SON DAKİKA

Türkiye’nin Dev Firmalarından Biri Daha Konkordato İlan Etti! Peki Konkordato Nedir?

sad
Türkiye’nin Dev Firmalarından Biri Daha Konkordato İlan Etti! Peki Konkordato Nedir?

Türkiye’nin gündeminde konkordato var. Peki konkordato nedir? Beta Ayakkabı, Hotiç ve Yeşil Kundura gibi köklü firmalardan sonra Eminiş Ambalaj da Konkordato ilan etti.

Türkiye’nin gündeminde konkordato var. Peki Konkordato nedir? Beta Ayakkabı, Hotiç ve Yeşil Kundura gibi köklü firmalardan sonra Eminiş Ambalaj da Konkordato ilan etti.

konkordato nedir

Sektörün önde gelen şirketlerinden Eminiş Ambalaj, yaptığı yazılı açıklamada, konkordato ilan ettiğini ve mahkemenin yükselen döviz kurları ve faiz artışları sebeiyle 3 ay gibi geçici bir süre ile şirket hakkındaki tüm işlemlerin durdurulması kararını verdi. Bu süre zarfında Eminiş Ambalaj için tüm malzeme işlemleri durdurulmuş oldu. Firma hisseleri yılın başında BIST’te yüzde 33 oranında değer kaybetmişti. Bilançonun ilk yarısına göre, şirket yaklaşık 26,2 milyon TL kısa vadeli finansal borç ve 43 milyon lira ticari borca sahipti.

Peki Konkordato Nedir? Ne Anlama Geliyor? Koşulları Nelerdir?

Son günlerde sıklıkla konkordatonun tanımını duyarız. Büyük firmalar iflas etmek yerine konkordato ilan ediyor ve bu şirketler çok konuşuluyordu, herkesin merak ettiği şey konkordatolardı. Konkordato nedir?
Firmaların ekonomik durumlarının bozulması sonucunda içinde bulundukları durumdan kurtulmak ve mali durumun düzeltilmesi amacıyla borçlu ile alacaklılar tarafından mahkeme kararıyla belirli bir indirim veya vade ile belirlenen bir anlaşma imzalamasıdır.

Konkordato Şartları Nelerdir?

Mali durumunu yitirmiş ve ödeme gücüne sahip olmayan firmalar konkordato hükümlerinden faydalanmak isteyebilir. Bu durumda firmalar Ticari Asliye Hukuk Mahkemesine başvururlar. Konkordato sürecinde, projesini veren borçlunun borçlarını gösteren evrakları, detaylı bilançosunu inceler ve konkordato vermek için uygun şartların olup olmadığını araştırır. Borçlunun varlıklarının, borçların en az yüzde 50’sini ve borçlunun teklifinin varlıkları ile uyumlu olup olmadığını tespit etmek ve yeterli olup olmadığını belirlemek için, Kontrolör uzmana başvurur.

Neden Uygulanır?

Finansal yapısı büyük ölçüde kötüye giden, iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korumayı amaçlayan bir sistemdir. Burada borçlunun talebi bulunmalıdır. Borçlunun talebi üzerine, adli kurum çalışmaya başlar.
Konkordato kurumu 4 bölümden oluşmaktadır.
1-Adi Konkordato
2- İnsüflasyondan Sonra Kontraseptif
3- Mülkiyet İlerleyişi Konkordatosu
4- Uzlaşma Yoluyla Sermaye Şirketlerinin ve Kooperatiflerinin Yeniden İnşası

 

Meslek Lisesi imam Hatibe Çevrildi, Okul Boş Kaldı

Yorumlar

2
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
tatlicadiseher35arslan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Umarım bir an önce Ülkece toparlanırız

tatlicadi
Editor

sanırım en zor zamandan geçiyoruz

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Haziran 2018, 14:07

Bugün Karne Günü

Öğrencilerin heyecanla beklediği o gün işte geldi çattı. Eylül ayından beri sınavlarda ter döken, başarılı olmak için çabalayan öğrenciler 8 Haziran 2018 cuma günü itibariyle tatile girecek. Karne günü heyecanı bir başka oluyor, öğrenciler 3 ay boyunca dinlenip yeni ders yılına hazırlanacaklar. Bir sonraki ders zili ise 17 Eylül 2018...

Devamını Görüntüle