Seyahat

Kış Turizmi Son 3 Yılın En İyi Sezonunu Geçiriyor

Kış turizmi için çok uygun olan Türküyemizde turizmciler el ele verse dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 83 bünyesinde bulunduran Alpler’deki tesisler ile yarışır duruma geliriz.

Kış Turizmi Son 3 Yılın En İyi Sezonunu Geçiriyor

Bu kış fiyatta rakiplerimizi geri de bıraktık. Deniz, kum, güneş denildiğinde ilk akla gelen ülkeler arasındayız. Turizm sektörünü 12 aya yaymak için son yıllarda kış turizmine ağırlık vermeye başladık. 10 Yıl önce aralık-ocak-şubat aylarında 3.7 milyon ziyaretçi ağırlarken bu sayı 2018 itibari ile 7 milyon kişiyi aştı. Kış turizminde Avusturya, İsviçre ve Fransa gibi zorlu rakiplerimiz var.

Türkiyemiz kış sezonunun vazgeçilmezi olan kayak tesislerinde de önemli ilerlemeler kaydediyor. 2026’da yapılacak olan Kış Olimpiyatlarına talip olan Türkiye’de yatırım ve tesis ve alt yapı olarak gidecek çok yolumuz var. Son yıllarda tesis sayılarının artması ve artan talepler bu hedeflere ulaşmanın devletimizin de desteğiyle zor olmadığını gösteriyor. Nitekim 2018-2019 kış sezonu için Türkiye’ye olan ilgi ve fiyatlar da potansiyeli ortaya koyuyor.

Kış turizminin en yoğun dönemi olan ’sömestr’ tatiline yönelik Uludağ’da kişi başı fiyatlar gecelik konaklama 650? bulurken 4 gecelik tatilin faturası ulaşım hariç 2600? ulaştı. Bölgedeki bu fiyat, son yıllarda Türklerin ucuz kayak keşfi olan Bulgarista’nın Bansko kayak merkezinin de bir tatilin neredeyse 2 katına geliyor. 4 gecelik KartalKaya’da 3000?, Palandöken’de 2250?, Erciyes’te ise 1750? gözden çıkarmak gerekiyor.

Fransa Alpleri’nin ünlü Meribel’de tatil ise uçakla ulaşım dahil 4 gecelik 4500? olarak hesaplanıyor, bir başka deyişle Türkiye’mizdeki otellerin fiyatlarının Avusturya, Bulgaristan ve İtalya’yı geride bıraktığı görülüyor. Bunda en önemli etkenlerden biri de yiyecek içecek ve servis hizmet kalitemizden kaynaklanıyor.

Türkiye üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağları ve kayak merkezleriyle kış turizmi, sağlık ve termal tesis yatırımlarıyla desteklenince Türkiye’nin turizm vitrinine çıkardığı önemli bir ürün oldu. Kış döneminde ağırlanan turist sayısı geçen kış 8.8 milyonu buldu bu rakamın 2019 Ocak – Şubat ve Mart aylarında 10 milyonun üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Uludağ, Palandöken, Kartepe ve Kartalkaya’da yeni tesislerle birlikte dünyada ismimizi duyuruyoruz. Kış turizmine çok uygun olan Türküyemizde turizmciler el ele verse dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 83 bünyesinde bulunduran Alpler’deki tesisler ile yarışır duruma geliriz.

Türkiye’nin kış turizmindeki yeri

  • Türkiye kayak merkezi sayısında dünyada 18.sırada
  • Kalite, popülerlik ve fiyat açısından Türkiye’deki kayak merkezleri neredeyse Alpleri yakalamış durumda
  • Türkiye’deki kayak faturası dünya kayak turizminin en popüler destinasyonu olan Alp’lerdeki bazı tesisleri sollamış, bazıları da çok yaklaşmış bulunmaktayız.
  • Türkiye’de kış turizmini büyütmek için adımlar atılıyor, 2026 kış olimpiyatlarına talip olan Türkiyemizin 2020 yılında revize master planını açıklamasını bekliyoruz.

Bu master planına göre hangi bölgelerimizin kış turizmi potansiyeli taşıdığı belirlenecek ve bu bölgelerin hangilerinin öncelikli alan olduğu ortaya konulacak. Kış turizmi merkezlerine yönelik yatırım planlaması yapılacak ve kış turizm merkezlerinde yeni işletmecilik modelleri geliştirilecek ben buradaki görüşüm işin çekirdeğinden ve mutfağından gelen Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’un bu yönde çok iyi işler yapacağına yaptıracağına inanıyorum.

Kar bereketi beyaz cennete yaradı

Son 2 yıldır Uludağ yoğun kar alıyor an itibari ile yağışlar devam ediyor en düşük ölçülen 115 cm pistlerde en maximum ölçülen 222 cm karın olması tüm otellerin yüzde 100 doluluklara ulaşmasına yarıyor kar yağıyorsa sorun yok.

Rakiplerimiz büyük ve iddialı

Kış turizminde büyümek ve potansiyeli kullanmak isteyen biz turizmcilerin dünyadaki rakiplerimiz oldukça zorlu. Son rakamlara bakıldığında Japonya kayak merkezi sayısında 547 ile dünya lideri, onu 498 tesisle Almanya, 481 tesisle ABD izliyor. Türkiye’de bu rakam 61 seviyelerinde. Türkiye’de baktığımızda 48 ilimizde kayak yapıldığı tespit edilmiştir. Türkiye’de 1000 metre yüksek 435 adet dağ bulunuyor Türkiye’nin bütün bölgelerinde özellikle doğu Anadolu’da büyük bir kış turizmi potansiyeli mevcut.

Son günlerde adını çok sık duyduğumuz ‘Doğu Ekspresi’yerli turiste iç pazara kış tatilini öğretti büyük fayda sağladığına inanıyorum. Türkiye’nin Batısında Bursa Doğusunda Sarıkamış en çok tercih edilen yerlerimizden. Uludağ 1. bölge ve 2. bölgedeki ve Sarıkamış Cıbıltepe’de kayak merkezlerine yoğun olan ilgi dolulukları yüzde 100’lere ulaştırdı. İç Pazar dışında özellikle Rusların ve Fransızların yoğun ilgisi var. Ayrıca günü birlik turlarla gelen Araplarda yoğun ilgi gösteriyor.

Kış Turizminin Sağladığı Faydalara Baktığımızda İse;

Kış Turizmi, mevsimsellik sorunun aşılmasında dönemsel olarak atıl kalan kapasite ve iş gücünün ekonomiye kazandırılması büyük rol oynuyor. Turizmin 12 aya yayılmasında çok önemli bir yer teşkil ediyor kış turizmi, İstihdam açısından bölgesel talep artıyor. Yaz aylarında çalışan ve kışın işsiz kalan vasıflı turizm personeline bir dönem daha iş imkanı sağlıyor. Bölgeye yatırım ve bölge halkına kazandırıyor.

Erçin YALÇIN – Alkoçlar Ege Bölge ve Bursa Grup Hoteller Müdürü

Türkiye’deki Kayak Merkezleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu