Hayata Dair

Kıskançlık Krizlerine Son Vermenin Yolları

Kıskançlık Krizlerine Son Vermenin Yolları

Kıskançlık değer verilen bir kişinin kaybedileceği, fazla sahiplenme veya ilişkinin bozulacağına dair oluşan korku durumudur. Yaşanılan ilişkide aşırı sahiplenme,ilişkiye yönelik algılanan karşı tehditler ve bu tehditlere verilen ağır tepkiler yani kısaca olumsuz davranışlardır.

Kıskançlık yaşanılan ilişkilerde yıpratıcı, zarar verici ve hatta yıkıcı duyguların ön plana çıkmasıdır. Evliliklerin bitmesinde, ilişkilerin yıpranıp bitmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak kıskançlık görülür. Evlilik ve ilişki terapistlerine giden çiftlerin üçte bir kısımının kıskançlık sorunu olduğu biliniyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda kıskançlık konusunda Türkiye, Dünyanın 3. sırasında yer alıyor. Bu sıralamaya göre Brezilya birinci Çin’de ikinci sırada yerini alıyor.

Kıskançlık Krizlerine Son Vermenin Yolları

 • Her şeyden öne bilmeniz gereken kıskançlık sizle alakalıdır karşı tarafla ilgisi yoktur. Eğer ortada bir ihanet varsa bu karşı tarafla ilgilidir. Kontrol etme hissiniz sizinle ilgili şeyler üzerinde olabilir. Herkesi kontrol edemezsiniz, unutmayın kimse sizin malınız değil. Karşı tarafın sadakatini baskı yaparak kontrol edemezsiniz. Eğer partneriniz ilişkiyi bitirmek istiyorsa ya da sizi aldatıyorsa siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir şekilde yine yapacaktır. Sadakat sevgiden gelir sizin ortaya koyduğunuz tavırlarla olmaz.
 • Eğer güzel bir birlikteliğiniz varsa sadece anı yaşayın. Bir birlikteliğiniz varsa zaten, siz partneriniz tarafından tercih edilmişsiniz demektir. Bunun bitip bitmeyeceğini sorgulamak ya da aldatır mıyım gibi düşünmek çok saçma bir davranış  olacaktır.
 • Kıskançlığınızı ortaya çıkaran nedenleri bulmak için uğraşın. İlk yapmanız gereken içinizden geçen olumsuz düşüncelerin farkına varmak olsun. Kıskançlığınızın önüne bu şekilde biraz geçebilirsiniz.
 • Kıskançlık hissini atlatmak için güvenmek çok önemlidir. İlişki yaşayan kişiler sevgi ve saygıyı ön planda tutup üçüncü şahısları dikkate almayacak kadar birbirlerine güvenmelidir.Eğer ilişkinizde kıskançlık problemi varsa, sizin ya da partnerinizin olmasının önemi yok ciddi sorunlara neden olacaktır. Kıskançlık sorununu aşmak için iyi bir iletişim ve sabır önemli bir etmendir.
 •   Kıskançlık Yüzünden İlişkiniz Çıkmaza Girdiyse Yapılması Gerekenler

 • Düzgün,ciddi ve kararlı bir ilişki yaşıyorsanız özgürlüğünüzden bir miktar feragat etmelisiniz.. Başınıza buyruk hareket etmek partnerinizi rahatsız edebilir. İlişki yaşadığınız kişinin nasıl hissedeceği konusunda sorumluluk sahibisiniz unutmayın. Kıskançlıkla baş etmeye çalışırken bu beni ilgilendirmez ya da bu senin sorunun gibi cümleler ilişkide olumsuz davranışlardır. Bir anne ağlayan çocuğuna ağlamayı kes demesi gibi  bir davranış şekli örneğidir. Bu tavırlar tam tersi karşı tarafı daha kışkırtıcı hale getirir. Partnerinizi bu konuda ilk önce dinleyerek rahat hissetmesini ve sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra isteklerinin uygulanabilir olup olmadığına karar verebilirsiniz.
 • İlişkinizde beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Asla “Partnerim asla başkasıyla ilgilenmemeli”, “Eşimin ne yaptığını her zaman bilmeliyim.” gibi düşüncelere kapılmamanız gerekir. Bununla ilgili kesin yargılar sizi daha çok kıskanç bir insan haline dönüştürür.
 • Kontrol etme gibi davranışlarınızı tekrardan gözden geçirin. Sizin göz açtırmamak için yaptığınız davranışlar sizi daha çok huzursuz eder. Yani partnerinizi  sorgulamak, telefonlarını kurcalamak, sosyal medyasına girmek sizi sadece daha fazla yıpratır. Bu davranışlar partnerinizin size karşı olan saygısını yok eder. Ayrıca sizin bu tutumunuz partnerinizin gözünde imajınızı zedeler ve ilişkinizi daha karmaşık hale getirir.
 • Kafanızda kurduğunuz şeyin gerçek olmadığını, sadece hayal gücünüz olduğunu unutmayın. Kafanızda düşünce sizin sadece kurgunuz buna devam etmek sadece yıkıcı olur. Şüphelendiğiniz bir şey varsa bir müddet gözlem yapın, zihninizde oluşan düşüncelerin gerçek olmadığını hatırlayın.
 • İlişkiniz çıkmaza girmeye başladıysa olacak en kötü olay ayrılıktır. Bu soruyu kendinize sorun ayrılırsanız, ne olur? İlişkiniz biterse hayatınızı nasıl şekillendirirsiniz? Bununla ilgili 10 tane olumlu yanıtlar listeleyin.” O olmadan yaşayamam ” gibi bir düşünceniz varsa onsuz neler yapabilirsiniz gibi planları zihninize yerleştirin.
 • Partnerinizden şüpheleniyorsunuz ama elinizde bir delil yok. Böyle bir durumda önce gözlem yapabilirsiniz. Hatta bu süreç içerisinde partnerinize  inanmaya ve güvenmeye odaklanın. En azından bunu deneyebilirsiniz.
 • Ayrıca asla kendinizi başkalarıyla kıyaslama işine girmeyin. O kişide ne buluyor düşünceleri sonradan benden daha güzel/yakışıklı, daha zeki, daha komik gibi zihninizde yer edinebilir.

Bu düşünceler sizi sadece daha değersiz ve yetersiz gibi hissettirir. 

 • Partnerinizle sürekli iletişim halinde olup sorunlarınızı konuşun. Eğer kıskançlık probleminiz varsa partnerinize bunu anlatın. Bu konuşma esnasında partnerinize iğneleyici ya da öfkeli yaklaşmayın. Sakinliğinizi koruyarak duygularınızdan bahsedin, çözüm yolu arayın.
 • Kıskançlık bazen işin içinden çıkılmayacak kadar sizi zorlayabilir. Bunun neden olduğuyla ilgili altta yatan sebepleri bilmeyebilirsiniz. Her şeye rağmen kıskançlık duygusunu atamıyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Hissettiğiniz her olumsuz duygu partnerinizden çok sizi yıpratır, bunu unutmayın.

Monotonlaşan İlişkiyi Canlandırmanın Yolları

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. İlişki icinde iki tarafda hareketlerine dikkat etmek zorunda.durup dururken kıskançlık yapmam yapiyorsam bir sebebi vardir

 2. Aslında tanım olarak sert görünse de dengede olan hali ilişkileri birbirine çeker.
  Dengesi bozulduğunda hiç kıskanmamak ya da fazlasıyla kıskannmak da sorun ortaya çıkarır.
  Herşey de olduğu gibi bunun dengelisi makbul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu