AstrolojiGündem

Koç Burcu Yerli Ünlüler

Şimdi sıra geldi Koç Burcu Yerli Ünlüler yazımı sizlerle paylaşmaya. Koç Burcunun en belirgin özellikleri hırslı, çalışkan ve başarılı olması. Koç burcunda oldukça fazla ünlü var, hepsi de kendi dallarında adlarını duyurmuş kişiler. Kimisini tarih kitaplarından tanıyoruz kimisini de televizyon ve sinemadan. Hatta ve hatta bazılarının sesine hayranız. İsimlerine epey aşina olduğumuz bu kişilerin hayat hikayelerini kısmen biliyor olsak bile, burçları ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız için sadece duyduğumuz ve gördüğümüz kadarı ile tanıyoruz. Bu yazımda hayranı olduğumuz kişiler hakkında daha fazla detaya ulaşarak hem bilgi sahibi olalım, hem de koç burcunun hangi özelliklerini taşıdıklarına bir bakalım.

Koç Burcu Yerli Ünlüler

Osmanlı Padişahı

Koç Burcu Yerli Ünlüler Fatih Sultan Mehmet

                                                    Fatih Sultan Mehmet ( 30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481 )

Koç Burcu Yerli Ünlüler arasında genç yaşta büyük bir başarıya sahip olan Fatih Sultan Mehmet ilk sırada yer alıyor. 21 yaşında İstanbul’ u fethederek yeni bir çağa öncülük eden,bir çok tarihçi tarafından “Rönesans hükümdarı” olarak nitelendirilen Fatih Sultan Mehmet, 7. Osmanlı Padişahıdır. Bilim, teknik, mimarlık, güzel sanatlar ve mühendislik alanlarında kültürün gelişmesi adına çalışmalar yapmıştır. Kendi resmini yaptıran ve Osmanlı’da arkeolojik çalışmaları başlatan ilk padişahtır. Koç Burcu Yerli Ünlüler arasında en meraklı ve araştırmacı kişilik diyebiliriz.

Gezgin

Koç Burcu Yerli Ünlüler Evliya Çelebi

                                                                   Evliya Çelebi ( 25 Mart 1611 – 1685? )

Dünya tarihinin en büyük gezgini ve en büyük seyahat kitabı “Seyahatname” nin yazarı Evliya Çelebi İstanbul’da doğmuştur. 51 yıl gezip, 47 dilden kelimeler toplamıştır. Hakkında bilinenler tamamen kendi anlattıklarıdır. “Şakaname” adlı bir eserinin de olduğunu yazmasına rağmen bugüne kadar izine rastlanmamıştır. Hangi tarihte ve nerede öldüğü tam olarak bilinmemektedir, ancak bir tahmin olarak Mısır’da 1685 tarihinde öldüğü söylenebilir. Gezip görmeye olan tutkusuna, maceracı ruhuna ve enerjisine bakılırsa Evliya Çelebi gerçekten de tipik bir Koç Burcu erkeği imiş.

Şarkıcılar

Koç Burcu Yerli Ünlüler Yüksel Uzel

                                                                        Yüksel Uzel ( 19 Nisan 1950 )

Yüksel Uzel

Yüksel Uzel, müzik kariyerine İstanbul Belediye Konservatuarı’nda korist olarak 1950 yılında başladı. 1978 yılında Büyük Maksim Gazinosu‘nda Gazinocular kralı Fahrettin Aslan‘ın teklifiyle sahneye almaya başladı. Kısa bir zaman sonra assolist oldu. 1987 yılında “Yıllar Yorgun Ben Yorgun” şarkısı ile büyük bir başarıya imza attı. Yüksel Uzel, 2001 yılından beri Güney Afrika’da yaşamaktadır.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Neşe Karaböcek

 Neşe Karaböcek ( 1 Nisan 1947 )

Neşecan Göktürk

Neşecan Göktürk, 1 Nisan 1947 de İstanbul’ da doğdu.  3,5 yaşında iken, Ankara Devlet Tiyatrosu Küçük Tiyatro Bölümü sınavlarını kazandı ve tiyatro, şan, bale bölümlerine kabul edildi. Mümtaz Zeki Taşkın’ın yazdığı “Kara Böcek” oyununda rol aldıktan sonra Neşe Karaböcek olarak anılmaya başlandı. “Artık Sevmeyeceğim” ve ”Ağlama Değmez Hayat”ın olduğu 5 milyon satan bir 45’lik çıkarmıştır. 18 adet Altın Plak ödülünün sahibi olmuştur ve bu kırılamayan bir rekordur. Neşe Karaböcek Koç burcu kadının akıllı ve girişken yapısına güzel bir örnektir.

 

Koç Burcu Yerli Ünlüler Cem Karaca

 Cem Karaca ( 5 Nisan 1945 – 8 Şubat 2004 )

Cem Karaca

Muhtar Cem Karaca; Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatro ve sinema oyuncusudur. Anadolu rock müziğinin kurucularındandır. Ergenlik çağındayken hoşlandığı kızı etkilemek amacıyla “Johnny Guitar” adlı şarkıyı söylemiştir. Annesinin, müziğe olan yatkınlığını fark etmesi ile Cem Karaca’nın müzik hayatı başlamıştır.  ‘Resimdeki Gözyaşları’, ‘Bu Son Olsun’, ‘Namus Belası’, ‘Rap Rap’ gibi parçalarla büyük başarılara imza atmıştır.8 Şubat 2004 tarihinde, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrılmıştır.

 

Koç Burcu Yerli Ünlüler Hüner Coşkuner

    Hüner Coşkuner ( 1 Nisan 1963 )

Hüner Coşkuner

1 Nisan 1963’te İstanbul’da doğan Hüner Coşkuner, küçük yaşta sanat hayatına atıldı. Çok değerli hocalardan eğitim aldı. 1982 yılında ilk albümü çıktı. 1989 yılında çıkarttığı ”Olmaz” adlı albümü ile başarı yakaladı. Sonrasında on beş albüm daha çıkardı. Koç kadının yardımsever yapısını Hüner Coşkuner’de görebiliriz. Kendisi bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. Lösemili Çocuklar Vakfı, Bedensel Engelliler Derneği ve Dünya Şizofrenililer Derneği’nde gönüllü olarak çalışmıştır. Çıkardığı albüm ve şiir kitaplarından elde ettiği gelirin bir bölümünü bu vakıflara ve derneklere bağışlamıştır.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Erol Evgin

 Erol Evgin ( 16 Nisan 1947 )

Erol Evgin

Erol Evgin 1947 yılında İstanbul’da doğdu. Müzisyen olmasının dışında oyunculuk, sunuculuk, Tv programcılığı ve mimarlık yapmıştır. Sözlerini yazdığı “Sen” ve “Eski Günler” adlı single ile 1969 yılında müzik hayatına giriş yapmıştır. Daha sonra söz ve bestelerinin yer aldığı plaklar çıkardı. Radyo ve televizyon programları yaptı ve konserler verdi. 7 yıl boyunca  Melih Kibar ve Çiğdem Talu ile harika bir ekip çalışması yaptı. “İşte Öyle Birşey” (Altın Plak), “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Söyle Canım” (Altın Plak), “Deli Divane” bu ekibin en bilinen şarkılarıydı. 1980 – 1984 yılları arasında, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği  “Hisseli Harikalar Kumpanyası” isimli müzikalin başrolünde 400 kez sahneye çıkmıştır. 2005 yılında, POPSAVPopüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı seçilmiştirBir koç burcu erkeği olarak çok yönlü, özgüveni yüksek, enerjik bir yapıda olan Erol Evgin her alanda başarılı bir hayata sahiptir.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Kayahan

  Kayahan ( 29 Mart 1949 – 3 Nisan 2015 )

Kayahan

Kayahan Acar, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Koç Burcu Yerli Ünlülerinin genelde çok başarılı, hırslı ve çalışkan olmasına en güzel örneklerden biridir. Türk müzik tarihinin bilinen en önemli besteci, söz yazarı ve pop şarkıcılarından biridir. “Geceler”, “Kar Taneleri”,  “Esmer Günler”,  “Yemin Ettim”, “Gözlerinin Hapsindeyim”, “Allah’ım Neydi Günahım” isimli şarkıları klasikleşmiştir. Bir dönem Nilüferle birlikte çalışmıştır. 1989’da “Ve Melonkoli” ve 1990’da “Gözlerinin Hapsindeyim” ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıştır. Hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Gömeç’teki İnta Sevgi Köyünün tüm cadde ve sokaklarına Kayahan’ın şarkılarının isimleri verilmiştir. Demet Sağıroğlu, İpek Tüter gibi genç yetenekleri müzik dünyasına kazandırmıştır. “Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz, her şeyin başı sevgidir” diyen Kayahan, sevgiye, doğaya ve çevreye duyarlılığı ile bilinir. 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yüz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçmiştir.

1990 yılında yakalandığı yumuşak doku kanseri nedeniyle uzun yıllar tedavi görmüştür. Hastalığı tekrar nüksedince 2015’de ne yazık ki aramızdan ayrılmıştır. “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz.”

Koç Burcu Yerli Ünlüler Yaşar

                                                                               Yaşar  ( 5 Nisan 1970 )

Yaşar

Mehmet Yaşar Günaçgün, 5 Nisan 1970’te Adana’da doğdu. Müzik hayatına okul orkestrasına girip küçük konserler vererek başladı. 1990′ lı yılların başarılı sanatçılarındandır. 1996 yılında çıkardığı “Divane” albümü ile Altın Plak ödülünü almıştır. 1998 yılında, “Esirinim” adlı 2. albümünde Türk Sanat Müziği öğeleri içeren “Kuşlar” adlı şarkısı ile daha çok kişiye ulaşmıştır. 2000 yılında  “Masal” adlı albümü ile üçlemesini tamamlamıştır. 2003 yılında  “Yalnızlık Dört Bin Perde” adını verdiği bir şiir kitabı yayınlamıştır. 2005’ te kendi şarkılarından oluşan “Hatırla” albümünü çıkardı. 2007 yılında “Sevda Sinemalarda” albümünü, 2008 Kasım ayında ise “Dem” isimli en çok beğenilen şarkılarından oluşan albümünü piyasaya sürdü.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Kerim Tekin

  Kerim Tekin ( 18 Mart 1975 – 27 Haziran 1998 )

Kerim Tekin

Kerim Tekin 18 Nisan 1975 yılında Erzincan’da doğdu. Şan ve gitar dersleri aldı. Lisedeyken futbola meraklıydı ve aynı zamanda gece kulüplerinde şarkı da söylüyordu. Halis Bütünley tarafından keşfedilince futbolu bıraktı, müzik dünyasına “Kara Gözlüm” adındaki ilk albümü ile adım attı. Söz ve müziği Kenan-Ozan Doğulu kardeşlere ait olan “Cici Baba” ile herkes tarafından tanındı. Kenan-Ozan Doğulu, Garo Mafyan, Zeynep Talu Kurşuncu, İlhan Şeşen gibi besteci ve söz yazarlarıyla çalıştı. Bir çok konser verdi. Dizi oyunculuğu bile yaptı. Koç Burcu Yerli Ünlüler arasındaki en genç duygusal ve başarılı kişidir. İlk hiti ve video klip çalışması söz ve müziğini Tayfun-Beste Duygulu’ya ait olan “Kar Beyaz” şarkıdır. Kısa yaşamında bir çok başarıya sahip sanatçı 1998 yılında geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir.

Sinema Sanatçıları

Koç Burcu Yerli Ünlüler Zeki Alasya

                                                           Zeki Alasya ( 18 Nisan 1943 – 8 Mayıs 2015 ) 

Zeki Alasya

Zeki Şenol Alasya, sinema-dizi film oyuncusu  ve yönetmendir. 18 Nisan 1943 yılında İstanbul  da doğmuştur.  Arena Tiyatrosu’nda 1964 yılında profesyonel oyunculuğa başlamıştır. 1967’de “Devekuşu Kabare Tiyatrosu” nun kurucuları arasında yer almıştır. Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte  çalışmıştır. 1973 yılında Metin Akpınar ile Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl bir çok filmde beraber rol aldılar. 1977 yılında da yönetmenliğe başladı. Yönettiği filmlerde aynı zamanda oyuncu olarak da yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdi. Son filmi “Güle Güle”dir. Oyuncu olarak; “Salak Milyoner”, “Köyden İndim Şehre, “Güler misin Ağlar mısın”, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar” gibi filmlerde rol aldı. 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanını aldı.  Karaciğer hastalığı nedeniyle 2015 yılında vefat etti.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Yılmaz Güney

                                                              Yılmaz Güney ( 1 Nisan 1937 – 9 Eylül 1984 )

Yılmaz Güney

Türk Sinemasının “Çirkin Kral” ı Yılmaz Güney, yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik ve öykü yazarlığı yapmıştır. Asi kişiliği, siyasi görüşü ve filmleriyle dopdolu hayatı da adeta bir sinema filmi gibidir. Yılmaz Güney’e koç burcunun en yerinde duramayan, en dik başlı, en hırçın özelliklerine sahip ünlüsü diyebiliriz. Sinema oyunculuğu kariyerinde Atıf Yılmaz’ın rolü büyüktür. Cannes ödülü alan “Yol”, “Sürü”, “Umut” gibi filmleriyle tüm dünyada tanınmıştır. 1958- 1983 yılları arasında 111 filmde Yılmaz Güney’in katkısı vardır. Hayatının en verimli dönemlerini siyasi görüşlerinden ötürü cezaevinde geçirmiştir. Cezaevinden firar ettikten sonra Türkiye’ye dönmeyince 1983’te Türk vatandaşlığından çıkartılan Yılmaz Güney 1984’te mide kanserinden Paris’te vefat etti ve 1993 yılında tekrar vatandaşlığa alındı.

 

Koç Burcu Yerli Ünlüler Sadri Alışık

                                                             Sadri Alışık ( 5 Nisan 1925 – 18 Mart 1995 ) 

Sadri Alışık

“Turist Ömer” lakabıyla tanıdığımız Sadrettin Alışık, 1925 yılında İstanbul’ da doğdu. Küçüklüğünden beri tiyatro, sinema, şiir ve resme karşı ilgisi vardı. 500’den fazla filmde rol aldı. 1971-1994 arasında bir çok ödül almıştır. Kendisi gibi oyuncu olan Kerem Alışık’ın babasıdır. Eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde tiyatro ve sinema eğitimi verilmektedir. Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ve kemik iliği hastalığı nedeniyle 1995 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.

                                                              Koç Burcu Yerli Ünlüler Kartal Tibet

   Kartal Tibet ( 27 Mart 1938 ) 

Kartal Tibet

Kartal Tibet, tiyatro oyunculuğundan “Karaoğlan” filmiyle sinemaya adım atmıştır. Pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedisinde ve tarihi filmde rol almıştır. Oyunculuk kariyeri on yıl sürmüştür. 1977’de “Tosun Paşa” filmi ile yönetmenliğe geçiş yapmıştır. Bir çoğunda Kemal Sunal’ ın rol aldığı  56 film yönetir. Sonrasında “Süper Baba”, “Bizim Aile” gibi dizilerin yönetmenliğini yapmıştır. Son olarak 2006’da “Dünya’ yı Kurtaran Adamın Oğlu” ve “Amerikalılar Karadeniz’de/2” adlı filmleri yönetmiştir.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Kadir İnanır

   Kadir İnanır ( 15 Nisan 1949 ) 

Kadir İnanır

1949 doğumlu olan Yeşilçam ve Türk filmlerinin usta aktörü Kadir İnanır, foto-roman oyunculuğundan sinemaya geçmiştir. 1970 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Kara Gözlüm” filminde Türkan Şoray’ la başrolü paylaştı. “Devlerin aşkı”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Dila Hanım”  filmleri ile gönüllerde taht kurdu.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Nurgül Yeşilçay

  Nurgül Yeşilçay ( 26 Mart 1976 )

Nurgül Yeşilçay

Türk sinema-dizi ve tiyatro oyuncusu Nurgül Yeşilçay, 1976 da İzmir’de doğdu. 1998 yılında rol aldığı “İkinci Bahar” dizisi ile tanındı. 2002 yılında Çağan Irmak’ ın yönettiği “Asmalı Konak” dizisindeki rolüyle ününü arttırdı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Eğreti Gelin” filmindeki  rolü ile 2005’te 12. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 2006 yılında “Yaşamın Kıyısında” isimli filmde rol aldı. Bu film 2007’de 60. Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü içi yarışmaya hak kazandı. Daha bir çok film ve dizide rol alan sanatçı Cem Özer ile yaptığı evlilik ile çok konuşuldu. Her koç burcu kadını gibi fiziksel özellikleri ile dikkat çekici, beğenilen bir kadındır. Cem Özer ile yaptığı evlilikten bir oğlu vardır. Son olarak Özcan Deniz’in yönettiği “Paramparça” adlı dizide rol almıştır.

Koç Burcu Yerli Ünlüler Seren Serengil

 Seren Serengil ( 6 Nisan 1971 ) 

Seren Serengil

Ünlü oyuncu ve tiyatrocu Öztürk Serengil’ in kızı olan Seren Serengil, 6 Nisan 1971’de İstanbul’da doğmuştur. Şarkıcılık, oyunculuk ve magazin programı sunuculuğu yapmaktadır. Bir kaç filmde ve dizide rol almıştır.

 İş Adamı

Koç Burcu Yerli Ünlüler Sakıp Sabancı

                                                           Sakıp Sabancı ( 7 Nisan 1933 – 10 Nisan 2004 )

1933 tarihinde yılında Kayseri’de doğan Sakıp Sabancı, 1948 yılında, Akbank’ ta stajyer memur olarak iş hayatına atıldı. 1967 yılında kardeşleriyle birlikte “Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş”yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Sakıp Sabancı 1970 yılında, ikinci çocuğu Metin’in zihinsel özürlü olarak dünyaya gelmesi nedeniyle aynı sorunu yaşayan ailelere destek olabilmek amacıyla, 1976 yılında “Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi” ile 1996 yılında “Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi”ni kurdu. Koç Burcu Ünlüler arasında yardımseverlik özelliği ile tanınan Sakıp Sabancı yaptığı hayır işleri ile adını duyurmuştur. 1994’de ise “TOYOTASA” fabrikasını açtı. 1997’de ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Sabancı’ya  “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verildi. 1999’da İstanbul’da, Sabancı Üniversitesi’ni açan işadamı 2004 tarihinde akciğer enfeksiyonu sebebiyle vefat etmiştir.                                                   

 Şovmen

Koç Burcu Yerli Ünlüler Okan Bayülgen

                                                                    Okan Bayülgen ( 23 Mart 1964)

Türk gösteri adamı, oyuncu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme sanatçısı Okan Kaan Bayülgen, 23 Mart 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Tiyatro oyunculuğu ve yönetmenlik yaptı. 1989-1994 yılları arasında bir çok oyunlar yönetti ve Türkiye’nin en genç tiyatro yönetmeni oldu. Radyo programcılığına, 1991 yılında Kent FM’de “Son Saatler” adlı bir programla başladı. Televizyon dünyasında Atv’de gece yarısında yayınlanan “Gece Kuşu” programı ile adını duyurdu. 2008’de “Disko Kralı”, 2009’da “Medya Kralı” ve “Muhabbet Kralı”, 2010’da “Kral Çıplak” ve  2014’te  “Dada Dandinista” programları ile televizyon dünyasında hatrı sayılır bir yer edinmiştir. Koç Burcu Ünlüler arasında en eğlenceli, zeki ve komik kişi Okan Bayülgen olsa gerek.

Koç Burcu Yerli Ünlüler yazımın sonuna geldim. Aşağıdaki linke tıklayarak Koç Burcu Yabancı Ünlülerine  göz atabilirsiniz.

Koç Burcu Yabancı Ünlüler

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. cedi osman ı neden eklemedin o da koç burcu değil mi o ile aynı günde doğduk ve ben koç burcu olduğuma göre o da koç burcu olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu