Gündem

Komplo Teorisi Örnekleri ve Güncel Yangınlar

 

Modern zamanlar ile her ne kadar bilinmez ögelerin sayısı asgariye indirilse de fazla bilmenin daha doğrusu fazla datanın da (bilgi/bilmek farkı) enterasan bir çıktısı oluştu: komplo teorisi. Süleyman Kaygaz’ın komplo teorisi örnekleri ve güncel yangınlar hakkındaki bu yazısı için kendisine teşekkürü borç biliriz.

Görünürün ardında bir nevi mistik başka bir gerçekliğin olduğu varsayımına dayanan komplo teorileri, büyük ölçeklisinden küçük ölçeklisine kadar karşımıza çıkan tüm olay ve olgulara uygulanabilecek mahiyette olabilmektedir. Tabi bunların ünlü ve kadim olan tipleri (Dünyayı üç-beş aile yönetiyor ya da Yahudiler her işin arkasında vb.) olduğu gibi güncel olaylara uygulanabilir ufak ölçekli halleri de olabilmektedir, örneğin son zamanlarda coğrafyamızda fazlaca ve yoğun şekilde ortaya çıkan orman yangınları ve bunların doğal olmadığı sabotaj olduğu teorisi gibi. Biz de güncel yangın analojisi ile komplo teorisi üretme sistematiğine ufak da olsa bir eleştiri ortaya koymuş olalım dedik.

Komplo Teorisi Düzleminde Mevcut Yangınlar

Yazının kelimelere döküldüğü tarih itibariyle hala devam eden yangınların Türkiye’yi esir aldığı ve derin acılara neden olduğu bir gerçektir. Bu yangınların aynı ya da yakın tarihlerde çıktığını da biliyoruz ve maalesef organizasyonel olarak pek de iyi bir sınav vermediğimizi görüyoruz. Ancak yangınlara müdahale etme hali merkezi organizasyonun başarı ya da başarısızlığı olması gerekirken konumuzu ilgilendiren bir hale kısa sürede bürünmüş ve yine özeleştiri/eleştiri düzlemi kısa sürede es geçilip komplo teorisi ortaya atılmıştır: sabotaj…

Grand Komple Teorisi

Aynen grand komplo teorimiz “Yahudilerin dünyayı yönettiği” iddiasındaki gibi multi-milyarderlerde Yahudi asıllıların nüfuslarına oranla fazla olması gerçekliği gibi yakın zamanlarda fazla yerde yangın çıkması durumunun da sabotaj ile bağlantısı olabilir. Doğal afetlerin doğallık sınırları vardır ve aynı anda fazlaca yerde yangın çıkması bunu aşan bir durum olabilir. Ancak şunu da biliyoruz ki doğallık değişen/dönüşen bir olgudur. Dolayısıyla dataları tekrardan süzgeçten geçirmemiz gerekiyor.

Kısa bir bilgi tazelemesi yaptığımızda özellikle Akdeniz havzasında küresel ısınma ve kuraklık kaynaklı benzer yangınların birçok ülkede varlığını görüyoruz hem de benzer tarihlerde.  Demek ki önceki kabulümüz olan aynı anda birçok yerde yangın ihtimalinin değişen dünyada sabotaj kaynaklı olma ihtimali tabi ki devam etmek ile birlikte artık doğallık sınırlarının içine girdiğini de görüyoruz. Peki coğrafyamız özelinde terör eylemlerinin yoğunlu bir gerçeklik değil midir elbette gerçektir ama yine merkezi organizasyonun iddiasına göre güvenlik güçleri ile teknolojik altyapımız (ihalar vb.) hiç olmadığı kadar hazır ve nazırdır. Bu arada unutmadan söyleyelim ülkemizde genel olarak yangın sonrası otel dikme faaliyetleri de fazlası ile olan bir pratiktir. Ancak bu durumun varlığı “tersine bir komplo teorisi” ile bizi mevcut yangınların betonlaşma için yapıldığı iddiasına da sürüklememelidir.

Komplo Teorisi: Kolay Örgütlenme

Ezcümle küresel ısınma vardır, doğru düzgün önlemlerin yoktur ve de müdahale etmeyi becerememişsindir. Aslında bu denli çıplak gerçeklik karşımızdadır ancak hamaset, beceriksizliğini örtme ve gerçekliği kabul etmeme eğilimi sonuç olarak komplo teorisine yönelişi beraberinde getirmektedir. Bu arada komplo teorisi fazlaca kolay olan örgütlenme biçimidir ve ayrıca zihinsel mastürbasyonun düzlemini de oluşturur o nedenle kısa sürede bunca taraftar bulması da biraz normaldir.

Peki Dünyayı Yahudiler mi yönetiyor? Onun için Eski Ahitteki zenginleşme ve hükmetme pasajlarını anlamış olmamız, diaspora bir halkın tarımdan ziyade zanaat ve ticaret ile ilgilenmesinin normal olmasını görmemiz, kapitalizmin en büyük özelliklerinden olan globalleşmenin tüm dünyaya dağılan bir halk için ne kadar kolaylaştırıcı bir özellik olduğunu bilmemiz gerekiyor vs. vs.

E bu kadar düşünmek için zamanınız mı yok. Alın size başka bir komplo teorisi: Zaten düşünmenizi istemiyorlar ki :)….

 

1492 Yılı ve Yaşanan Önemli Olaylar

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu