in

Komodo Ejderi Hakkında Genel Bilgiler

komodo-ejderi

İsimlerini ilk kez keşfedildikleri yer olan Komodo Adası’ndan alırlar. Adalar ülkesi diyebileceğimiz Endonezya’nın 17 bin küsur adasından biri olan Komodo Adası’nda 1912 yılında çevre bölgede araştırma yapılırken tesadüfen keşfedilmiştir. Tabii o zamanlar böyle bir yaratığın varlığı bir takım abartıları da beraberinde getirdi. Adada 7 metre uzunluğunda komodo ejderleri olduğu iddia edildi. Ancak şimdiye kadar keşfedilmiş en uzun Komodo ejderi 3.5 metre ve 166 kg ağırlığa sahip.

Komodo Ejderi Hakkında Genel Bilgiler

Nerede yaşarlar?

Komodo ejderleri Komodo Adası’nın yanı sıra yine Endonezya’ya ait bazı adalarda da yaşar. Bu adalar Rica, Flores, Gili Motang ve Padar adalarıdır. Yeryüzünde milyonlarca yıldır varlığını sürdüren komodo ejderleri yumurtlayarak üremektedir. Tek bir doğum esnasında ortalama 15-20 adet yumurta bırakırlar. Bu safhayı Mayıs ve Ağustos ayları arasında geçirirler.

Fiziksel özellikleri nelerdir?

Öncelikle çok zeki olan bu yırtıcıları evcilleştirmek imkansızdır. Dünya üzerinde bile sadece bir kaç hayvanat bahçesinde komodo ejderi bulunur. Komodo ejderleri özellikle leş olmak üzere her şeyi yerler. Yüzme konusunda oldukça iyidirler. Bu özellikleri ada koşullarında artı bir yarar sağlar.

Ortalama 2,5 metre uzunluğa ve 80-90 kilogram bir ağırlığa sahiptirler. Bu kilo size az gelmesin. Çünkü 2,5 metrelik boy kuyruktan itibaren hesaplanan boydur. Yavruların yetişkinliğe ulaşması 1-2 yıl sürer. Bir komodo ejderinin ömrü ortalama 50 senedir.  Bu canlılar memeliler ile beslenmeyi tercih eder. Hatta insan etine de hayır demezler.

Nasıl Avlanırlar?

Komodo ejderleri küçük büyük tüm hayvanların avcısı konumundadır. Isırıklarında yılanlarda olduğu gibi bir zehir bulunur. Bu zehir kurbanını şoka sokar. Kan basıncı düşen avın bilinci bir süre sonra kapanır. Bunu bilen komodo ejderi avını takip eder. Avı öldüğü zaman gidip yemeye başlar, bazen aç olmayan ejderler daha sonra gelip avını yer.

Komodo ejderleri farklı saldırı mekanizmaları geliştirmiştir. Yediği leşlerin bir kısmını ağzında bekleterek 50 civarı bakterinin oluşmasını sağlar. Bu bakterilerin özelliği ise avlarını felç etmesidir.
Ayrıca belgeselciler, komodo ejderlerinin ağzında beklettikleri etler yüzünden ağızlarından dehşet bir koku yayıldığını söylemektedirler.

Soyları tükeniyor mu;

Komodo ejderi soyunun tükenme nedeni diğer soyu tükenme tehlikesinde olan hayvanlar ile aynıdır. Soylarının tükenme sebebinin başlıca sebepleri insanlardır. İnsan baskısı yüzünden tehlike altına giren bu hayvanlar diğer adalara pek fazla yayılamıyor.

İnsanlar adalara hükmettiği için komodo ejderleri özgürce davranış gösteremiyorlar. Ayrıca insanlar o bölgede avlanarak komodo ejderlerinin avlarını avlıyorlar. Nitekim bu da komodo ejderi nüfusunun azalmasına neden oluyor. Milyonlarca yıldır varlığını sürdüren hayvanlar, insanlar tarafından bir iki asırda tükenebiliyor.

Komodo Ejderleri Hakkında Bazı Notlar;

Komodo ejderi dünyada insan yiyen nadir canlılardan biridir. Ancak şimdiye kadar çok fazla ölümle sonuçlanan vaka yaşanmamıştır.

Komodo ejderleri çok enerjik hayvanlardır. Bu canlılar sürekli hareket halindedirler. Hatta sabahları enerji toplamak için güneşlenirler.

Komodo ejderlerinin ölümlerinin bilmesi efsanesi vardır. Komodo ejderi çok hasta olduğu zamanlar kenarı çekilip ölümü bekleyebilirler. Hastalığı fazla hareket etmesine müsaade etmeyebilir. Bu efsane de bu şekilde ortaya atılmış olabilir.

Komodo ejderi dünyanın en büyük kertenkelesi değildir. En büyük kertenkele ‘Varanus salvadorii’dir. Ağaç Timsahı olarak da bilinen yine komodo ejderi benzeri bir hayvandır. Bu hayvanın komodo ejderinden büyük olma sebebi çok uzun bir kuyruğa sahip olmasıdır.

Son olarak komodo ejderinin ataları olan ve yaklaşık 30-40 bin yıl önce nesli tükenen Megalaniadır. 8 metreden daha uzun bir boya ve yarım tondan daha fazla bir ağırlığa sahipti.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elmalı turta

Elmalı Turta Nasıl Yapılır?

Nikah için gerekli belgeler

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?