in

Kod 29: İşçinin Kabusu

kod 29 işçinin kabusu

Kod 29, iş dünyasında çalışanlar açısından büyük bir mağduriyet doğurabilen bir madde olduğu için sizleri bu konuda bilgilendirmek istedik. Yönetim ekibimizden Demet KOÇAK ayrıntılarıyla sizler için bu konuyu kaleme alıyor. Kendisine bu önemli bilgiler için teşekkür ediyoruz..

İşçinin Kabusu Kod 29 (No 1)

Hepimiz biliyoruz ki, işten ayrılırken, ayrılış bildirgesi işveren tarafından düzenlenir. Hal böyle olunca, Kod 29 işçinin adeta kabusu oldu. Neden mi? Çünkü, işçi haklı dahi olsa, işveren Kod 29 göstererek çıkış işlemi yaptıysa, İŞKUR işçiye işsizlik maaşı ödemiyor. İşçinin haklı olması da ortadaki mağduriyeti kaldırmıyor. Davalar açılıyor, yıllar sürüyor, işçi belki haklı olduğunu ispat ediyor ancak parasız pulsuz geçirdiği günler de yanına kar kalıyor.

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik ödeneğini 3 koşul ile alabiliyoruz.

  1. İşten çıkarılmadan önce, 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmesi o da son 3 yıla ait olmalı
  2. Hizmet sözleşmesine tabi 120 gün çalışmış olması
  3. Kendi kusuru ve isteği olmaksızın çıkarılması olması

İşçi ve İşveren arasında açılmış davaların temelini sözleşmenin haklı bir nedene dayanıp dayanmaması oluşturur. İşveren de genelde ihbar ve kıdem tazminatını vermek istemiyor. Burada işte Kod 29 devreye giriyor. “ 4857 Sayılı İş Kanun’un ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılığını” düzenleyen maddesi..

İşveren, bu yolla bazen kıdem ve ihbar tazminatını ödemek için zaman kazanıyor bazen de mahkeme mahkeme işçiyi süründürüp cezalandırmak istiyor. İşveren, işçinin bildirgesini SGK’ya 10 günde vermek zorunda, verirken de çıkış gerekçesi ne ise o kodu işaretlemek zorunda, askerlik sebebi ile çıkıyorsa kod 12, işçi sağlık sebebi tek taraflı fesih ediyorsa kod işaretlenir.

Tazminat ödemek istemeyen işveren de, kod 29’u işaretliyor. Siz İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuru yaptığınızda da önce kodun kaç olduğuna bakılıyor. Kod 29 ise, işsizlik ödeneği başvurunuz reddediliyor.

İlk 10 Güne Dikkat!

Ufak bir ayrıntıya da değinelim; İşten ayrılış bildirgesi 10 gün içinde bildirilmek zorunda bunu biliyorduk. İşte, bu zaman diliminde eğer bir hata yapılmış ise düzenleme yapılabiliyor, süre dolduğunda ise kesinlikle düzenleme kabul edilmiyor. Yine başvuru sebebiyle, süre dolduktan sonra yapılan başvuruda SGK tarafından kabul edilse bile, bu yapılan değişiklik yine işsizlik ödeneği almanıza yetmiyor. SGK’nın bunu kabul etmesi için, işçi ve işverenin aynı anda başvurması gerekiyor. İşveren başvuru yapmaya yanaşmazsa yine işsizlik ödeneği verilmiyor. İşsizlik maaşı 2002 yılından bu yana veriliyor. Yapılan başvuru sayısı 13 milyon 610 bin 569 kişi ancak maaşı alabilen kişi sayısı 8 milyon 11 bin 170 kişi. Tüm şartları var olduğu halde işsizlik ödeneği alamamalarının tek sebebi tahmin ettiğiniz gibi Kod 29…

Kabusumuz Kod 29 ile ilgili yazımıza devam edeceğiz…

 DEMET KOÇAK 

 

Yurt Dışından Ürün Getirirken Vergi Ödemek Gerekir Mi?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vize yok pasaport yok Ukraynaya gidiyoruz

Vize Yok Pasaport Yok Ukrayna’ya Gidiyoruz!

Çileğin sağlığa faydaları

Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?