in

BayıldımBayıldım

Kitap Tarihi

Kitap tarihi

Sizler için kitap tarihi yazısını hazırlamak benim için gurur verici… Bu yazıda birbirinden ilginç, şaşırtıcı ve tarih kokan olaylarla karşınıza gelmekten onur duyuyorum ve en çokta kitap kurtlarını sevindireceğini düşündüğüm yazıyla sizleri baş başa bırakıyorum. Keyifli okumalar… İşte kitap tarihi ile ilgili bilgiler.

1) İlk Kitabın Yazım Tarihi Nedir? Yazarı Kimdir? Konusu Nedir? Ne Üzerine Yazılmıştır?

Yeryüzünde yazılmış olan ilk kitap M.S 868 yılında Kuzeybatı Çin ülkesinde bulunmuş olup yedi sayfadan oluşmaktadır. Kitabın ismi ” Diamond Sutra “dır. (Elmas Dini bilgi veya Elmas Vaaz) olarak da bilinmektedir. Kitap içeriğinde ” Buda ” nın bizzat kendisinden muridi olan Subhuti için söylemiş olduğu kıssaları ve öğütleri içermektedir. Diamond Sutra’nın altı sayfası metin halindedir. Geriye kalan bir sayfasında ise buda ve muridlerinin olduğu bir tabloya yer verilmiştir. Ve bu tabloda iki adet kedi de yer almaktadır. Bu kitap ağaçtan elde edilmiş bir kalıp sayesinde basılmıştır.

2) En Uzun Sürede Yazılmış Olan Kitap Hangisidir? Yazarı Kimdir ?

Bu kitap J.R.R Tolkien tarafından yazılmış olup yazımı 16 yıl sürmüştür. Bu kitabın filmi yapılarak biz insanoğluna bölüm bölüm izletilmiş ve ortalama 15 saat sürmüştür. Kitabın ismi Yüzüklerin Efendisi‘dir. Özel basım ve tek cilt olarak yayımlanmıştır.

3) Dünyanın En Küçük Kitabı Nerede Yazılmıştır ve Şu An Nerededir?

Kitabın ismi Dört Mevsim Çiçekleri‘dir. 22 sayfa’dan oluşan bu kitap 0.75 X 0.75 milimetre ebadına sahiptir. Kitap rekorlar kitabına girmiştir. Toppan Yayınevi (JAPONYA) aracılığıyla basılmış bulunmaktadır. Bu kitabı okuyabilmek için bir mercek veya mikroskoba ihtiyaç duymanız gerekebilir. Şu an Azerbaycan’da sergilenmektedir.

4) Şu Ana Kadar Satılmış En Pahalı Kitap Hangisidir?

Bill Gates tarafından 48.4 milyon dolara satın alınmış bu eser Leonardo Da Vinci’ye ait kendi el yazması olan “Codex Leicester” . En büyük bilim adamı ve dehası olan Da Vinci bu eserde astronomi, jeoloji, hidrolik ve suyun hareketi ile ilgili yaptığı çalışmalarına yer vermiş bulunmaktadır.

5) Filmi Yapılmış En İyi 10 Kitap Hangileridir?

1.Suzanne Collins – Açlık Oyunları
2.Stephenie Meyer – Alacakaranlık
3.Jane Austen – Aşk ve Gurur
4.Tracy Chevalier – İnci küpeli kız
5.Mario Puzo – Baba
6.Umberto Eco – Gülün Adı
7.Winston Grom – Forrest Gump
8.Andy Weir – Marslı
9.Christy Brown – Sol ayağım
10.Lev Tolstoy – Anna Karenina

6) En iyi 3 Türk Yazar Kimdir? Eserleri Nelerdir ?

1. Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü
2. Oğuz Atay – Tutunamayanlar
3. Yaşar Kemal – İnce Memed

Yazarlarımızın ismi Türkiye genelinde en çok okunan ve beğenilenlere göre seçilmiştir.

7) Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yazdığı kitaplar, sayısı ve eserleri ile ilgili bilgiler nelerdir?

Toplamda 11 eseri biz gelecek nesillere bırakmış olan Mustafa Kemal Atatürk her bir eserinde bizleri derin duygulara boğmuştur.

 • Takımın Muharebe Talimi (1908)

Kitaptan bir alıntı: Muharebede komuta ve ateş idaresinde en küçük birlik kural olarak takımdır.

 • Cumalı Orduğahı – Süvari : Bölük, Alay, Tugay Eğitim ve Tatbikatları (Yedi Kroki)-(1909 )

Mustafa Kemal teorik bilgilere önem veren ancak manevra ve askeri tatbikatlara katılanların yararlanmasını yeterli bulamayıp 10.5 gün süren tatbikat esnasında hazırlanan meseleleri, komutanların yapmış olduğu gözlemleri ve tutmuş olduğu notları bol kroki ile ufak bir broşür haline getirmiştir

 • Birinci Ta’biye Meselesinin Halli (1911)

Bu kitapta Mustafa Kemal, askerlerinin ve emri altında olan komutanlarının eğitimini ne kadar önemsediğini örnekler ile bizlere sunmuştur.

 •  Taktik Tatbikat Gezisi – 1 (1911)

Mustafa Kemal 5. Kolordu Harekat Şube Müdürü iken yazmış olup bu kitapta mavi ve kırmızı muharebe birliklerinin Selanik – Kılkış arasında Taarruz ve savunma uygulamalarını değerlendiriyor.

 •  Bölüğün Muharebe Talimi (1912)

Bu kitapta Atamız insanların oturduğu arazilerde savunma, taarruz ve muharebe konularını ele almıştır.

 • Taktik Meselenin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler (1916)

Çanakkale Savaşı’ndan sonra yazılmış bu eserde Atatürk emir verilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, emirlerin ne gibi özellikler taşıması gerektiğini anlatmıştır. Günümüzde hala geçerliliğini koruyan konularla ilgili de çok önemli bilgiler vermiştir.

 • Ta’lim ve Terbiye-i Askeriye Hakkında Nokta-i Nazarlar (1916)

19. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal yapılan bütün talimlerin savaşta başarı elde etmek, asker ve subayların sahip olması gereken vasıf ve üstünlükleri onlara kazandırmak demiştir.

 • Zabit Ve Kumandan İle Hasbihal (1918)

Eserden bir alıntı: Görülüyor ki bir kitleye ordu demek için o kitlenin, belirli şekillerinden birinde, parçasında veya başında bir ya da bir kaç hareket ettiricinin bulunması yeterli değildir. Ordudaki bütün emir verenlerin, orduya komuta edenleri çalışkan ve fedakâr birer yardımcı yapan inisiyatifin, bütün alışkanlıklarını kazandırmaları icap eder. Bunun için kullanılacak vasıtaları araştırma ihtiyacı, yönelinen amacın ehemmiyetiyle ortaya çıkmaktadır.

 • NUTUK (1927)

Bu kitap için ne söylense Azdır.

 • Vatandaş İçin Medeni Bilgiler(1929-1930)

Prof Dr. A. Afet İnan adıyla yayımlandı

 • GEOMETRİ (1936-1937)

SAYGI VE SEVGİYLE…

8) EN ÇOK SATAN-EN IYI 10 ŞİİR KİTABI

*Sevda Sözleri – Cemal Süreyya
*Yalnızlık Paylaşılmaz – Özdemir Asaf
*Bütün Şiirleri – Orhan Veli Kanık
*Sevgi Duvarı – Can Yücel
*Büyük Saat – Turgut Uyar
*Otuz Beş Yaş – Cahit Sıtkı Tarancı
*Çile – Necip Fazıl Kısakürek
*Hasretinden Prangalar Eskittim – Ahmed Arif
*Ben Sana Mecburum – Atilla İlhan
*Memleketimden İnsan Manzaraları- Nazım Hikmet

9) Tarihte yapılan en büyük kitap hırsızlığı

Şu ana kadar bilinen en büyük hırsızlığı yapan kişi 268 kütüphaneden çaldığı 23.000 kitap ile Stephen Blumberg’dir. Çalmış olduğu kitapların toplam değerinin ise 20 milyon doları aşkın olduğu belirtilmiştir. Kitap toplama hastalığına verilen isim tıp diliyle “BİBLİOMANİA”dır.

10) Dünya’nın en büyük kütüphanesi nerededir?

ABD Kongre Kütüphanesi (Library of Congress) 1800’de kongre aracılığıyla kurulmuştur. ABD Kongre Kütüphanesi 164 milyon esere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar; 70 milyon el yazması, 3.6 milyon kayıt, 5,5 milyon harita, 8,1 milyon müzik notası, 122 milyon tasnif olmamış özel koleksiyona ait parça, 14 milyon fotoğraf ve 38 milyon kitaba ev sahipliği yapmaktadır. Bu kütüphane dünyanın en değerli kültür hazineleri arasına girmiştir.

Kitap tarihi yazımı kendi kalemimden bir not ile sonlandırıyorum.
10 yıl sonraki bize;

“Eğer hala birlikteysek bu kitaplıktaki kitapların bir çoğunu birlikte okumuşuzdur, eğer birlikte değilsek aşkımız bir kitaba konu olmuştur. Biz ilkinin olmasını tercih ediyoruz ve bugünü hatırlayıp çokça mutlu olmayı diliyoruz elbette.”

Kitap tarihi ile ilgili yazımızdan sonra karantina sürecinde okuyabileceğiniz kitap önerilerine göz atabilirsiniz.

Şeref ŞİMŞEK

Karantinada Okunacak Kitaplar

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Latin dansları

Latin Dansları İle İlgili Bilgiler

mitomani nedir

Mitomani Nedir?