Sağlık

Koah Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Koah, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılır. Bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır. Bu tıkanma sonucunda solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı baş gösterir. Bugünkü yazımda koah nedir? Belirtileri nelerdir? ve tedavisi nasıl olur? sorularına birlikte cevap bulacağız.

KOAH NEDİR?

Nefes alma ile birlikte akciğerlere temiz hava dolar, bu hava bronşlar tarafında emilir. Temiz hava içinde yer alan oksijen, kan ile dokulara ulaştırılır. Koah hastalığı oluştuğunda bronşlar tıkanır ve akciğer kapasitesi büyük oranda azalır. Alınan temiz hava akciğerler tarafından yeteri kadar emilemez ve kan dokulara yeterli oksijeni sağlayamaz.

KOAH TANISI NASIL KONUR?

Kişinin sigara içmesi, uzun süreli nefes darlığı, öksürük ve balgam şikayetleri varsa bunlar koah tanısı için yeterli görülür. Ancak yine de solunum testi değerlendirmesi de yapılır. Bu test bir kaç dakika içerisinde uygulanır. Kişi solunum cihazına derin nefes alarak üfler. Akciğer kapasitesi ve varsa hastalığın evresi hakkında bu test sayesinde kolayca bilgi sahibi olunabilir. 4o yaş üzeri sigara kullanan kişilerin yılda en az bir kez bu testi yapması önerilir.

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Nefes darlığı

Başlangıç evresinde hızlı yürüme, merdiven çıkma ya da koşma gibi efor gerektiren aktiviteler sonucunda ortaya çıkan nefes darlığı, hastalığın ilerleyen evrelerinde uyurken bile gözlemlenebilir.

  • Öksürük ve Balgam

Başlangıç evresinde yalnızca sabah saatlerinde ortaya çıkan bu belirtiler, hastalık ilerledikçe şiddetli öksürük ve yoğun balgam olarak kendini gösterebilir.

KOAH NEDENLERİ NELERDİR?

Koah nedenleri arasından en önemli faktör sigara ve benzeri tütün ürünlerinin tüketilmesidir. Ayrıca bu ürünlerin dumanına maruz kalan kişilerde de bu hastalığa rastlanma riski fazladır. Koah hastalığının ortaya çıkmasında kirli havanın da etkisi uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Ev ortamında kullanılan odun tezek gibi organik yakıtlara bağlı gelişen hava kirliliği ve iş yerlerindeki toz, duman ve kimyasal maddeler bronşlarda tıkanmaya neden olarak akciğer kapasitesini azaltır.

KOAH EVRELERİ NELERDİR?

  • HAFİF KOAH – BAŞLANGIÇ EVRESİ

Efor gerektiren merdiven çıkma, yük taşıma gibi faaliyetler sırasında ve yoğun tempolu işlerde nefes darlığı ortaya çıkar.

  • ORTA KOAH

Basit günlük işler sırasında nefes darlığı gelişmesine neden olur. Gece uykusunu bölmez.

  • AĞIR KOAH

Nefes darlığı şikayeti gece uykusunu dahi bölen bir hal alır. Solunum sıkıntısına bağlı gelişen halsizlik nedeniyle kişi günlük işlerini bile yapamaz hale gelir.

  • ÇOK AĞIR KOAH

Kişi nefes alması son derece güçleştiği için ev içerisinde daha yürümekte zorlanır. Dokulara yeterli oksijen iletilemediği için çeşitli organlarda rahatsızlıklar meydana gelir. İlerleyen akciğer hastalığına bağlı olarak kalp yetmezliği görülebilir. Hasta hayatını oksijen desteği olmadan sürdüremez hale gelir.

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Koah tedavisi hastalığı ortadan kaldırmaz, sadece belirti ve rahatsızlıkların şiddetini azaltır. Tedavi için uygulanacak ilk şey sigara kullanımı varsa bu alışkanlıktan acilen vazgeçmektir. Ayrıca hava kirliliği olan ortamlarda bulunmamak gerekir. Sigaranın bırakılması ile birlikte bronşlardaki tıkanıklık şiddeti biraz olsun hafifler ve nefes darlığı şikayeti azalır.

Sıklıkla uygulanan tedavi yöntemleri; oksijen tedavisi, bronkodilatör ilaç tedavisi ve solunum egzersizleridir. Koah, düzenli kontrol gerektirir ve tedavi edilmediği takdirde hızlı ilerler. Yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilmek için sigarayı bırakmak konusunda profesyonel destek alarak ve düzenli akciğer kontrollerinizi yaptırarak koah hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Koah nedir yazımdan sonra belki sigarayı bırakmaya karar verirsiniz. Öyle bir düşünceniz var ise sigarayı bırakmak için kullanılan tedavi yöntemleri ile ilgili olan yazım tam size göre.

Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Yöntemleri

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu