Hayata Dair

Whatsapp’ta Konuştuğunuz Kişinin Yalanını Nasıl Yakalarsınız?

İnsanlar yazı dilinde çok yalan söylemeye meyilli değildir. Çünkü ortada bir kanıt vardır. Whatsapp’ta konuştuğunuz kişinin yalanını nasıl yakalarsınız işte cevaplar!

Genelde yalan söyleyen insanların çoğu, yazışma işin içine girdiğinde yalan söylemeyi tercih etmezler. Çünkü ortada bir kanıt bırakmış olurlar. Ve bunu bir gün onların yüzüne vurup, bana bunu bunu demiştin diyebilirsiniz.

Whatsapp’ta Konuştuğunuz Kişinin Yalanını Nasıl Yakalarsınız?

Buna rağmen hiç mi yalan söylenmiyor? Elbette ki söyleniyor. Peki bunu nereden ve nasıl anlayacaksınız? İşte küçük ve etkili birkaç yöntem…

1- Hızlı ve seri cevaplar:

Şimdi öncelikle bir numaralı ipucu şu; karşınızdaki kişi yalan söylüyor ise size daha hızlı cevap yazmaya meyillidir. Hani WhatsApp’ta siz bir şey yazarsınız, yazdıktan hemen sonra yukarıda “yazıyor…” bildirimini görürsünüz. Yalan söyleyen insanlar hemen cevap vermeye daha meyilli oluyorlar. Biraz panik yapıyorlar. “Beklersem benim konu hakkında kurgu oluşturmaya çalıştığımı düşünebilir” yaklaşımı olan insanlar hemen “yazıyor…” bildirimini görmemize sebep oluyor. Dolayısıyla bu bir ipucu!

Yalnız şöyle söyleyelim, hemen sizin yazdığınıza cevap verdi diye bu onu yalancı yapmaz. Biraz parçaları ve ipuçlarını toplamanız gerek. Minimum 2, 3, 4, 5… Ne kadar çok ipucu alırsak bizim için o kadar iyi olacaktır.

Bir Erkekte Olması Gereken En Önemli Özellik Nedir?

2- İmla kurallarına dikkat:

İkinci ipucumuz imla kurallarına verilen dikkat ile alakalı… Yapılan bir çalışma bize şunu gösterdi; yalan söyleyen insanlar, özellikle WhatsApp’ta imla kurallarına normale göre daha fazla dikkat ediyorlar. Yani yazım hatası yapmamaya çalışıyorlar. Noktayı doğru yere koymaya çalışıyorlar… Mesela, virgüller normale göre yüzde 25’i oranında daha fazla kullanıyormuş yalan söyleyen insanlar… Cümlenin içerisindeki virgüllerin yeri doğru, noktalama işaretleri doğru, yazım yanlışı yok… Yani bir kelimede bir yanlışlık varsa onu hemen düzeltiyorlar.

Bu bizim için çok çok çok çok önemli ve güçlü bir ipucu. Yazılı konuşmalar sırasında dil bilgisi kurallarına olabildiğince dikkat edin. Edebiliyor olmamız bu noktada fazlasıyla önemli.

3- Verilen cevaplar:

Vereceğimiz üçüncü ipucu ise karşı tarafın verdiği cevaplar ile ilgili. Karşı tarafın genel olarak verdikleri cevaplar, evet – hayır şeklinde kısa cevaplar oluyor. Çok fazla yorum yapmadan ve kısa cevaplar veriyorlar. Ve böylece ana konudan uzaklaşıyorlar. Peki, ne demek ana konudan uzaklaşmak? Yani şöyle yapıyorlar; diyelim ki “bunu ben böyle yapmadım” demek yerine, “O öyle yapılmadı”, “O öyle olmadı” gibi cümlelerle özneden uzaklaşma ihtiyacı istiyorlar. Yani kendini özneden uzak tutuyorlar.

“Öyle olması gerekiyordu, bu yüzden şu şekilde davranıldı” gibi… Bu yaklaşım kişinin kendini yalandan uzak tutarak, karşı tarafa o yalanı inandırması ile ilgili vermiş olduğu bir yazım tepkisi. Özneden uzaklaşmak biz buna. Plaza dili de diyoruz aslında bir taraftan… Mesela diyelim ki siz bir şirkete bir mail gönderiyorsunuz. “Ne oldu, bana raporla ilgili bilgi verecektiniz henüz gelmedi?”. Gelen cevap şöyle oluyor; “rapor üzerine hala çalışmaya devam ediliyor”. Kim kim tarafından devam ediliyor?

Şöyle olması gerekmiyor mu? “Rapor üzerine çalışıyorum, en kısa zamanda bitirip sizinle paylaşacağım”, “Ya kusura bakmayın, ben biraz onu geciktirdim. En kısa zamanda paylaşacağım” gibi olması gerekirken, özneden kişi kendini uzaklaştırıyor ve cümleyi ne yapıyor edilgen hale getiriyor.

4- Anlatılan hikayenin detayları?

WhatsApp’ta kişinin yalanını nasıl yakalarsınız sorunun bir diğer yanıtı da, karşınızdaki insanın anlattığı hikayedeki detaylar diyebiliriz. İnsanlar bir hikaye anlatıyorlarsa, bir senaryo anlatıyorlarsa, giriş kısmını olabildiğince uzun tutuyorlar. Detay veriyorlar. Gelişme kısmı oluyor ama sonuç kısmı olmuyor.

Mesela, “Dün neredeydin?” sorusuna, karşınızdaki anlatıyor anlatıyor, şu oldu, bu oldu falan filan gibi detaylı bilgi veriyor. Akşamsa 19.00’da nerede olduğuyla ilgili kısma geldiğinde burayı çok kısa geçiştiriyor. Zaten siz onu yazışma dinle hemen fark edebiliyorsunuz. Belli detaylar çok uzun ve bunlar gereksiz detaylar. Size hiçbir faydası olmayan, sizin sorunuzun asla cevabı olmayan yerler… Giriş kısmı uzun ama en sondaki asıl merak ettiğiniz ve sorduğunuz yerdeki kısımları daha kısa oluyor… / Oğuz Benlioğlu

Kadınları Çekici Yapan Detaylar

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu