Sağlık

Kızıl Hastalığı Nedir?

Kızıl hastalığı nedir? Boğazda enflamasyon ve ağrıya yol açan bakteriyel bir enfeksiyon olan strep boğaz enfeksiyonuna sahip hastalarda ve genellikle çocuklarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.

KIZIL HASTALIĞI NEDİR?

Genelde yüksek ateş ve boğaz ağrısı görülür ve parlak kırmızı bir döküntü bunlara eşlik eder. Halk arasında beta mikrobu olarak bilinen ve strep boğaz enfeksiyonuna sebep olan Grup A streptokoklar, aynı zamanda kızıl hastalığına da sebep olur. Bu hastalık sıklıkla 5-15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Belirtilerin %80’ine, 10 yaşın altındaki çocuklarda rastlanır. Kızıl eskiden ciddi sonuçlara sebep olabilen bir çocukluk çağı hastalığı idi. Ancak günümüzde yapılan tedaviler ile daha az tehlikeli bir hal almıştır. Hastalığın erken döneminde yapılan antibiyotik tedavileri, iyileşmeyi hızlandırır ve belirtilerin şiddetini azaltır. Geçmişe oranla daha az görülür ancak henüz aşısı olmadığı için salgınlara da rastlanmaktadır.

KIZIL HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Belirtilerin başlamasından 2-5 gün önce başkalarına da bulaşmaya başlar. Enfekte olan kişinin tükürüğünden, burun salgılarından hapşırma ve öksürme yolu ile etrafa yayılan damlacıklarla temas sonucu bulaşır. Herhangi biri bu damlacıklara doğrudan temas edip kendi ağzına, burnuna ya da gözlerine dokunursa kızıl hastalığına yakanabilir.

Bazı durumlarda A grubu streptokok enfeksiyonları, yiyecek ve içecek yoluyla da yayılabilir. Enfeksiyon geçiren kişi ile ortak bardak, tabak, çatal kullanımı doğru değildir. Bazı kişilerde bu enfeksiyon ciltte de enfeksiyona yol açabilir. Selülit olarak bilinen bu cilt enfeksiyonlarına temasla bakteriler başkalarına geçebilir. Kızıl hastalığında görülen cilt döküntülerine dokunma bulaşmaya neden olmaz. Döküntüler bakterinin kendisinin değil, salgıladığı toksinin sonucunda olur.

KIZIL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bakteriler vücuda girdikten 1-4 gün sonrasında belirtiler ortaya çıkar.

İLK BELİRTİLER

 • Kriptik tonsilit: Kırmızı üzerinde beyaz veya sarı renkli yamaların bulunduğu ağrıyan ve şişen bademcikler
 • 38.3 °C ya da daha yüksek ateş

İlk semptomların ardından 12-48 saat sonra kırmızı bir döküntü belirir. Döküntü, yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla görülür. Bu döküntüler leke şeklindedir. Sonrasında ince ve pürüzlü hale gelir. Hastalığa ismini veren bu kırmızı renkli döküntüdür. Döküntü, kişinin kendini hasta hissetmesinden iki-3 gün öncesi ile 7 gün sonrasına kadar olabilir. Boyun, kasık ve kolların altında başlayan bu döküntüler, sonra vücudun geri kalan kısımlarına yayılır. Yüz bölgesinde görülmese de hasta kişinin yanakları kızarır ve ağız çevresindeki alan soluk hale gelir. Koltuk altları, dirsekler ve dizlerdeki deri kıvrımları, çevresindeki deriden daha koyu kırmızı bir renk alabilir. 7 gün sonra döküntüler azalır. El ve ayak parmaklarının uçları ve kasıktaki ciltte soyulma görülebilir. Soyulmanın iyileşmesi bir kaç hafta alabilir.

DİĞER BELİRTİLER

 • Pastia çizgileri: Kılcal damarlardan kan sızıntısı sebebiyle koltuk altı, dirsek ve dizlerde ortaya çıkan koyu kırmızı renkli buruşmalar
 • Yüz bölgesinde kızarıklık
 • Çilek dili: Hastalığın ilk iki günü dil, beyaz çilek dili olarak isimlendirilen görünüme neden olan beyaz bir iltihapla kaplı olur.  Daha sonra iltihap geçer ve dil kırmızı çilek dili adı verilen kırmızı üzeri noktalı bir görünüm alır.
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • İştah kaybı
 • Boyunda şişmiş ve hassaslaşmış lenf bezleri
 • Dudak çevresindeki cilt bölgesinde solukluk
 • Yutmada güçlük
 • Ciltte kaşıntı

KIZIL HASTALIĞININ SEBEP OLDUĞU KOMPLİKASYONLAR

Genelde kızıl hastalığının sebep olduğu semptomlar, antibiyotik tedavisi ile 10 gün- 2 hafta içerisinde geçer. Hastalık etkin şekilde tedavi edilmezse akut romatizmal ateş, glomerülonefrit (böbrek iltihabı), kulakta enfeksiyon, menenjit, boğaz apseleri, zatürre, sinüzit, cilt enfeksiyonları, artrit, osteomyelit(kemik/kemik iliği iltihaplanması, endokardit (kalp iç zarının iltihabı), pediatrik otoimmün nöropsikiyatrik bozukluklar gibi komplikasyonlar görülebilir.

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

KIZIL HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

 • Detaylı fizik muayene
 • Dil, boğaz, bademcik kontrolü
 • Döküntülerin görünüm ve dokusunun incelenmesi
 • Şişmiş lenf düğümlerinin olup olmadığına bakılması
 • Boğaz kültürü

KIZIL HASTALIĞI TEDAVİSİ

Kızıl hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımı sayesinde hastalığa neden olan bakteriler ölür. Bağışıklık sistemi böylelikle etken bakterilerle savaşır. Belirtiler bu tedavi sonucunda tamamen geçse bile, doktorun önerisine göre bir süre tedaviye ara vermeden devam edilmelidir. Yoksa enfeksiyon komplikasyonlara sebep olur ve hastalık süresi uzar. Ayrıca doktor boğaz ağrısını hafifletmek ve ateşi düşürmek için başka ilaçlar da önerebilir. Boğaz ağrısı için dondurma yenebilir ya da ılık çorba içilebilir. Tuzlu su ile gargara ve soğuk buhar cihazı da boğaz ağrısını azaltabilir. Ciltte döküntüler sebebiyle kaşıntı varsa, doktor bir losyon reçete edilebilir. Vücuttaki sıvı açığını azaltmak için bol su içilmesi gerekmektedir. En az bir günlük antibiyotik kullanımı sonucunda ateş düşer ve normal hayata devam edilebilir. 24 saat sonra bakterinin bulaşıcılığı geçer. Ancak mümkün olursa antibiyotiklerin tamamı bitene kadar evde dinlenilmesi iyileşme süreci için faydalı olacaktır. Araştırmalar sonucunda bir çok potansiyel aşı bulunmasına rağmen, hali hazırda kızıl ya da A grubu streptokoklara karşı etkili bir aşı henüz bulunamamıştır.

Kızıl hastalığı nedir? yazımdan sonra bu hastalıkla karıştırılan kızamık hastalığı ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kızamık Nedir?

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu