Seyahat

Koh Panyee Gezi Rehberi – Tayland Gezilecek Yerler

Shall We? – Seyyah grubumuzun Gezgin Şirine’si yine muhteşem bir destinasyonu bizlere anlatıyor. Koh Panyee gezi rehberi sizlerle!

Koh Panyee Gezi Rehberi

Merhaba seyyahcanlar. Sizlere bu defa Phuket adası turumun içinde en çok görmek istediğim, yıllardır gezi kanallarında sıkça seyretmiş olduğum Koh Panyee’den bahsetmek istiyorum.

Koh Panyee’ye nasıl gidilir?

Ben Türk Hava Yolları’nın aktarmasız seferini kullanarak, yaklaşık 9 saat süren bir yolculuk ile Tayland’a vardım. Koh Panyee için de “James Bond adalar turu paketi” alarak bu cennet köyünü görme fırsatım oldu.

Koh Panyee, bir Güney Doğu Asya ülkesi olan Tayland’da, Andaman Denizi ile Siam Körfezi tarafında bulunan, muazzam doğası ile öne çıkan harika bir adadır.

Adanın oluşumu:

Anlatılanlara göre Endonezya’dan yola çıkan ve müslüman (malay) olan 3 aile kendilerine yeni yurtlar keşfetmek adına bu bölgeye kadar gelmişler ve bu bölgedeki balıkların da çok olması sebebiyle yaşanabilir bir yer olduğuna karar vermişler. Diğer balıkçıların da bu adaya gelmelerini sağlamak adına bu 3 aile, işaret amaçlı adanın en tepesine bir bayrak asmışlar. Bayrağı gören diğer balıkçılar da buraya gelip yerleşerek adanın ilk sakinleri olmuşlar.

Koh Panyee Gezi Rehberi Tayland

Neden su üzerinde yaşıyorlar?

18. yüzyılda bölgeye ulaştıklarında, Tayland yasasına göre, Tahland halkından başka kimse toprak sahibi olamayacağı için…

Geçim kaynakları:

Ana geçim kaynakları balıkçılık gibi görünsede, bu ada gelirlerinin bir büyük bölümünü turizme borçlu. Çünkü, Koh Panyee’de konaklamak için oteller de bulunuyor. Hatta adaya gelen bizim gibi günübirlik tur gruplarına sürekli olarak yemek hizmeti de sunuyorlar.

Ben açıkçası yemek zamanında sadece kızarmış tavuk ve turşuya benzeyen lahanadan yiyebildim. Phuket gezi yazımda da belirttiğim gibi Uzak Doğu’nun sadece ve sadece yemek kültürünü beğenememiştim. Oda midemin çok hassas olmasından kaynaklı…

Aşırı yoğun ve ilgi olması, bu adanın turizm açısından çok iyi olduğunu gösterir. Bu müslüman halk adaya “Hydropnics” adı verilen özel bir teknik ile suda bitkiler yetiştirerek kendi sebze ihtiyaçlarını sağlamaktadırlar. Hatta bu tekniği okulda öğretmenler öğrencilerine öğretmektedir.

Duyumlarıma göre buradaki elektrik maliyeti ana karadan tam 6 katı fazlaymış. Yani bu demek oluyor ki adanın en pahalı gideri elektrik…

Bu adada su üzerine inşa edilmiş futbol sahası da vardı. Futbol sahası ilk kez 1986 yılında dünya kupası sırasında ahşap malzemeyle ve çivi kullanarak inşa edilmiş daha sonra bu saha plastik platforma dönüştürülmüş.

Bu arada Panyee Spor Kulübü, Tayland’ın en başarılı genç kulüplerinden biri olmuş. Hatta Tayland’ın en yetenekli oyuncularının bu adadan çıktığını da söylüyorlar.

200 yıllık tarihi olan bu Koh Panyee, yani bir diğer adıyla Bayrak Adası’nda yaklaşık 350 aile yaşıyormuş. Köyün halkı müslüman olduğundan cami ve okul da var. Bu adada bir ATM de gözüme çarpmadı değil. Polisi görmesem de iki tane polis de görev alıyormuş.

Koh Panyee Gezi Rehberi Tayland gezilecek yerler

Malay halkı da aynı Tai halkı gibi bizi çok içtenlikle karşıladı. Adaya ilk adım attığım gibi beyaz kıyafetli bir müslüman amcayla karşılaştım. Selam verip Türkiye’den geldiğimi ve benimde müslüman olduğumu söyledim. Keşke imkanım olsaydı da, bu balıkçı köyünde bu tatlı ve sevecen insanlarla daha çok zaman geçirip bir gece de olsa kalabilseydim. Huzur eşittir Koh Panyee diyebilirim… Olur da Phuket Adası’na yolunuz düşerse muhakkak ve muhakkak bu şirin balıkçı köyünü görmenizi tavsiye ederim.

Gezgin Şirine Fatma Aytemur

Koh Panyee gezi rehberi burada son buluyor. Gezgin Şirine’nin Phuket deneyimlerini okumak isterseniz sizleri buraya alabiliriz: Phuket Gezi Rehberi – Gezgin Şirine Phuket’te!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gezmelere doyma emi!… Doyma ki! bu tür cennet köşeleri şirineliğinle bizlere getir. Harika bir gezi sonucu harika bir yazı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu