in ,

Köpeklerde Kızgınlık Dönemi

Köpeklerde kızgınlık dönemi

Kedilerden bolca bahsediyorum son zamanlarda. Biraz da köpeklerle ilgili bilgi vermek istedim. Köpeklerin kızgınlık dönemleri ve kısırlaştırma işlemi ile ilgili araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım. Bugün öncelikle köpeklerde kızgınlık dönemi belirtilerine bir bakalım. Sonraki yazım kısırlaştırma işlemi ile ilgili olacak. 

KÖPEKLERİN KIZGINLIK DÖNEMİ

Köpekler de kediler gibi kızgınlık dönemleri geldiğince anlayabileceğimiz farklı davranışlar gösterirler. Dişi köpeklerde yerlerde kan damlaları görmeye başlayabilirsiniz, erkek köpekler de ise belirgin davranış değişiklikleri olur. Gösterdikleri fiziksel ve duygusal belirtilerle köpeklerin üremeye hazır olduğunu tespit edebilirsiniz.

KIZGINLIK DÖNEMİNDEKİ KÖPEKLERİN TEMEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kızgınlık döneminde, dişi köpekler farklı davranışlar göstererek erkek köpeklerin ilgisini çekmeye çalışır. Hormonal değişiklikler dişi köpeğin davranışlarını etkiler. Kan damlalarına şahit olmadan önce ondaki değişikliği fark etmeniz mümkündür. Dişi köpekler bu dönemde yumurtlamaya başlar.

Kızgınlık dönemi, köpeklerin 6. ve 8. ayında başlar ve yılda bir ya da iki kez tekrar eder. 23 gün kadar sürebilir, ama dişi köpek bu sürede doğurgan değildir. Bu özellik türlerini devam ettirmeleri için onlara akrabaları kurtlardan kalan bir özelliktir. Genelde net bir zaman vermek mümkün olmasa da çoğunlukla kışın sonunda ve baharın başında olur. Eğer kısırlaştırma yöntemini tercih ederseniz, bu belirtileri görmezsiniz.

DİŞİ KÖPEKLERİN KIZGINLIK DÖNEMİ

Dişi memelilerin hepsi kızgınlık dönemine girer. Sabah başka bir şekilde, öğlenden sonra farklı bir şekilde davranabilirler. Kızgınlık dönemi belirtilerine bir göz atalım.

  • Normalden daha sevgi dolu olurlar.

Bu dönemde, dişi köpekler daha sevgi dolu olur. Sahibine yakın durur ve sürekli sevilmek ister. Uzun saatler yalnız kalırsa endişelenebilir.

  • Cinsel organı şişer.

Fark edeceğiniz ilk belirtilerden biri de budur. Özellikle bu dönemin ilk haftalarında dişi köpeklerin vulvası şişer. Bazı köpeklerin cinsel organında kararma olabilir. Ve bu bölgeyi daha sık yalarlar.

  • Erkek arayışına geçer.

Beklenmeyen gebelikleri önlemek istiyorsanız ona çok dikkat etmelisiniz. Onu dolaşmaya çıkardığınızda dişilerden çok erkeklere doğru meyil edecektir.

  • Kanaması olur.

Dişi köpek kızgınlığa girdiğinde kadınların menstrüel döngüsünde olduğu gibi cinsel organından kan damlaları gelir. Kanama erkeklerin dikkatini çekebilmek için vulvanın şişmesinden kaynaklıdır. Bu kan ile dişi, erkekleri çekebilmek için feromon salgılamış olur ve köpekler dişiye yönelir.

  • Beslenmelerinde değişiklik olur.

Köpekler kızgınlık döneminde iken iştahları normale göre daha az olur. Bezgin bir hal alırlar ve yemek konusunda isteksiz olurlar.

ERKEK KÖPEKLERİN KIZGINLIK DÖNEMİ

Erkek köpekler dişi köpekler gibi kızgınlık dönemine girmez. Daha çok davranış değişiklikleri gözlemlenir. Potansiyel bir dişi gördüklerinde farklı davranırlar. Erkek köpekler testosteron ve kortizol denilen hormonlardaki artış sebebiyle agresif olabilirler. Huzursuzlaşır, fazla havlar ve gece olduğunda ulurlar. Evden kaçmaya çalışabilirler. Ayrıca her yere idrarlarını yaparak işaret bırakmaya çalışabilirler. Evden çıkmadıklarında depresif, şaşkın ve dikkatsiz davranışlar sergileyebilirler. Kendileri ile çatışmaya girmeleri mümkündür.

Köpeklerde kızgınlık dönemi yazımdan sonra kedilerde kızgınlık dönemi belirtilerine bakmak isterseniz linki aşağı bırakıyorum.

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

metro exodus nedir

Metro Exodus Yüzde 50 indirimde! Fırsatı Kaçırma!

steam human satın al

Human: Fall Flat Yüzde 60 İndirimde