in ,

Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Shall We ailesi olarak 7-8-9 Aralık tarihleri arasında bir kamp yaptık. Her zaman olduğu gibi bu faaliyetimizde de çok eğlenerek yeni arkadaşlar edindik ve birçok anı biriktirdik. Bu defa farklı bir uygulama ile sadece üyelerimizle değil, kampımıza katılmak isteyen herkesi davet ettik ve çok keyifli 2 gece – 3 gün geçirdik. Fakat tabii ki kış kampı yaparken dikkat edilmesi gerekenler listemi de sizler için not aldım.

Kış kampları soğuk hava sebebiyle yaz günlerinden oldukça farklı bir atmosfer sunar. Kış kampına ilk defa katılacakların en büyük korkusu acaba çok üşüyüp hasta olur muyuz düşüncesidir. Hatta kamp yapmaya istekli birçok kişi sadece bu sebepten kampa gitmemeyi tercih edebilir. Ben de, bundan sonraki kış kampları için, her şeyin bir kolayı var deyip faydalı olacağına inandığım bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Yoga Matı ve Termal Battaniye Kullanın

Yoga matı ile ekstra izolasyon sağlayabilirsiniz. Kamp için kullanacağınız şişme matın altına bir ya da bir çift yoga matı sermeniz yerden gelecek soğuğun önüne geçmeniz de oldukça faydalı olacaktır. Şişme matınızın üzerine sereceğiniz termal battaniye kendinizi alttan gelecek soğuğa karşı korumak için kesin çözüm olabilir.

2- Uyku Matının Boşluklarını Kıyafetler İle Doldurun

Ertesi gün giyeceğiniz kıyafetlerinizi uyku tulumunuzun ayak kısmına ve yan boşluklarına koyarak yatarsanız hem uyku tulumundaki boşluğu azaltarak ısının düşmesini engelleyecek hem de sabah vücut ısınızla ısınmış kıyafetlerinizi giydiğinizde ekstra ısı kaybını önlemenizi sağlayacaktır.

3- Cep Sobası Ya Da Sıcak Su Torbası

Çok düşük sıcaklıklarda kış kampı yapmayı planlıyorsanız uyku tulumunuzu ısıtmak için sahip olduğunuz tek ısı kaynağı vücudunuz olacaktır. Cep sobasını uyku tulumunun içinde kullanarak enerji tasarrufunda bulunabilirsiniz. Ya da su ısıtma imkânınız var ise benim yaptığım gibi sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

4- Dengeli Giyinmelisiniz

Kış kamplarında üşüme ve hasta olma korkusuyla gereğinden fazla kıyafet giymek terlemenize ve teriniz soğuduğunda kısa sürede üşümenize ve hasta olmanıza sebep olur. Bu yüzden kıyafetlerinizi sizi üşütmeyecek fakat terletmeyecek kalınlıkta giymelisiniz.

5- Baş Dışarıda!!!

İlk defa kış kampı deneyimleyecek olanların sıkça yaptığı yanlışlardan biri uyurken başını uyku tulumunun içine sokmak olur. Uyku tulumunda uyurken asla yüzünüzü tulumun içine sokmayın. Nefesinizle ortaya çıkan nem, uyku tulumunun nemlenmesine sebep olur. Bu nem sizi ve tulumunuzu ıslatarak kısa sürede isi kaybının artmasına ve üşümenize sebep olacaktır. Unutmayın, ısıyı korumak için kuru kalmak en önemli şarttır.

6- Havalandırma Bölümlerini Kapatmayın

Bulunduğunuz yerde buz gibi dondurucu bir soğuk olsa da kamp çadırının havalandırma bölümlerini asla kapatmayın. Aksi takdirde nefesinizle çadır içinde nemlenme artacak, soğuyan nem ekstra ısı kaybına sebep olacaktır. Eğer çadırda birden fazla havalandırma çıkışı var ise en az 1 tanesini açık bırakmalısınız. Bu tercihi yaparken de rüzgâr altında kalan (rüzgarın estiği tarafın tersinde kalan) havalandırma çıkışını açık bakmalısınız.

Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler bu kadarla sınırlı değil. O zaman okumaya devam 😉

7- Sırt Çantası Ne İşe Yarar?

Gece uyurken sırt çantasının içine ayaklarınızı sokarak ek koruma sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak da botlarınızı ve donmasını istemediğiniz diğer malzemeleri de bir torbaya koyarak uyku tulumunun ayak kısmında muhafaza edebilirsiniz.

8- Bol Bol Torba Bulundurun

Kış kampına giderken yanınızda bol miktarda su geçirmez torba bulundurun. Yağmur şiddetlenirse kuru kalması gereken tüm malzemelerin ( yiyecekler, ayakkabılar, uyku tulumu, iç kıyafetler gibi) saklayabileceğiniz torba bulundurmalısınız. Ayrıca yünlü kıyafetler nemi oldukça çabuk kaptığından, mutlaka nemden korumalısınız.

9- Kıyafet Ve Çoraplarınızı Değiştirin

Gece uyku tuluma girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüş sırasında giydiğiniz hafif nemlenmiş giysi ya da çoraplarla uyumak ısı kaybınızı büyük oranda arttırır.

10-Kapüşon ve Bere Kullanın

Kışlık uyku tulumlarınızdaki kapüşonla başınızı ve boyun bölgenizi sıcak tutarak daha rahat uyuyabilirsiniz. Kulaklarınızı da kapatan bir şapka, boyunluk ve eldiven giymek ısı kaybınızı ciddi oranda azaltır.

11- Kötülüğü İçinizde Tutmayın:))

Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde soğukta dışarı çıkmaktan çekinip tutmayın. Çünkü idrarı sıcak tutabilmek için vücudunuz ilave enerji harcar, bu da üşümenize neden olur. Gece gerektiğinde tuvalete çıkın ve mutlaka yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin.

12- Yanınızda Mutlaka Vazelin Bulundurun

Vazelini açıkta kalan bölgelerinize sürerek soğuğa karşı bir koruyucu tabaka elde edebilirsiniz. Ayrıca vazelini alüminyum folyo ve pamuk kullanarak birkaç dakika sürecek ateş kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

13- Farklı Kalınlıkta Kıyafetler Götürün

Özellikle üst bölgeniz için getirdiğiniz kıyafetlerin mümkünse aynı kalınlıkta olmamasına dikkat edin. Hava sıcaklığına göre doğru kıyafeti giymeniz önemli.

14- Pilleri Yuvalarından Çıkartın

Yanınızda getirdiğiniz pilli aletlerin yatmadan önce pillerini çıkarıp cebinize veya tulumunuza koyun. Bu pillerin donmalarını engelleyecektir.

15- İlaç Kullanımına Dikkat!

Kış kampı yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinde sıra sağlık mevzunda. Kampa giderken yanınızda muhakkak bir ilk yardım seti bulundurun. Kamp alanında oluşabilecek bir rahatsızlığınız olduğunda eğer ilaç kullanacaksanız, alerjiniz olmadığından emin olun. Kamp alanına gitmeden önce en yakin sağlık kuruluşu bilgilerini mutlaka alın.

16- Tealight Mum Bulundurun Ama Dikkatli Olun!!!

Çadır içinde yakacağınız 1 adet tealight mum çadır sıcaklığını 4 dereceye kadar artırabilir. Ancak çadır içindeki oksijen seviyesi azalacaktır. Yani, ben o zaman birkaç tane mum yakayım dememelisiniz. Ayrıca havalandırmanın açık olduğundan emin olun. Yatarken mutlaka mumu söndürün. Yoksa çadırınızı yakıp kendinize zarar verebilirsiniz.

17-  Gece Kahvesini Azaltın

Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur. Yatmadan önce enerji verici bir şeyler yemek, geceyi daha rahat geçirmenizi sağlar.

18- Doğayı Koruyun

Sigara izmariti, şişe kapakları gibi küçük boyutlu çöpleri asla ama asla yere atmayın. Eğer karlı bir alandaysanız, bu çöpleri temizlemek zor olacaktır ve dolayısıyla doğaya ve çevreye zarar vermiş olacaksınız.

Kış Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler genel çerçevede bu şekilde. Yazdıklarım aklınızın bir köşesinde bulunsun, çok dua edeceksiniz 🙂 🙂 

Pratik Kamp Yemekleri İçin Öneriler yazıma da göz atmayı unutmayın 😉

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yılbaşında görmeniz gereken en iyi şehirler paris

Yılbaşında Görmeniz Gereken En İyi Şehirler

fırında hindi

Fırında Hindi Tarifi