Ekonomi - Finans

Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi, insanların kira ödemek yerine başvurduğu bir kredi şeklidir. Belli bir yaşa geldikten sonra hemen hemen herkes, bir evi olsun ister. Kiracı olarak yaşamak yerine kendi evini almak ister. Ayrıca  istediği şekilde rahatça yaşamayı tercih eder. Ama bir ev almak bu zamanda kolay değildir. Maliyeti oldukça yüksektir. Bunun için imkanı ve birikimi yoksa konut kredilerini değerlendirir. Konut kredisi için başvurmak durumunda kalır.

Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bir eve sahip olmanın bir kaç farklı yolları vardır. Bunların arasında konut kredisi ilk sırada yer alır. Eğer belli bir birikiminiz ve mal varlığınız yoksa ev almanız imkansızdır. Borçlanmadan ev alabilmeniz pek mümkün değildir. Ayrıca bir evin tüm bedeli üzerinden borçlanmak tabi kolay değildir.  Belli bir tasarruf planını beraberinde getirir. Dolayısıyla ev sahibi olmadan önce birikim yapmanız önemlidir. Yaptığınız birikim evinizin peşinatını karşılamalıdır.

Barınma ihtiyacının giderilmesi hayatınızı kolaylaştırmak için en önemli şeylerden biridir. Yıllar boyunca kiracı olarak yaşamak zordur. Bir çok sorunla baş etmek anlamına gelir. Sizin olmayan bir ev için masraf yapmayı istemezsiniz. Ayrıca ev sahibi ile anlaşmanız da oldukça önemlidir. Genellikle bir çok insan ev sahibi ile sorunlar yaşar. Kiracı bir noktadan sonra kendi evine sahip olmak ister.

Konut kredileri, bankaların aynı zamanda devletin bu konuda yaptığı girişimlerden birisidir. Evin ipotek edilmesi garantisi ile bütçenize uygun bir konutun sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda konut kredilerinde vade avantajı da bulunmaktadır. Uzun vadelerde kredi çekebilirsiniz. Kira öder gibi kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Ama kredi çekmeden önce ufak çaplıda olsa bazı şeyleri öğrenmelisiniz. Bilmeniz ve araştırmanız gereken çeşitli konular vardır.

Konut Kredisi Nedir?

Herkes kendi  evim olsun ister. İnsanların ilk hayalleri arasında yer alır. Bunun sebebi de kendilerini ve geleceklerini güvende hissetme çabasıdır. Özellikle şahsına ait olmayıp, kirada oturan kişiler bu konuya fazla ilgi gösterirler. Bankalarında bu istekler doğrultusunda bulunan konut kredileri vardır. Konut kredilerine de talep oldukça  yüksektir.

Bankalar dışında ev sahibi olmanın farklı yolları bulunmaktadır. Ancak kişiler ilk tercih olarak konut kredilerini tercih eder. Çünkü banka yardımıyla aldığınız evin tapusu sizin üzerinizedir. Diğer ev sahibi olma yöntemlerinde bu durum farklı şekillerde olabilmektedir. Bu sebeplerden bankaların tercihi de artış gösterir.

Tanım olarak konut kredisini şöyle tarif edebiliriz. Tüketicilerin kullandığı, alınacak olan evin belli bir teminata bağlanmasıdır. Bankaların farklı seçenekler ile verdiği kredi türüdür.

Konut Kredisinin Türleri Nelerdir?

Konut kredilerinin farklı vade seçenekleri bulunur. Bu vadeler 1 ila 20 yıl arasında  olabilir. Aynı zamanda faiz oranlarındaki değişik uygulamalara göre farklı türleri bulunmaktadır. Bu türler genel olarak; sabit, değişken, artan ve azalan faizli olarak sıralanmaktadır. Bunlar dışında bankaların kapsama alanlarına göre daha farklı türler görülebilmektedir. Bunlar ise özel ve ara ödemeli olarak türlere ayrılmaktadır.

Sabit faizli konut kredisinde maksimum kredi vadesi, 240 aydır.  Buna göre size uygun bir ödeme planı belirlenir. Bankada geçerli olan sabit faiz oranları vardır. Bu faiz oranları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Sadece mesken alımlarında ve gerçek kişiler tarafından kullanılmaktadır. Satın alınacak konuta ekspertiz tarafından değer biçilir.  Biçilen değerin en fazla yüzde 80’ine kadar kredi kullanılmaktadır. Kredi taksitlerinin bir veya birden fazlasının erken ödenmesi talep edilebilir. Kalan vade 36 ayı aşmıyorsa ödenen anapara tutarının yüzde 1’i alınır. Eğer vade 36 aydan fazlaysa yüzde 2’sini geçmeyecek tutarda masraf talep edilmektedir.

Özel ödemeli konut kredisinde ise gelirinizin yılın belli dönemlerinde farklılık göstermesi ve vade boyunca belirli dönemlerde kendi belirleyeceğiniz tutarlarda ara taksit ödemesi yapmak istediğiniz durumlarda avantajlı bir türdür.

Ara ödemeli konut kredisinde ise belli dönemlerde prim, ikramiye gibi ek gelir elde eden kişilere avantajlı koşullar sunulmaktadır. Bu türde, tercihinize göre baştan belirlenen aralıklarda ara ödemeler yapılabilmektedir. Azalan taksitli konut kredisinde ise başlangıçta daha yüksek taksit ödenir. Sonraki dönemlerde taksitler düşürülebilmektedir.

Artan taksitli konut kredilerinde ise başlangıçta daha düşük tutarlı taksitlerle ödeme yapılır. İlerleyen aylarda kademeli bir şekilde artış sağlanmaktadır. Değişken faizli konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi bekleniyor olabilir. Kredi taksitleri de buna göre ayarlanabilmektedir. Tercihe göre 1, 3, 6 veya 12 ayda bir değişiklikler yapabilirsiniz.  Buna göre bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE yıllık yüzde değişim oranı baz alınmaktadır.

Konut Kredisinde Neler Uygulanır?

Barınma insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Maalesef bu ihtiyacın tam anlamıyla giderilmesinde herkes çok şanslı değildir. Ev sahibi olan insanların, yatırım amaçlı olmadığı sürece böyle bir ihtiyaçları olduğu söylenemez. Fakat kirada oturan insanlar için aynı durumdan bahsedemeyeceğim. İhtiyaçlarını gidermek için kiracı olarak para ödeyen insanlar, bunun yerine alternatif çözümler arayıp ev sahibi olmak isterler. Ev almak ise günümüzde oldukça  zordur. Ancak ev sahibi olmayı kolaylaştıran kredi sistemi vardır.

Fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamların biriktirilmesi oldukça zordur. Ayrıca uzun süreler alabilir. Duruma bu açıdan bakıldığında ise ev sahibi olmak da neredeyse imkansız hale gelir. Fakat kendi evlerine sahip olmak isteyen kişiler için sunulan fırsatlar da bu zorluğu kolaylaştırmıştır. Neden bahsettiğimizi tabi ki anlamışsınızdır. Bankaların her ihtiyaca karşılık verme isteği, bu konunun da gündeme gelmesini sağlamıştır. Ev sahibi olmak isteyen müşterileri için bankalar kredinin ismine konut eklemiştir. Bunu bu yönde şekillendirmiş ve sunmuştur.

Konut kredisi kullanıldığında ödeme seçeneklerinin vade oranları değişiklik gösterir. 5 ile 30 yıl arasında değişen vadeleri bulunur. Her müşteri için uygun seçeneklerin sunulmasını sağlamıştır. Bu krediyi kullandığınızda, bankalar eviniz üzerine bir rehin koyar. Kredinizin ödemesi bittiğinde ise ipoteği kaldırır. Bu durum kredi kullanırken sıklıkla karşınıza çıkan kefil sorununun çözümü olur. Yani konut kredisinde genelde kefil istenmez.

Konut kredisine başvuru yapabilmeniz için bazı şartlar bulunmaktadır.

İlk öncelikle 18 yaşınızı doldurmanız gereklidir. Bankalar eve ipotek uygular. Ancak bir gelire sahip olmanızın altını çizerler. Fakat bilmeniz gereken en önemli bir konu vardır. Bankalar evin alınması için gerekli paranın tamamını  size vermez. Birikmiş bir paranız olması gerekmektedir. Şöyle diyelim elinizde peşinatınızın olması gereklidir. Bu peşinat miktarı ise ev değerinin çeyreği kadardır. Örnek vermek gerekirse 200.000 TL değerinde bir ev almak istiyorsunuz. Sizin 50.000 TL  peşinatınız olması gereklidir. Bankanın bu durumda size vereceği kredi 150.000 TL kadardır.

Kredi denildiğinde ilk akla gelen soru ödemesidir. Faiz oranlarının nasıl olduğudur. Bankaların konut kredisi üzerindeki faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde bankanın kendi içinde de vade durumuna göre farklılıklar bulunur. Kısa vadeli kredinin faiz oranı daha düşüktür. Uzun vadeli kredinin faiz oranı tabiki bu durumda aynı değildir. Faiz oranları krediniz için ödemeniz gereken bir masraftır. Bunun yanında, kredi kullanırken ödeyeceğiniz artı masraflar da olacaktır. Bunları da dikkate almayı unutmamalısınız.

Konut Kredisi Hakkında Yapmanız ve Bilmeniz Gerekenler

Kredi kullanım önemli bir eylemdir. Sizin borç olarak talep ettiğiniz parayı hangi koşullarda aldığınızı unutmamalısınız. Nasıl ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu sebeple konut kredisi kullanırken izlemeniz gereken yollar vardır.

Banka Seçimi Yapmak

Konut kredisi çekmek istiyorsanız ilk öncelikle banka araştırması yapmak gerekir. Her bankanın birbirinden farklı koşulları vardır. Tüm bankaların faiz ve ödemelerini karşılaştırmalısınız. Sizin için en uygununu belirlemelisiniz.  Belirlediğiniz en uygun ödemeli banka ile işlemlerinizi gerçekleştirin.  Banka seçimi yaparken de faiz oranları, ödemeniz gereken ek maliyetlere göz gezdirin. Ayrıca vade seçenekleri, taksit erteleme gibi durumlar açısından değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlığı

Kredi kullanacağınız bankayı seçtiniz. Daha sonra bankaya giderek bu isteğinizden bahsedin. Banka personeli size bu doğrultuda yardımcı olacaktır. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Genelde bu evraklar şöyledir. Nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sigorta dökümü ve alacağınız evin tapusunun fotokopisidir. Bankaların bu evraklara ek istekleri de olabilir.

Kredinin Başvurusu

Evraklarınızın hepsini hazırladınız. Bankaya tekrar giderek kredi başvurusunda bulunursunuz. Bu krediniz banka tarafından detaylı incelenir. Bankanın incelemeleri sonucunda kredi kullanım durumunuz olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır.

Kredinin Onaylanması ve Ekspertiz Zamanı

Krediniz kullanımınıza sunulur. Onaylandığı taktirde banka kendi tarafında yapılması gereken uygulamaları başlatır. Yani banka evi ekspertize verir.  Yerinde incelemeler sonucunda değerinin belirlenmesini sağlar. İlk olarak evin değeri ölçülür. Daha sonra sizin kredi için kullanım miktarınız ortaya çıkar. Evin değerinin çıkması sonucunda size bilgi verilir. Bankadan konut kredi kullanımına başlayabilirsiniz.

Geri Ödeme Planı

Yapılan incelemeler sonucunda banka size ödeme planları çıkarır. Konut kredisini kullanmanız için farklı seçenekler sunar. Bu seçenekleri iyi değerlendirin. Bütçenize en  uygun olan ödeme planını seçin.

İpotek Süresi

İpotek işlemleri için satın alacağınız evin tapu müdürlüğüne gidersiniz. Yanınızda banka görevlisi olur. Böylelikle alım ve satım işlemlerinizi yaparsınız. Banka da bu sırada ipotek işlemlerinizi gerçekleştirir. Belirlediğiniz  vade süresince eve ipotek uygular. Kredi konut borcunuz bittiğinde banka tarafından konulan ipotek kaldırılır.

Kredi Çeşitleri ve Krediler Hakkında Genel Bilgiler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Şu dönemde kredi ile ev almak çok büyük risk. Hayatın nasıl şekilleneceği biraz koronanın ne zaman son bulacağına bağlı…

  2. Ev kredi için cok yanlıs dönem bence bide su var ztn birikimi olan daha ileriye gittiği için maddi olarak onları cok etkileyen durum olmaz ancak orta halli olan kesim için sıkıntılı dönem… Yol gösterici Bi haber olmus emeginize saglık ama keske ülkemizde maddi bakımdan herkes eşit olsa

  3. Kredi ve kredi kartlarına karşıyım resmen fazladan para sömürgeciliği yapıyorlar doğruda bilmiyorum açıkçası ki bu dönemde kredi çekmek de pek akıl kaarı değil.

  4. Emeğine sağlık çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bu devirde birikmiş paran yoksa sıfırdan krediyle ev alınmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu