Hayata Dair

Kitapları Saklama Yöntemleri

Bizim için önemli olan şeyleri nasıl koruruz? Onları muhtemelen güvenli, ulaşılabilir ve iyi vaziyette olmalarını dileriz zira, varlıklarını hiçbir zarar görmeden sürdürebilmeleri bizim için önemlidir. Peki, bu en değerli şeylerden biri bizim kitaplarımız ise onları nasıl saklamalı, nasıl korumalıyız? Bu haberimizde sizlerle beraber kitapları saklama yöntemleri ve korumanın yollarını arayacağız.

Kitapları Saklama Yöntemleri

Kitaplar bazı insanlar için alınıp bir köşeye bırakacak kadar kıymetsiz olurken, bazı insanlar için de olmazsa olmazlardandır. Eğer kitaplar sizler için olmazsa olmaz sınıfına giriyorsa bu haberimiz tam da sizlere göre! Kitaplarınızı daha uzun yıllar saklamak ve korumak istiyorsanız aşağıda sizler için derlediğimiz maddelere göz atmayı unutmayın!

Nem:

Nem, çoğu şeyin olduğu gibi kitaplarında düşmanı. Kısa vadede biçimlerini kaybetmesine, uzun vadede ise okunmaz hale gelmelerine sebebiyet verebiliyor. Nemle beraber bir odada rutubet varsa kitaplar bu durum çok daha vahim bir hal alıyor. Bu yüzden eğer imkanınız varsa kitaplarınızı nemli ve rutubetli odada saklamamak yerinde olacaktır. Fakat böyle bir imkanınız yoksa odayı sık sık havalandırmak geçici bir çözüm olabilir. Ancak; uzun vadeli, çok güvenilecek bir çözüm değil.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Güneş:

İkinci sırada güneş var. Doğrudan güneş ışığı altında bırakılan kitaplar, sararmaktan çok daha fazla şeylere maruz kalacaktır. Bu yüzden yalnızca evinizde hangi odaya kütüphanenizi koyduğunuz önemli değil, aynı zamanda kitaplarınızı nereye koyduğunuzun da büyük önemi var. Doğrudan güneş ışığı altında olmayan yerlere kitaplarınızı koymak yerinde bir karar olacaktır.

Böcekler:

Bir sonraki zararlı etmen; böcekler… Her ne kadar bize güneş ve nem kadar tehlikeli görünmüyor olsa da eski dönemlerde kitapların sayfalarını yiyen böcekler, kitapçıların başına çok büyük bir bela olarak çıkmış. Günümüzde de halen bu böcekler duruyor ve evinizde yaşadığınız yerin coğrafi konumu ile ilgili eğer bu tür bir sorunla karşılaşırsanız ilaçlama yöntemlerini deneyebilirsiniz. Fakat bu yine çözüm olmuyorsa profesyonel bir destek almayı deneyebilirsiniz.

Ara sıra toz almayı ihmal etmeyin

Tüm bunlara ek olarak, kitaplarınızın ve kitaplığınızın tozunu hafif nemli bir bezle ara sıra almanızda fayda var. Bir deterjan kullanmayın. Ama bir deterjan kullanacaksanız da bileşeninin kitaplara zarar vermeyeceğinden emin olun. Eğer bu tür toz alma işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız cam kapaklı kitaplıklar mevcut, bunlara bakabilirsiniz.

Kitabınıza bir şeyler karalamayın

Sahip olduğunuz kitaba bir şeyler yazmaktan vazgeçin. Genelde kitap aldığımız zaman ilk sayfasına mutlaka isim ve tarih gibi şeyler yazarız. Eğer bu vazgeçemeyeceğiniz bir huysa tükenmez kalem yerine kurşun kalem kullanmayı tercih edin. Yukarıda bahsettiğimiz nem ve rutubet gibi durumlarda tükenmez kalem ya da benzeri mürekkepli kalemle yazıp çizdiğiniz her şeyin yayılacağını unutmayın.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Tekvin Kitap Önerisi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Bak bunları öğrendiğim iyi oldu ona kitap dağıttıktan sonra artık kendi kütüphanemi kurmaya başlayacağım

  2. Bu yazı benim için çok faydalı oldu kendime oluşturduğum bir kitabım var ve kitaplarım benim için çok değerli insanlar okuması için bile vermiyorum ben günlük olarak tozlarını bile alıyorum

  3. Kitap=insan yazıda da anlaşılacağı üzere bizden farksiz değiller nem, güneş, börtü böcek tam anlamıyla bu işte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu