Sağlık

Kontak Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kontak lens nedir, nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda. Her geçen gün lens kullanımı biraz daha artıyor. Gerek gözlük kullanmaktan sıkılmak, gerekse gözlük kullanımının zor olduğu bir işte çalışmaktan kaynaklı artık lensler sürekli kullanılır hale geldi.

Kontak Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ve kornea rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Herkesin göz ölçüsü farklı olduğu için lens almadan önce mutlaka göz doktoruna muayene olmak gerekmektedir. Muayene sırasında gözün çapı, derecesi ve gözüne uygun lens çeşidi belirlenmektedir. Lenslerin gözün üzerinde hafif hareket etmesi gerekmektedir. Gözyaşının dolaşımı için bu gereklidir. Yoksa göz nefes alamaz ve ağrı, kızarıklık gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkar ve göze zarar verir.

Lens Çeşitleri Nelerdir?

 • Aylık Lensler
 • Günlük Lensler
 • Toric ( astigmat) Lensler
 • Yüksek Numaralı Lensler
 • Yıllık Lensler
 • Renkli Lensler
 • Numaralı Lensler
 • Numarasız Lensler

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lens kutusunun üzerinde ‘’R’’ Right yani ‘’Sağ’’, ‘’L’’ Left yani ‘’Sol’’ manasına gelen harfler vardır. Gözlerinizin numarası birbirinden farlı olabilir ve bu durumda lensleri yanlış takarsanız net göremezsiniz ve bu durum gözünüze zarar verir.

Örneğin;

sağ göz 1,50
sol göz 0,75 derece olabilir ve lensleri karıştırabilirsiniz. Bu karışıklığı önlemek için kutunun üzerindeki harflere bakarak kullanmanız gerekir.

Lens hijyeni çok önemlidir.

Göz sağlığınız için temizlik ve hijyen fazlasıyla önemli bir konudur. Lenslerinizi temizlemek için kesinlikle özel solüsyonlardan kullanmanız gerekmektedir. Su ile temas ederse lensleriniz bozulur ve gözlerinize ciddi zararlar verir.

Gözünüze Dikkat

Lensinizi gözünüze takmadan önce ellerinizi muhakkak sabunla yıkamanız gerekmektedir.
Lenslerinizi çıkartırken de ellerinizi sabunlu suyla yıkamalı, lensleri karıştırmamak adına her zaman aynı gözden lensi çıkarmalısınız. Lenslerinizi çıkartmadan önce lens kabınızı da solüsyon ile temizlemelisiniz, su ile temas etmemeli aksi takdirde sulardan gelebilecek olan kireçler lens kabında kalabilir ve lensiniz zarar görebilir.

Lens Temizleme Nasıl Olmalıdır?

Lensinizi gözünüzden çıkardıktan sonra, avuç içinde nazikçe ovarak kalıntılardan temizlemeli ve temiz solüsyon koyulmuş lens kabında uygun tarafa koyulmalıdır. Lenslerinize tırnak değdirmemeye özen göstermelisiniz.

Uyarılar

Yırtılmış ve yıpranmış lensleri kesinlikle kullanmayın ve çöpe atın. Yanlış ve yıpranmış lens kullanmak göz de körlüğe kadar ciddi sorunlara yol açabilir. Günlük lensler akşam gözden çıkartılıp kesinlikle çöpe atılmalıdır, lens kabına solüsyon koyup kesinlikle ertesi gün kullanmak üzere saklanmamalıdır. Kontak lens nedir? Nasıl kullanılır?

 • Gözünüzde lens varken kesinlikle havuza ya da denize girmemelisiniz.
 • Gözünüzde lens varken kesinlikle uyumamalısınız.
 • Lensinizi işaret parmağı yerine orta parmakla takmak daha kolaydır.
 • Lensleri çıkartırken gözünüzün beyaz kısmından tutup çıkartmaya özen gösterin.
 • Lens kutusunun kapağını açık bırakmayın, içi bakteriyle dolar.
 • En ufak bir ağrı, yanma, batma hissi durumunda lensi derhal çıkartın.
 • Lensi ön yüzünden taktığınızdan emin olun.

Parkinson Hastalığı Nedir? Bilinmesi Gereken Herşey.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Bir lens kullanıcı olarak bunlar benimde dikkat ettiğim konular. Daha önce sıkıntısını çekmiş biri olarak bu yazıyı çok detaylı okuyup uygulamanızı öneririm. Elinize emeğinize sağlık

 2. 5 senedir kullanıyorum. Bunlara dikkat edilince hiç sıkıntı yaşanmıyor. Ayrıca göze uyumlu olan bir lens alınmalı. İlk lens alırken doktorum bana bir kaç darklı marka lens taktı. En rahat ettiğim lensi yazdı.

 3. Astigmat içinde olanı varmış Oysaki geçen aylarda bi ara niyetlenmiştim Gözlükçü size uygun yok demişti Melsem varmış bu bilgi çok işime yaradı teşekkür ederim

 4. Lensler ile ilgili verilen bilgiler için teşekkür ederiz. Göz sağlığı önemli. Yenilenemeyen tek organınıza dikkatli bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu