki korkaklar nelere sebep olmuş! Zira düşman çizmesinin izleri, korkakların ve korkuya secde edenlerin omuzlarındadır. Zira şer odakları yüz bulurlar korkakların korkularından. Şairin; “hainin, kalleşin, korkağın, körün… Açtığı yaralar derindir derin” dediğince doğrult belini. Bilmez misin ki korkaklık esarettir! Bilmez misin ki korkaklık teslim olmaktır! Bilmez misin ki korkaklık tarihinde yok! Bilmez misin ki korkaklık senin kanında yok! Bilmez misin ki en erdemli uluslar, karanlıktan korkmayanlardır korkma!

Ve Bir Teselli

Değil mi ki dar vakitler, zor zamanlar cesurların mavi bir deniz gibi parıldayan bakışlarıyla atlatıldı. Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskin olmadı mı şimdiye kadar?! Mevzu bahis vatan ise, gerisi teferruat diyen serdengeçtilerin “ya istiklal ya ölüm!” nidaları yarmadı mı korkaklığın hükmünü?! Ekinler tekrar yeşerir, kırılan dalın filizlenir yeniden, güneş yeniden doğar, yıldızın yine parlar, hilalin ışığı kurutur yaban otlarını, hür nesiller omuzlar vatanı ne olur korkma!

Ve Bir Tarih Tecrübesi

Bak tarihine ve korkmamayı öğren. Bilge Kağan’ın taşlara kazıttığı, asırlar evvelinden haykıran sözleri hatırla. Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir korkma! Cesaretle dize getirmedin mi kendinden kat be kat büyük orduları korkma! Korkunun nesilleri çürüten zehrini ekmeğine, aşına, suyuna, ekinine, kitabına, uykuna, eşine, dostuna, evladına velhasılı canım milletim yurduna bulaştırma. Çünkü bilirsin ki şafaklarda yüzen al sancağımız, bu vatanda son ocak sönene dek sönmeyecek. Son kale zaptedilmedikçe, son hane yıkılmadıkça, son umut parıltısı hapsolmadıkça hürriyet kartalı hep göğünde süzülecek korkma! Kurduğun sayısız devleti cesurlar kurmadı mı? Yüce budununu şahlandıranlar cesurlar olmadı mı korkma!

İstiklal ve İstikbal

Korkma ey Türk milleti! Çünkü hürriyet cesaretin meyvesidir. Çünkü hürriyet kokan yarınlar damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Çünkü cesaret, hürriyet çınarının güneşi, toprağı ve suyudur. Çünkü cesaret; hürriyet kartalının kanadıdır. Çünkü cesaret şu köhne insanlık alemi kadar kadim olan tarihinin altından sayfasıdır. Çünkü cesaret ta Mete’nin şimşek gibi parıldayan kılıcının kınıdır. Çünkü cesaret; şimdiye dek verdiğin şehitlerin kanıdır. Çünkü cesaret; Birunilerin, Harezmilerin, Farabilerin, İbni Sinaların ilminde gizlidir. Korkularını, Alparslan’ın koca Doğu Roma ordusunu yendiği gibi yen ki senden olan korkmasın. Korkma ki hür bir şekilde nefes alabilesin. Ve cesur ol ki geleceğe bırakacağın onurun olsun. Senin miras bıraktığın cesaret tohumları, yarın yurdunda ovalarca uzanan bir orman olsun. Korkma ki cesaretinin yağmuru rahmet saçsın toprağına ve o toprakta hür yetişsin nesillerin korkma!

Ve Biz Korkmuyoruz!

Korkmuyoruz! Bize miras kalan kutlu mücadelelerin hakkı için korkmuyoruz! Gazilerin emekleri, şehitlerin kanları aşkına korkmuyoruz! Andımız olsun korkmuyoruz! Ahdımız olsun korkmuyoruz! Bizden sonrakilere haykırıyoruz: KORKMA! SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA YÜZEN AL SANCAK. SÖNMEDEN YURDUMUN ÜSTÜNDE TÜTEN EN SON OCAK!

Rahmet ve Saygıyla…

İşte hürriyetimizin en kavi, en muhken destabı olan İstiklal Marşı’mızın korkma demesindeki maksat bunlardır büyük milletim. İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yılı kutlu olsun. Bu duygu ve düşüncelerle yazıma son veriyorum. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu vesile ile rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyorum.

 

Cumhuriyet Ebediyyen Yaşasın!

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Mekanın cennet olsun özel insan…. duyduğum an tüylerim diken diken oluyo… Futbol maçlarında tarafsız olarak diğer ülke marşlarına baktıgımda cidden Bi ruh yok ama bizim marsımız tüm duyguları devreye sokuyor… Kıymet bilmek dileğiyle

 2. Bir Ankaralı olarak bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. İstiklal şairimizin yaşadığı, marşın yazıldığı evi görme, o ambiansı yaşama şansım olduğu için. Tanrı bu millete tekrarını yaşatmasın…

 3. Üstadın diğer şiirlerini de çokça okudum. Hepsi ayrı bir lezzette. Rahmetle anıyorum.

 4. İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli marşıdır.

  Sözleri Mehmet Akif Ersoy’un bestesi Osman Zeki Üngör’ündür. 12 Mart 1921’de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin, Milli Marşı olarak kabul edilmiştir.

 5. Korkma ki cesaretinin yağmuru rahmet saçsın toprağına ve o toprakta hür yetişsin nesillerin korkma!
  İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu vesile ile rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyorum.

 6. İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yılı Kutlu Olsun. Başta önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnetle ve şükranla anıyoruz.
  Murat Onay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu