Sağlık

Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir? Vücudumuzdaki görevleri nelerdir? Kolajen ile ilgili önemli bilgileri Diyetisyen Büşra Güneş bizler için kaleme aldı. 

KOLAJEN NEDİR?

İnsan vücudunda en fazla bulunan protein kolajendir. Deri, kemikler, kaslar, tendon ve bağ dokularının önemli bir yapı taşı olan kolajen; kan damarları, kornea ve diş de dahil olmak üzere vücudun her yerinde farklı görevlerde yer alır.

Yaş faktörü vücutta üretilen kolajen miktarının düşmesine sebep olur. Deri elastikiyetinin bozulması buna kanıttır. Aynı zamanda yaşla birlikte eklem yapısının bozulması da buna kanıttır.
Son dönemlerde güzellik algısının değişmesi, hatta bu algının güzel ve genç görünme konusunda bir yarışa dönüşmesi sonucu insanlar vücuttaki kolajen oranının önemini fark etmeye başladı. Dolayısıyla kolajen içeren gıdalar ve kolajen gıda takviyeleri popüler olmaya başladı.

PEKİ VÜCUDUMUZDA KOLAJEN ÜRETİMİNİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

  • C vitamini içeren gıdalara beslenmemizde yer vermeliyiz. Örneğin; narenciyeler, biber, çilek gibi.
  • Prolin içeren gıdalar tüketmeliyiz. Örneğin; yumurta akı, süt ve süt ürünleri, lahana, mantar gibi.
  • Beslenmemizde glisin içeren besinlere yer vermeliyiz. Örneğin; kırmızı et, balıklar, beyaz et gibi.
  • Bakır içeren gıdalar tüketmeliyiz. Örneğin; organ etleri, kabuklu deniz canlıları, mantar, sebze ve meyveler vs.
  • Hyaluronik asit içeren gıdalara beslenmemizde yer vermeliyiz. Örneğin; kuru fasulye, kök sebzeler, soya vs.

Peki bir de bu işin farkında olmadan ya da farkında olarak yaşlanmaya sebep olduğumuz yani kolajen üretimine engel olduğumuz boyutları var. Bunun önüne nasıl geçebiliriz? Tabiiki kolajen üretimini azaltan faktörlerden uzak durarak. Peki bu faktörler neler olabilir?

KOLAJEN ÜRETİMİNİ AZALTAN FAKTÖRLER NELERDİR?

  • Rafine şeker içeren gıdalardan tüketmek
  • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak
  • Sigara tüketmek

Günümüzde besinlerin içeriklerinin kalitesinin düşmesi sebebiyle kolajeni takviye olarak almak gerekebilir. Bu durumda bir doktor ve diyetisyenden tavsiye isteyip bu takviyeleri kontrol altında kullanmanızı öneririm.

Sağlıklı günler

DİYETİSYEN BÜŞRA GÜNEŞ 

Kolajen nedir? yazısı için Büşra Güneş’e teşekkür ediyoruz. Büşra Güneş’in daha önce bizler için yazdığı sağlıklı kilo almak için diyetisyen tavsiyeleri yazısı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Diyetisyen Tavsiyeleri

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. cılt ıcın tıp 1ve3 dız ve eklemler ıcın tıp 2 suan 1 ay oldu baslayalı ve yawas yawas etkısını goruyorum :) bılgılendırme ıcın de ayrıca tsk ederım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu