Hayata Dair

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpek maması alırken köpeğiniz için ne derece doğru seçimler yaptığınızı hiç düşündünüz mü? Rutin kontrolleri olsun, eğitimleri olsun fazlasıyla önem veririz köpeklerimize… Tabi bunlar kadar önemli hatta daha da önemli bir diğer konu ise mamalar…

Mama içerisinde bulunan protein miktarından, köpeğinizin yaşı ve ırkına göre birçok farklı mama türü var. Peki en doğru seçim hangisi? İşte kafanızdaki sorulara yanıt verebilecek bilgiler…

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köpek maması seçiminin en önemli faktörü köpeğinizin yaşı ve ırkıdır. Bu iki faktörden sonra ise devreye kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı girer. Yaş, ırk ve kısır olup olmaması mama alırken göz önünde bulundurmanız gereken 3 önemli faktör.

Mama seçimi konusunda sırasıyla dikkat edilmesi gereken faktörlere devam ediyoruz. Sıradaki dikkat edilecek faktör; Protein miktarı.

Mamada bulunan protein miktarı ne olmalıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mama içerisinde bulunan protein miktarı, köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Mama içerisinde protein ne az ne de çok olmalı. Az protein ve çok proteinin köpeğinizin sağlığına zarar verebileceğini unutmayın. İlerleyen yıllarda köpeğiniz yaş aldıkça bu duruma özen gösterilmemesi, böbrek yahut karaciğer rahatsızlıklarına davetiye çıkarır.

En uygun mama hangisi?

Köpekler için ırk fark etmeksizin en uygun mama kuru mamalar diyebiliriz. Kuru mamaların ilk aklımıza gelen iki faydası; köpeğinizin diş sağlığına katkıda bulunması ve sindirim sistemi için en uygun seçim olması diyebiliriz. Tabi arada sırada ödül maması ya da konserve mamalardan da verebilirsiniz.

Bu maddeler içindekiler kısmında yazıyorsa, o mamayı almayın!

Aldığınız ya da seçeceğiniz köpek mamasının içindekiler kısmını mutlaka kontrol edin. Bazı kuru mamaların içerisinde mısır şurubu, mısır gulüteni ya da kamış pekmezi gibi, mamalara lezzet katan fakat köpeğiniz için yararlı olmayan maddeler bulunuyor. Hatta bunlar için fazlasıyla zararlı da diyebiliriz. Bu maddeler içeren ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Köpek mamasında soya ürünleri yararlı mıdır?

Maalesef içeriğinde soya ürünleri olan mamalar köpeğiniz için pek de sağlıklı diyemeyiz. Mama içerisinde bulunan bu soya ürünleri alerjen olabiliyor ve veterinerler tarafından önerilmiyor…

Yağ oranı?

Kuru mamada bulunan yağ oranı ise dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör. Neye göre diyecekseniz; köpeğinizin ne kadar özgür olup olmadığına göre diye cevaplayabiliriz. Yani dışarıda çok vakit geçiren bir köpekse, kuru mama içerisinde bulunan yağ oranı çok da önem teşkil etmez.

Fakat köpeğiniz neredeyse “hiç” diyecek kadar evden çıkmıyorsa, tercih edeceğiniz mama yağ oranı düşük özellikte olmalı.

GDO’suz ürünler

Nasıl kendiniz ve sevdiklerinizin sağlıklarına dikkat ediyor ve önemsiyorsanız, eminiz ki köpeğiniz için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple kuru mama alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de mamanın içeriğinde GDO bulunup, bulunmadığıdır… Bundan emin olmanızı öneririz.

Markette satılan köpek mamaları?

Marketlerde satılan pet ürünler genelde uygun fiyatlı olurlar. Fakat içerikleri açısından ne kadar zenginler bunu iyi araştırıp takip etmek gerekir. Bu konuda size tavsiyemiz “profesyonel” mamalara yönelmeniz hususunda olacaktır.

Son olarak köpek maması alırken;

  • Mama içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin oranına,
  • Mamanın taze olmasına,
  • Mamanın üretim ve son kullanma tarihine,
  • Mamanın sağlıklı koşullarda satılıyor olmasına,
  • Mama ambalajının sağlam olmasına özen gösterin.

Dünyanın En Mutsuz Fili 43 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Kimileri ille de kuru mama yedirmek zarali diye tutturmus durumda bilgin icin teşekürler shallwe?

  2. köpek beslemiyorum fakat besleyen arkadaşlarima bu haberi önereceğim teşekkürler shallwe :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu