Gündem

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek maması alırken dikkat edilmesi gerekenler neler biliyor musunuz? Köpeğimizin sağlığı ile doğru orantılı bu unsurları göz ardı etmemelisiniz. Mesela bakımını üstlendiğimiz Köpeğimizin yaşı ve ırkı mama seçiminde en önemli unsurlardan bir tanesidir. Geçelim diğer maddelere.

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlaştırılmış ise dikkat edilmesi gerek

Küçük dostlarımız için mama seçimlerimizi yaparken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri de kısırlaştırdığımız köpeklerimiz kısırlaştırılmış olup olmaması da mama seçiminizde göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Mama alırken dikkat etmemiz gereken en önemli kriterlerden biri, mamanın protein miktarının köpeğimiz için uygun olup olmamasıdır.

Protein’e dikkat

Az proteinli mamalar kadar, çok proteinli mamaların da zarar vereceği doğrusunu bilmeliyiz. İleride dostumuzun böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları yaşamaması adına bu gereklidir. Bu durum hem sindirim sistemi için hem de diş sağlığı için en uygun seçim olacaktır. Arada bir vermeyi önerdiğiniz konserve mamalar ise onlar için ödül niteliğinde olabilir.

Ek Gıda Maddeleri Kullanmayın

Bazı köpek mamalarının yapımında kullanılan lezzet arttırıcı maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır gluteni gibi bazı gıda maddeleridir. Bu maddeler köpeğimiz için oldukça zararlıdır ve bu maddeleri içeren mamaların kullanılmaması tercihimizdir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soya Ürünlerine Dikkat

Son yıllarda çokça karşılaştığımız problemlerden biri ise köpek mamalarında soya ürünlerinin kullanılmasıdır. Soya ürünleri alerjen olabilir ve köpek sağlığı için veteriner hekimler tarafından önerilmemektedir.

Taze olmasına dikkat edilmeli

Yiyeceklerimiz de dikkat ettiğimiz gibi Tazelik, bir mamadaki en önemli unsurlardan biridir. Üretim tarihi mama alırken mutlaka kontrol edilmelidir.

Mama Seçimin de Yağ Oranı

Bir çoğumuz gün içersinde işlerimiz veya sağlık durumumuzdan dostlarımızı sokağa pek çıkaramayız bu sebeb ile köpeğimiz vaktini daha çok evde geçiriyor veya doğası gereği çok hareketli değilse, yağ oranı düşük olan mamalar tercih edilmelidir.

Ambalajlı ve sağlıklı ürünler alın

En önemli unsurlardan bir tanesi daha Aladığımız her mamanın mutlaka sağlıklı koşullarda satılması ve ambalajının sağlam olması, gdo’lu ürün olmaması yine mama alırken dikkat etmemizi gerektiren durumlardan biridir.

Bazı köpekler de alerji durumu olabilir

Bu gibi durumlarda köpeğimiz tavuk içeren mamalar yedirmemenizi öneririz. Bunun için veterinerinizden destek almalısınız. İçerik açısından uygun mamanın seçimini yaptıktan sonra, birkaç alternatif daha değerlendirmeli, bulunan mamalarda köpeğimizin en sevdiği ile beslemeye devam edilmelidir.

Köpek Maması Alırken Neler Dikkat Etmeliyiz?

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Çok iyi bir yazı olmuş. Mama alınırken dikkat edilmiyor ama köpeğimizin sağlığını etkilememek için dikkat edilmesi gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu