in

Kızılay Kan Bağışı Nasıl Yapılır? Kan Bağışı İle İlgili Tüm Bilgiler

Kızılay Kan Bağışı Nasıl Yapılır? Kan Bağışı İle İlgili Tüm Bilgiler
Kızılay Kan Bağışı Nasıl Yapılır? Kan Bağışı İle İlgili Tüm Bilgiler

Kızılay Kan Bağışı – Mutluluğun, neşenin zaman sınırlaması yoktur, fakat bazen öyle anlar olur ki 1 saniye bile yaşamla ölüm arasında gidip gelmemiz için yeterinden fazla bir süredir. Bu sürenin uzaması için, arkadaşlarımız, ailemiz, tanıdıklarımız, sevdiklerimiz ya da daha evvel adını duymadığımız insanların hayatları bir anlığına bize bağlı olabilir.

Kızılay Kan Bağışı

Hayatımızda hiç durmadan, farklı duygular yaşarız, mutluluklar, sevgiler, heyecanlar ve hüzünler. Bunların her biri bir şeylere bağlanır. En başta sağlıktır önemli olan.  Sağlığımız yerinde oldukça her şey mümkündür deriz. En acil durumlar için hazırlıklı olmak gerek. Peki nasıl bir hazırlık yapabiliriz? İlk müdahalede en çok lazım olan, kan bağışı ile.

Kan Bağışı Hakkında Merak Edilenler

Kimler Kan Bağışçısı Olabilir?

18 – 65 yaş arasında olan, 50 kg. üzerinde olan her sağlığı el veren birey kan bağışında bulunabilir.

Kan Bağışı Ne Kadar Sürer?

Kan bağışçısı olmak için başvuru formu doldurmak, kayıt yaptırmak, doktor muayenesinden geçmek, kan alımı işleminin gerçekleşmesi ve kan alımı sonrası yapılan ikramları tüketmek 30-40 dk. civarı sürmektedir.

Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

Kan bağışı yapılabilmesi için bazı prosedürlerden geçmek gerekiyor. Bu tabii ki kan bağışında bulunanın da yapılanın da sağlığına korumak adına gerçekleşen prosedürler.

Hangi Sıklıkta Kan Bağışı Yapabilirim?

Kadınlar için iki kan bağışı arasında 120 gün geçmesi gereklidir. Erkekler için iki kan bağışı arasında 90 gün geçmesi gereklidir.

Kan Bağışı Yapabilmek İçin İzlenmesi Gereken Prosedürler Nelerdir?

1- Başvuru Formu Doldurmak:

Kan bağışında bulunmak istediğiniz merkeze başvuru yaptığınız zaman, size bir form verilir. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, doldurulması gereken bu form, şahsi bilgilerinizden başka özel hayatınıza dair sorular da içerir. Bu sorulara gerçek cevaplar verdiğinizde “Güvenli Kan Temini” oluşmasına başlanır. Formda yazacağınız bütün bilgileriniz yasalar dahilinde gizli tutulur.

2- Kayıt Yaptırmak:

Kan bağışı yapmak, yasal bir süreci gerektirir. Bundan dolayı, kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılayı sistemlerine işlenir. Başvuru sırasında resimli bir kimliğinizin yanınızda bulunması zorunlu haldir.

3- Kan Bağışında Bulunmak İçin Yapılan Doktor Muayenesi:

Kayıt yapıldıktan sonra, tıbbi ölçümleriniz yapılır, doktor muayenesinde sınırlı fiziksel kontrolleriniz gerçekleşir. Yapılan kontrollere istinaden, kan bağışçısı olmanız size ve ihtiyaç sahibi kişi açısından bir sorun yaratmayacaksa, doktor onay verir ve bağış işlemi için yönlendirme yapılır.

4- Kan Bağışı İşlemi Nasıl Yapılır?

İşlemi sırasında kullanılacak bütün malzemeler sterildir, tek kullanımlıktır, konusunda eğitim almış hemşireler tarafından yapılır. Kan alma işlemi 4-8 dk arasında sürer ve her kan alımı işlemi yapıldığında sadece 1 ünite kan alınır. 1 ünite kan yaklaşık 450 ml. civarındadır.

5- Bağış İşlemi Sonrası Yapılanlar:

Kan alım işlemi tamamlandıktan sonra size söylenen zaman kadar kan alma işlemi yapılan yatakta ve sonrasında metabolizmanızın toparlanması için size sunulan ikramlıkların verildiği alanda dinlenmeniz gerekmektedir. Size sunulan ikramlıkları tüketmeniz gereklidir, zira kan alımı sırasında vücudunuzda oluşacak muhtemel sıvı kaybının önüne geçecektir.

Kan Bağışında Bulunmak İstiyorum, Nereye Başvurabilirim?

Size en yakın Türk Kızılayı kan alma birimi, kan bağışının yapılacağı merkezini görmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz:

  • kanver.org
  • KanHizmetleri
  • KanBagisiNoktalari

Hayatı paylaşmak için sağlığımız el verdiği sürece destek olmak için Türk Kızılay’ını desteklemek, insanları kan bağışına yönlendirmemiz gerekmekte.

Organ Bağışı Hayat Kurtarır

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kemancı Kız Tuanaya Destek Verdik

Kemancı Kız Tuana’ya Destek Verdik

Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Shall we? Fidan Kampanyası